başak 2085ash turbo ile erkunt servet 80t yi kıyaslarmısınız

Ynt: başak 2085ash turbo ile erkunt servet 80t yi kıyaslarmısınız

erkunt KABİNLİ
Motor
Marka/Tip Perkins 1103 C- 33T
Beygir Gücü /kW Silindir Hacmi / Silindir sayısı 75 Hp/55 kW 3.3 litre/3
Sıkıştırma Oranı 18.25:1
Silindir Çapı x Kurs Boyu 105x127 mm
Hava Emişi Turboşarjlı
Hava Filtresi İç Ön Filtreli Kuru Filtre
Maksimum Güç 75 Hp@2200 d/d
Maksimum Tork 291 Nm@1400 d/d
Motor Yağı 7 litre
Mazot Tankı 70 litre
Vites Kutusu ve Hızlar
Marka/Tip ZF-T537
Senkromeç Dişliler 16 İleri 8 geri
İlerleme Hız Aralığı 1.81-37.43 km/sa
Hidrolik Kaldırıcı
Fonksiyonlar Çeki, Durum, Yüzdürme ve
Karma Kontrollü Kullanım
Azami Pompa Debisi 38 lt/dak
Kaldırma Kuvveti 2400 kg
Frenler
Tipi Mekanik Kontrollü, Yağ
Banyolu 4+4 Diskli
Kuyruk Mili
Tipi Bağımsız
Kuyruk Mili Devri Standart: 540-540 E d/d
Çap 35 mm
Standart Ağırlıklar
Ön 30x10 kg
Arka 50x6kg
Ölçüler
A Uzunluk 3960 mm
B Dingiller Arası Uzaklık 2210 mm
C Ön İz Genişliği 1500-1900 mm
D Arka İz Genişliği 1505-1905 mm
E Genişlik 1935 mm
F Zemin ile Ön Dingil Arasındaki Uzaklık 380 mm
G Çeki Kancası ile Zemin Arasındaki Uzaklık 330mm
H Katlanmış Rops Yüksekliği -- mm
K Egzos Ucundaki Yükseklik 2400 mm
L Ön Aks ile Çanta Ağırlık Mesnedi Arasındaki Uzaklık 730 mm
M Kabin Üzeri Yüksekliği 2540 mm
N Arka Aks ile Kaldırma Kolları Arasındaki Uzaklık 1020 mm
Standart Lastik Ölçüsü
Ön 12.4/11x 24
Arka 18.4/15x 30
Traktör Ağırlığı 3900 kg
başak KABİNLİ
MOTOR
Marka : BASAK
Tipi :WD 408 – 45T
Güç :55,2 KW 75 BG (DIN)
Azami devir (d / dak ) :2500
Azami dönme momenti(Azami tork) :271,5 Nm 1600dev/dakikada
Sıkıstırma oranı :16.1:1
Silindir adedi :4
Silindir çapı ve strok (mm) :100 / 100
Toplam silindir hacmi :3142 cm3
Supap ayar bosluğu(motor soğukken) :0.3 mm
Motor çalısma sekli :Dört zamanlı-Dizel motor-Direkt püskürtmeli
Mot.yağlaması ve yağ basıncı .Basınçlı yağ dolasımlı.rolantide 0,5 atü
Yağ filtresi .Seri basınçlı-ince filtreli
Hava temizleme cihazı .Kuru hava filtreli
Mazot pompası :Bosch VE Tipi Yıldız pompa(lda)
Soğutma sistemi :su soğutmalı ,Termostat kontrollü
Soğutma suyu sıcaklığı :870 ±2o
Akü :12 V 105 Ah 760 A EN (1 adet)
Mars Motoru :12 Volt 2.8 kW.
