ozellıkle burata koydum

25.12.2008
2,632
300
Konya
Fatih Sultan Mehmet istanbul ' u fethetme plânlari yapiyordu. Daha henuz 21 yasinda bulunan hukumdar, Istanbul ' un fethine girismeden once, halkini imtihan
etmek istemisti. Sabahin erken saatlerinde tebdili kiyafet ederek, Osmanli ' nin bassehri olan Edirne ' de carsiya cikti.

Carsinin bir tarafindan girip, alis veris yapmaya basladi. Birinci dukkâna varip birsey aldi. Ikinci bir sey istediginde dukkân sahibi vermedi. Fatih ' i
tanimiyordu dukkân sahibi. Fatih Hazretleri mal oldugu halde neden vermedigini sordu.

Adam:

- 'Ben sana bir sey satmakla sabah siftahimi yapmis oldum, ikinci alacagini da karsidaki dukkândan al. Cunku o henuz siftah etmemistir,' dedi.

Fatih memnun olmustu. Oburune vardi, bir miktar mal aldi… Ikincisini istediginde o da vermeyip komsu dukkâna gonderdi. Boylece Hazreti Fatih koca carsiyi
bastan sona kadar dolasti… Hepsinde ayni mukabele ile karsilasmisti.

Aldiklari erzaki, medresede ilim tahsil eden talebelere gonderdi, kendisi de saraya gelip Allah ' a sukur secdesine kapandi ve soyle dedi:

- 'Ya Rabbi sana hamdolsun… Bana boyle birbirini dusunen millet ihsan ettin. Ben bu milletimle degil Bizans ' i, dunyayi bile fethederim, dedi ve istanbul ' un
Fetih planlarini hazirlamaya basladi.

51 gun suren muhasaradan sonra Bizans, Aksemseddin Hazretlerinin de bizzat istirakiyle fetholunmustu. Istanbul fetholunduktan sonra, Osmanli imparatorlugunun
merkezi Edirne ' den Istanbul ' a tasindi