başak traktör hakkında ne bilmek istersiniz

Ynt: başak traktör hakkında ne bilmek istersiniz

Benim merak ettiğim bikaç konu var arkadaşım. sanırım başak servisisin.

4 çeker ön dingilleri kendileri mi imal ediyorlar? ön dingilin diferansiyel kiliti manuel kilitlemeli mi, yani arka dif. kilidi ile ortak mı kontrol ediliyor?

motorları tamamen kendileri mi geliştiriyorlar?

şanzuman için hala zf-steyr ' e lisans ücreti ödüyorlar mı?

2085 modelinde şanzumanda iyileştirme yapıldı mı? sadece kendi ayna-mahruti dişlilerini erkuntun ayna-mahrutisi ile değiştirdiklerini duydum. bu doğru mu?

Elektrikli liftomatik sadece 2085 modelinde mi var ve bu modelin neden başağın internet sitesinde tanıtımı yok?

ilk once ismim serkan
bizde hem servislik var babam duruyor hemde ben fabrikada calışıyorum kendim difransiyelciyim ve yeni şanzumana gectim il sorun:
ön dingiller italyadan geliyor ismi dana on dingil
on dif kiliti manuel derken tabiki manuel ama otomatik bu nasıl oluyor dersen gösterge panelinin yanında kilitlrmr düğmesi var bu düğmeye bastıhın zaman otomatik olarak arka ve on tarafı kilitlemiş oluyor önemli bir nokta düğmeden hariç çift ceker kolu var o kol takılıysa dümeye bastığın zaman 4x4 pozisyonuna gecer ama kol takılı değilse arka tarafı düğmeyle kilitlersin fonksinel özellikleri cok.
ikinci soruna gelince motorları tamamen kendileri geliştiriyor.steyr la hic bir bağlantı yok zaten steyr traktör fabrikası kapandı case üretiliyor.
şanzumana ve diher aktama organlarına ve motoruna bir ücret odemiyorlar dedim ya steyr kapandı zaten.
üçüncü sorun janzumana iyileştirme yapıldı sen istersen full senkromenç üretiriz 540,640,750,1000 devir kuruk mili sana bir süpriz vereyim ayriyetten bir yol vitesi de yaparız yani bucuk vitesin karsı boş ya oraya vites yani 60km lik traktör istemezmisin
ayna mahruti 2085 ile 2075 ayrasında farklılık var erkunt hakkında bir bilgim yok ama aktarma aynı ( yani şanzuman difransiyel hidrolik aynı aks biraz farklı bizde 5 fren balatası onlar 4. ara göve aynı yani erkunt başak kopyası)
liftomatik sadece 85 lerde değil 75 modelinde ve 60 larda da var

umarım cevaplar yeterlidir sormak istediğin başka bir sorun varsa sorabilirsin.

Dana-spicer firmasını bilirim, aslen bi amerikan şirketi. İtalya ve brezilyada da üretim yapan bi firma.

Diferansiyel kilidi düğme ile mi kontrol ediliyor yani hidrolik basıncıyla mı kitleme yapılıyor?

Steyr firması kapanmadı, sadece diğer birçok traktör firması gibi ayakta durabilmek için birleşti. şu an cnh (Case- new holland) grubuna dahil bir şirket olarak traktör üretimine devam ediyor. Benim lisanstan kastım zaten Zf lisansıydı. bildiğin gibi Zf de kapanmadı.

Bahsettiğin yol vitesine gelince; ben bu şanzumanın a ' dan z ' ye bütün resimlerini inceledim, sana kaçtane dişlisi, mili, rulmanı hatta segmanı olduğunu dahi söylerim. bence o yol vitesini bu şanzumanı baştan aşağı değiştirmeden yapman imkansız.

Erkunt, başak kopyası değil. Başak, Zf kopyası. Erkunt da zf ' nin bir modelini kullandığına göre ufak benzerlikler olabilir ama bildiğim kadarıyla sadece diferansiyel gövdesi (tarla-yol grubu da dahil) birbirinin aynı. diğer gövde parçaları farklı.

cezama2007 link=topic=18141.msg162692#msg162692 date=1236529287' Alıntı:
ilk once ismim serkan
bizde hem servislik var babam duruyor hemde ben fabrikada calışıyorum kendim difransiyelciyim ve yeni şanzumana gectim il sorun:
ön dingiller italyadan geliyor ismi dana on dingil
on dif kiliti manuel derken tabiki manuel ama otomatik bu nasıl oluyor dersen gösterge panelinin yanında kilitlrmr düğmesi var bu düğmeye bastıhın zaman otomatik olarak arka ve on tarafı kilitlemiş oluyor önemli bir nokta düğmeden hariç çift ceker kolu var o kol takılıysa dümeye bastığın zaman 4x4 pozisyonuna gecer ama kol takılı değilse arka tarafı düğmeyle kilitlersin fonksinel özellikleri cok.
ikinci soruna gelince motorları tamamen kendileri geliştiriyor.steyr la hic bir bağlantı yok zaten steyr traktör fabrikası kapandı case üretiliyor.
şanzumana ve diher aktama organlarına ve motoruna bir ücret odemiyorlar dedim ya steyr kapandı zaten.
üçüncü sorun janzumana iyileştirme yapıldı sen istersen full senkromenç üretiriz 540,640,750,1000 devir kuruk mili sana bir süpriz vereyim ayriyetten bir yol vitesi de yaparız yani bucuk vitesin karsı boş ya oraya vites yani 60km lik traktör istemezmisin
ayna mahruti 2085 ile 2075 ayrasında farklılık var erkunt hakkında bir bilgim yok ama aktarma aynı ( yani şanzuman difransiyel hidrolik aynı aks biraz farklı bizde 5 fren balatası onlar 4. ara göve aynı yani erkunt başak kopyası)
liftomatik sadece 85 lerde değil 75 modelinde ve 60 larda da var