Atesleme sırası :1.3.4.2
Egzoz :Dik susturuculu (Opsiyonel yatay ekzoz)
TURBO İNTERCOLOOER
HAREKET SĐSTEMĐ
Debriyaj :Çift plakalı kuru tip (p.t.o için bağımsız kumandalı)
Vites kutusu :16 Đleri 8 geri hız kademeli,senkromejli
Diferansiyel :Hidrolik kumandalı ,kilitleme sistemi(4x4 askı sistemli otomatik)
Kuyruk mili :540/750 2 Kademeli motordan direkt hareketli ,el kumandalı kavrama sistemli.
1896 Motor devrinde 540 d /dak Motor devrine oranı:3,50
1858 Motor devrinde 750 d /dak. Motor devrine oranı:2,47
Kuyruk mili gücü :34.2 kW.
FRENLER
Ayak freni :Arka tekerlere kumanda eden mekanik tesirli ,yağ banyolu disk fren.(5+5)
El freni : Mekanik tesirli ,bağımsız.
ÖN DĐNGĐL
Tahrikli ,hidrolik servostat dümenlemeli ,hidrolik kilitlemeli.(kilitleme sistemi arka diferansiyel kilidi ile beraber çalısır)
HĐDROLĐK SĐSTEM
Tipi :Otomatik hidrolik çeki ,pozisyon ve yüzme kontrollü
Hidrolik pompa :Disli
Pompa debisi :16 cm³/dev
Çalısma basıncı :175 bar
Kaldırma kapasitesi : 2400 kg. (max )
Hidrolik distribütörü :Bosch (kumanda ventili)
Yardımcı hidrolik :Dört yollu ekipman valfi (yardımcı askı silindir piston)
Üç nokta askı sistemi :Katagori II ve Katagori I Vida ayarlı orta kol ve gergi ayarlı yan kollar
LASTĐK EBATLARI
:Ön 260/80R20 Arka 13,6 X 12 X 36 6 Kat
SEYĐR HIZLARI (Km /Saat)
HACĐMLER (LT)
1. Hidrolik sistem yağı 14 Hidro oil HD 68
2. Motor yağı 9 Turbo dizel S 15W/40
3. Sanz.,diferansiyel ve fren yağı 37 TMS OIL 300
4. Ön dingil ve Poyra sağ –sol 9 80 W 90 LS
5. Direksiyon yağı 2.7 Hidro oil HD 100
6. Yakıt tankı 83 Mazot
7. Soğutma sistemi 12.2 Su+Antifriz(oranı ½)
8. Bütün gresörlük’ler EP-2
BOYUTLAR ( mm )
Max uzunluk 4020
Max Genislik 1800
Max yükseklik 2415-2540
Dingiller arası 2215
Đz genisliği 1370
Alt açıklık 390
Ön dingil ön ağırlık arası 540
Kuyruk mili yüksekliği 607
Dönme çapı (frensiz) 4615
AĞIRLIKLAR ( kg )
Çalısır durumdaki traktörün yüksüz ağırlığı
( Đsteğe bağlı aksesuarlar hariç, su, yağ,
mazot, avadanlıklar ve sürücü dahil) (G.Çemberli ) 2893 (Kabinli :3040 , Gölgelikli:2927)
Azami yüklü ağırlığı 5110
Max Ön Dingil yükü 2000
Max Arka Dingil yükü 3110
Römorktan intikal eden yük 1380
Ön ağırlıklar (20*10) 200
Arka ağırlıklar (56+47)*2 206

valla ikisinde tek fark biri 3diğeri 4 silindir oluşu başak 2085 çamurda çok iyi bunu ben değil kullanan söylüyor adamda 70-66 dt vardı çeltik ekiyordu daha sonra başak 2085 aldı adam önceleri başaktan nefret ediyordu ama çeltik harmanı zamanı aynı tarlaya römork çekmeye bir tane AYNI BG GÜCÜNDE JD VEDE BAŞAK GİRMİŞ İKİSİDE 4X4 BAŞAK ÇEKTİK İÇİNDEN ALMIŞ ÇIKARMIŞ AMA JD KALMIŞ ORADA ADAM DAHA SONRA MOTORA TOZ KONDURMADI

şimdi başakta 4 silindirli motor olduğu için tork we beygir gücü erkunt a göre daha çok hissedilecek we daha randımanlı çalışacaktır.ama erkunt ta 3 silindirli motorun zorluğunu yaşatacağını sanmam..kalite farkı olarak aynı...ikinci el açısından başak erkunttan daha kolay para çewrilir...param olsa ikisinide alırım...ama sadece tek traktör alacak olsam başak alırım.

tork olarak erkunt silindirin bir fonksiyonu yok.vites aralıgında da ve hız kademesindede erkunt üstün.başagı kullanmadım ama çok iyi inceledim.birçok özelliği hoşuma gitmedi. ankaradaki fuarda inceledim.çevremizde hiç alan yok.yalnız eski modelleri güzel.geçenlerde tümosanı da inceledim yakın köyde vardı.sattı eski modelelri 80-82 iyi akrabam da var.rekabet olmalı ki da üsütün daha güzel ürünler çıkarmalılar yerli üretim olarak.son duyduğuma göre tümosan ve fıat çinlilerle üretim konusunda anlaştıklarını duydum.gerçekliğini bilmiyorum.uzak doğu işe karışırsa kalite ve güven düşecek

köylü link=topic=18111.msg162396#msg162396 date=1236458122' Alıntı:
tork olarak erkunt silindirin bir fonksiyonu yok.vites aralıgında da ve hız kademesindede erkunt üstün.başagı kullanmadım ama çok iyi inceledim.birçok özelliği hoşuma gitmedi. ankaradaki fuarda inceledim.çevremizde hiç alan yok.yalnız eski modelleri güzel.geçenlerde tümosanı da inceledim yakın köyde vardı.sattı eski modelelri 80-82 iyi akrabam da var.rekabet olmalı ki da üsütün daha güzel ürünler çıkarmalılar yerli üretim olarak.son duyduğuma göre tümosan ve fıat çinlilerle üretim konusunda anlaştıklarını duydum.gerçekliğini bilmiyorum.uzak doğu işe karışırsa kalite ve güven düşecek
4 silindir ile 3 silindirin nasıl fonksiyonu olmaz anlamadım doğrusu...ayrıca başağı kullanmamışınız ama erkunt üstün diyorsunuz...peki bu kanıya nerden wardınız ???

Öncelikle motorları kıyaslayacak olursak:

Erkuntun motoru: Maksimum Güç 75 Hp@2200 d/d Maksimum Tork 291 Nm@1400 d/d
Başağın motoru Maksimum Güç 75 Hp@2500 d/d Maksimum Tork 271,5 Nm 1600dev/dakikada

Başağın motor değerlerinden emin değilim, çünkü firma hiçbiryerde açıklama yapmamış, cezama2007 nikli arkadaşın verdiği değerleri baz alıyorum. Bu durumda bırakın serveti, başağın bu modelini motor açısından nimet ile kıyaslamak daha mantıklı. çünkü nimetlerin torku 270 nm. ayrıca motor devirlerine bakacak olursak perkins motor, bu maksimum güç ve tork değerlerini çok daha düşük devirlerde elde ettiği için yakıt sarfiyatı yönünden bir adım önde olduğu açıktır.

Arkadaşlar, traktör motorunda en önemli şey motor torkudur, gücün ve silindir sayısının günümüzde pek bir önemi kalmamıştır. 80li yılların teknolojisi olan 4 silindirli beygir gücü yüksek motorların torkunu incelerseniz çok düşük olacağını görürsünüz. Örneğin 285 masseyler 76 beygirken torkları 260-270 nm civarlarındadır, 70-56lar ise 70 bg ve 250 nm torka sahiptirler. hatta bir projede kullanılmak üzere, elimizde 82 beygirlik 4 silindirli perkinsin 280 nm torka sahip eski teknoloji (euro 0) motoru bulunmakta. bu motorla yaptığımız testler sonucunda 3 silindirli 75 beygirlik 291 nm torklu motordan aldığımız verimi alamadık.