umarım cevaplar yeterlidir sormak istediğin başka bir sorun varsa sorabilirsin.

evet difransiyel hidrolik basınclı biz fabrikada yol vitesini yaptık sana yarın gidince sayıp yazıcam kaç tane dişli değiştiğini sadece üst grup mili uzadı ve orta gruptan bir dişli üst guruptan 5 tanedir fazla yoktur arkadaş ben bu başakla ilgili yapmadığım hiç bişi kalmadı istersen difransiyel takviyesine bile dişli takıp fazlalaştırırım sen imkan ve istek sağla yeter

öncelikle böyle bilgilendirdigin icin tesekürler.
bizde 2073 t var yenitip.motor karaduman yapmasının
sebebi ve tek bizimki digil gördüm bütün basaklar duman yapıyo
nedenini acıklarsan sevinirim.
sor2=bizim traktörde liftotamatik yok,ayrıca buraya  fabrikadan gelen hicbir traktörde görmedim .
birde traktörün yag boruları hic dayanıklı digil .
ama cekiş süper ötesi. ok-*-s :S cidd*-*-* cevabını bekliyorum .
birde fabrikanın niye iletişimi yok.sikayeti fabrikaya yazalım ve ögrenelim.

avansı yüksek olabilir enjektörler kurum yapmış olabilir bakılması lazım biraz ince 10 numara yağ at depoya tabi depo doluyken 5 litre atsan yeterli.
liftomatik 1.5 aylık bir mesele yeni girdi montaja yani istersen seninkinede takılır sizde uzay tipi kaportamı var.servise götürmüyormusun traktörünü yeni mi traktor yani garantisi varmı.
iletişim için başak traktör sitesin den tel numarasıyla iletişim kurabilirsin.

şimdiye kadar bakımını hic aksatmadım.
8 ay oldu trafiğe cıkalı ve suanda 700saatte.
demin belirtiğim sorunlar dışşında hic problem yasamadım.
aldıktan  sonra ikikez karter bir kez zanzıman yagı degiştim.
duman konusunda servise dedigimde normal dedi.
ayrıca tek bizimki degil burdaki bütün yeni basak traktrörlerin hepsi
yapıyo ama ilk kalkınca ve motor hareket halindeyken devir artırınca oluyo.
köyde tek oldugundan motoru duman yönünden kötülüyorlar benim icin bir problem yok.ama yinede yapmasa iyi olur.

serdar liftomatik garantiye girmez yani şimdi taktıramzasın.büyük iş. sende 2075 çift çekermi var .
dedikleri bir yaptır ustana ondan sonra karar verelim ama ustana benden duyduğunu soyleme adam rencide olmasın ayıp olur

2073 tek ceker var.dediklerini haftaici yaptırınca konusuruz.
liftotamatik ne eder bi ortalama söylermisin?
daha sonra bir problem yaparmı?
birde bunda sekro5 varmı?bizden önce alanlar sonradan taktırdıda.

serdar liftomatik yaptırman icin çok şey gerekli onu dışarıda yaptıramazsın 2073 lere de biraz sor olur uzay tipi kaportamı var sende bir sorun yaratmaz ama çok tefarruatlı iş hidrolik gövdesinin inmesi lazım alı delincek yani acık sistem olucak ama bir araşyırayım fabrikada hidoik takan arkadaşa sorayım direk takılıyorsa olabilir ama takılmazsa uzun iş.
sekro5 derken neyi kast ettin anlamadım sanırım senkromenç yazıcaktın sekromenç hepsinde var yanlız başak traktörde takviye vitesinde senkromenç yok aslında takıyoruz ama pek sağlıklı olmuyor adam gibi kullanırsan ömürlük ama dedimya onun için fabrika taktırmıyor