Şanzumanı, transmisyonu (yani T gövdeyi) karşılaştıracak olursak; çoğu arkadaş bu kısmın birebir ortak olduğunu düşünüyor, hatta erkuntu küçümsemek amacıyla sanzumanı başaktan aldığını söyleyenler bile var. başak traktörlerde steyrlerde kullanılan zf T337 tipi şanzuman kullanılmakta. erkuntlarda ise ZF T537 tipi şanzuman kullanılıyor ve tamamen erkunt traktörde imal ediliyor. bu iki transmisyon; ortak bikaç tane dişlisi dışında tamamen birbirinden farklıdır. Dış ana gövdesi dahi farklı olmasına rağmen bunların ortak olduğunu nasıl savunurlar anlamıyorum. İlerleme hızları da tamamen farklıdır. sadece hidrolik gövdesi aynıdır, çünkü başak traktör, yıllardır hidrolik gövdesini erkunt dökümden almaktadır. hidrolik kolları da birbirinin aynıdır, çünkü her iki firma bu kolları aynı yerli tedarikçiden temin etmektedir. hala aksini savunan arkadaş varsa herhangi bir fuarda gidip incelesin. bu iki traktörde ileri-geri vitesleri bile terstir. Hatta duyduğuma göre başak, bu 2085 modelinde arka aksı güçlendirmek için ayna-mahrutisini erkuntun ayna-mahruti ile değiştirmiş. bu konuyu başak servisi olan cezama2007 nikli arkadaşa sordum ama henüz yanıt vermedi. o yüzden doğruluğundan emin değilim.

bence her iki traktör de güzel, fakat birbirinin aynısı denmesine karşıyım. yukarda belitmek istediğim de buydu. yerli olan ttf, başak, erkunt, tümosan, bunların hepsini beğeniyorum, tabi hepsinin birbirine göre artısı-eksisi var. önemli olan size en uygun traktörü seçmek.

Saygılar.

araştırınız şanzumanları farklıdır.çeşit çeşit şanzuman vardır.zf olarak.silindir çapı olarak hesablayın kur buyunca biri 105-127 biri 10-100 arsındaki farkı bulun.eski 188 75-77 modellrin motor ingiliz arka fransız tipleri var orjnal hali powerlidir.bunlarda kademeli sekmen ve yağ sogutma sistemi vardır.fazla detaya girmiyorum.ustalar bilir.bu kademeli sekman güç ve yağı bozmama konusunda idealdir.yag sogutma da motorun çalışma ve ısınmasıyla ilgilidir.orjinal el degmemiş yani motoru açılmamış varsa bulunur.çekiş ve güç ve yakıt konusunda çok güzel bir traktör dür.bunlar.kullndım yıllarca sattığıma pişmanım.gerçi traktörü biz orjinal halinden 4 vitese çevirdik düzen tutmadı sattım.yugoslavyadan getitmişdik.dagılmadan önce kıymetini bilmedik.neyse artık traktör fabrikalrı şanzuman tipi arayışındalar.birçok firma 3 silindir tipini kullanmaya başlıyır başlayacak.bugün mf288 83 hb 3 silindir motor çok mükemmel bir sistem uyum içinde ama şanzuman yüzünden traktör güç kaybediyor bu traktörse zf şanzuman olsun 100 hb ve üzeri güç demek.araşrtırabilirsiniz.

Ek olarak yukarda yazmayı unuttuğum bi konu daha var. Erkuntların 4çeker kutusu yerli markalar arasında 1 numara. İstediğiniz an 4çekeri devreye sokup çıkarabiliyorsunuz; yokuş yukarı, yokuş aşağı, yükte, boşta hiç farketmez. Debriyaja basarmış gibi 4çekeri takıp çıkarabilirsiniz, çünkü 4çeker kutusu içinde balatalı bir sistem var. Üstelik inanılmaz sessiz, göstergedeki 4 çeker ışığına veya kumanda koluna bakmadıkça sesinden kesinlikle 4çekerde olup olmadığını anlayamazsınız. Diğer markalarda ise genellikle manşonlu veya senkromeçli bir sistem var ve özellikle türk traktörün (new holland) modellerinde 4 çekere taktığınızda inanılmaz bir ses ortaya çıkıyor. kendi kullandığım 70-56dan biliyorum. Ayrıca ithal ts90ların 4çekeri dahi sesli çalışıyor.

dt modellerinde ön motor arka ayrı ayrı bir sistem.farklı modellerden oluşuyor.kendi a ralarındaki modellerden. tarlada sorun yaşayanlar var gelip bizden fikir alıyorlar veya sizinkinde şu varmı şu oluyormu dört çekere takınca ses var mı veya arka çok hopluyormu dıskaro ve mübzerde genelde.yol birle gitmiyor gibi tarla biri çok yavaş vs vs çok sorunlar olduğunu biliyorum.hele jondere nin hint ve meksikasından ağzı yananları daha çok biliyorum.

bu iki traktörü kıyaslarmısın demiş arkadaş kıyaslanmış ne oldu yani bi karar verebilmiş mi hangisini alcakmış ben olsam erkunt alırdım.

arkadaşım amacım kıyaslamak kullanan arkadaşlardan bilgi almak öyle artık eskisi gibi körü körüne iş yapmak yok hangi bayiye gittiysem hiç biri malını kötülemedi benim niyetimde erkunt var ve kafamda bazı soru işaretleri vardı oda çözüldü

şuan elinde ne varsa o kıymetlidir.ve illa alackasan araştır.bizede var erkunt sorun yok çok güzel.ama ortalık da sıkındı var.kuraklık sıkıntısı olacak mı belli degil velhasıl sorun lu bir dönem.

arkadaşlar
kısa ve öz yazıcam erkunt ve başak şanzumanı aynı ben başak traktörde çalışıyorum sadece erkunt ta ne var senkromençleri çelikten bu da hata niye diyecek olursanızvites geçirirken eğer devirli geçiremezseniz ne olucak çelik çelik e sürtecehi için ya dişli kırılıcak yada taşıyıcıya zarar vericek başak ta ise senkromenç sarı dediğimiz malzemeden yapılıyor kırarsada bu biraz zor sadece sarı senkromenç kırılıcak ayna mahrutileri ikisininde aynı
41 ayna 8 mahruti dişlisi

Kaç senedir başaktasın, Ünal Eraydın ' ı tanır mısın?

cezama2007 link=topic=18111.msg162695#msg162695 date=1236530195' Alıntı:
arkadaşlar
kısa ve öz yazıcam erkunt ve başak şanzumanı aynı ben başak traktörde çalışıyorum sadece erkunt ta ne var senkromençleri çelikten bu da hata niye diyecek olursanızvites geçirirken eğer devirli geçiremezseniz ne olucak çelik çelik e sürtecehi için ya dişli kırılıcak yada taşıyıcıya zarar vericek başak ta ise senkromenç sarı dediğimiz malzemeden yapılıyor kırarsada bu biraz zor sadece sarı senkromenç kırılıcak ayna mahrutileri ikisininde aynı

Peki madem aynı, başak niye 30km/sa hız yaparken erkunt 40km/sa yapıyor? ayna-mahrutisi aynı dediğin sadece diş sayıları aynı. Erkuntun ayna-mahrutisinde taşlama dahi var, başakta yok. senkromeçler konusunda söylediklerin de yanlış ve kulaktan duyma sözler. ben her iki senkromeçi de inceledim. başak senkromeçleri 'izmir senkromeç' firmasından alıyor. sana parça numaralarını dahi söylerim. erkuntun senkromeçleri molibden kaplamalı. şanzuman gövdesi, dişliler ve senkromeçler dahil başaktan farklı. bunu sana garanti ederim.

cezama2007 link=topic=18111.msg162695#msg162695 date=1236530195' Alıntı:
arkadaşlar

ünal bey i ruyorsan ki aynı kişileri sanırım yazıyoruz tanıyorum yanlız ne görevde olduğunu yazarsan açıklık gelicek.
başak ta 40km/sa yapıyor ne var biliyormusun arkadaş aks lar farklı iş orda bitiyor.başka hiç bir açıklaması yok olamazda.çok farklı değil ama farklılık var şanzumanlarda
sen akyazılımısın