cezama2007 link=topic=18141.msg163653#msg163653 date=1236798389' Alıntı:
serdar liftomatik yaptırman icin çok şey gerekli onu dışarıda yaptıramazsın 2073 lere de biraz sor olur uzay tipi kaportamı var sende bir sorun yaratmaz ama çok tefarruatlı iş hidrolik gövdesinin inmesi lazım alı delincek yani acık sistem olucak ama bir araşyırayım fabrikada hidoik takan arkadaşa sorayım direk takılıyorsa olabilir ama takılmazsa uzun iş.
sekro5 derken neyi kast ettin anlamadım sanırım senkromenç yazıcaktın sekromenç hepsinde var yanlız başak traktörde takviye vitesinde senkromenç yok aslında takıyoruz ama pek sağlıklı olmuyor adam gibi kullanırsan ömürlük ama dedimya onun için fabrika taktırmıyor
bana göre takviyenin senkronmeçsiz olması yüklü iken rampa çıkışlarında çok büyük sorun oluo :S size kabinli 2073 le yaşadığım olayı anlatayim ona göre karar werin.bu yaz 1 tanesi tek dingil olmak üzere 3 araba yük çekiodum.toplam 14 ton yük wardı..bizim köyün girişinde orta sayılacak bi rampa war....işimi garantiye alayim dedim rampaya gelmeden bastım,tam rampayı çıkıom yükün kuvvetiyle vites düşmeye başladım...o arada motorun devri düştü kesildi ..pehlivan peki yapıp stop etmek zorunda kaldım :S takviyenin yeri we geçişi zor olduğu için rampada kaldım...allahtan can simidim pehlivan çeki :D ile 4 takviye yle kurtardık...bence takviye kolunu eli yüzü düzgün bi yere yaparlarsa süper olur :D

KULLANMADIM İNCELEDİM BİR KERE GÖRÜNTÜ VE DİZAYN SIFIR.İTİCİ BİR GÖRÜNÜŞ VAR.MOTORUNUN TİP VE KALİTESİ DÜŞÜNDÜRÜYOR.KABİN SIFIR.ŞANZUMAN KONUSUNDA AÇIKLAYICI BİR BİLGİ YOK ESKİLERDEKİ ŞANZUMAN SORUNU KAFALARI KARIŞTIRIYOR.DAHA ESTEDİK VE HOŞ GÖRÜNÜM İLGİ GÖRÜR.TÜMOSANIN YENİ MODELLERİ DE Tİ VE GÖRÜNÜM YÜZÜNDEN İTİCİ.GÖVDEYE ATILAN MOTOR BOYALARI BİLE BİR ÇOGUN AKMIŞ BASİT İŞÇİLİK GÖZE ÇARPIYOR TÜMOSAN VE BAŞAK DA BU MEVCUT.KALİTE VE GÜVEN OLMALI.

kral takviye dediğimde sen neyi anladın bir sormak istiyorum.biz takviyeyi vn ve vs olarak tanımlıyoruz yani ileri ve geri vitesi rampada geriyemi taktın başak traktör de sadece vn vs de senkromenç yok 1.2.3.4 ve buçuk vitesinde senkromenç var yani takılman imkansız

cezama2007 link=topic=18141.msg164193#msg164193 date=1236970771' Alıntı:
kral takviye dediğimde sen neyi anladın bir sormak istiyorum.biz takviyeyi vn ve vs olarak tanımlıyoruz yani ileri ve geri vitesi rampada geriyemi taktın başak traktör de sadece vn vs de senkromenç yok 1.2.3.4 ve buçuk vitesinde senkromenç var yani takılman imkansız
vn vitesini ben steyri bildim bileli buçuk olarak bilirim.....bunu bana babaeski serviside öle der kullanıcılarıda öle der...takviye kolu viteslerin 10 cm arkasında koltuğun hafif altında kalır..bana buçuk vitesini takviye die nasıl sölediniz anlamadım....we 18 yaşındayım yaklaşık 5 senedir kendimi kurtaracak şekilde steyr we başak kullanıyorum...ileri giderken o traktörün geri vitese geçmeyeceğini herkes bilio...o kadarda cahil deilim herhalde :S

sen l,s di diyorsun yani difransiyel takviyesini tabiki geciremezsin ama 14 tonla orta yükte bir rampayı 2073 çıkar benim kastım seni rencide edicek bir pozisyona sokmak değil burda tartışmıyoruz.ben başak ta çalışıyorum aktarma organlarındayım difransiyel ve şanzımanlar elimden geçer.
ne bilmek istersin başak la ilgili

cezama2007 link=topic=18141.msg164198#msg164198 date=1236972640' Alıntı:
sen l,s di diyorsun yani difransiyel takviyesini tabiki geciremezsin ama 14 tonla orta yükte bir rampayı 2073 çıkar benim kastım seni rencide edicek bir pozisyona sokmak değil burda tartışmıyoruz.ben başak ta çalışıyorum aktarma organlarındayım difransiyel ve şanzımanlar elimden geçer.
ne bilmek istersin başak la ilgili
ben size seri vitesle iligili bişi demedim ki :S ayrıca tartışmadım,sadece yanlışlığı düzelttim.ben sizin ne demek istediğinizi anladım :D ama o takviye kolunun orda olmasıdna kaynaklanan we başımdan geçen olayı anlattım....iyi niyetli biri olmasanız buraya iki kelime yazmam :D bnm diğer yazılarımda başakla ilgili olarak dediğim gibi kabin kısmında değişiklik yapılırsa güzel olur.