Kızı, Seyit Çavuş destanını anlattı

25.12.2008
2,632
300
Konya
Görenin aklından çıkmayan ve duyanın hayret ettiği gerçek bir destandır 275 kiloluk gülleyi sırtlanan Seyit Çavuş adlı kahraman. O kahramanın kızı Ayşe Nine yıllar sonra Babası Seyit Çavuş ' u anlattı.
17 Mart 2005 09:55

Ayşe Nine ' ye hikayesi Çanakkale destanına konu olmuş Koca Seyit ' i soruyoruz. 94 yaşındaki Nine 275 kiloluk gülleyi 2 metre yüksekliğindeki topun ağzına yerleştirerek İngiliz donanmasını ateşleyen kahramanı köylülerin yardımıyla anlatıyor:

Mehmet Akif ' in 'Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın' beyitinin temel taşlarından biri o... 250 bin Çanakkale kahramanı içinde sırtladığı 275 kilo ağırlığındaki topla ingiliz donanmasının kalbi Ocean zırhlısını vuran ve komutanından eratına tüm cepheye moral veren Koca Seyit... Çanakkale Zaferi ' nin 90 ' ıncı yılında VATAN, Onbaşı Seyit Çabuk ' un köyünde 94 yaşındaki kızı Ayşe Yıkar ' ın yanındaydı. Babasının bir kahraman olduğunu söyleyen ve Atatürk ile Koca Seyit ' in fotoğraflarını kucaklayan Ayşe Nine ve Koca Seyit köylüleriyle tarih yazan kahramanı konuştuk.

'Koca Seyit ' in kızı Ayşe Hanım ' ın evi nerede?' diye soruyoruz. Köylü seferber olmuş bir şekilde 'Nine evde, muhtar gelcenizi demiş, sizi bekliyor...' diyor. Ayşe Nine ' nin elini öpüp, yamacına oturuyoruz. Kelimeleri güçlükle bir araya getiren Ayşe Nine ' ye, 'Koca Seyit kimdir?' diye soruyoruz. Gözleri büyüyor 'Benim babam, askerdi, kahraman!' diyor.

Koca Seyit ' in Çanakkale Savaşı ' ndan önce dağlardan kömür taşıdığını, hamalcılık yaptığını anlatmaya başlıyor, torunları tamamlıyor... Köylü hayvanı çamura battığında 'Yetiş, Koca Seyit' diye yardım istermiş, Koca Seyit bileklerini bükmeden iki kişiyi birden kaldırırmış... Sözü Koca Seyit ' in, 275 kilo ağırlığındaki gülleyi nasıl kaldırdığına getiriyoruz. Ayşe Nine babasıyla gurur duyuyor: 'Nası galdırmış, ben bilemedim.' Devletten sadece 160 YTL aylık alan Ayşe Nine ' yi daha fazla yormuyoruz.

73 yaşındaki Hüseyin Özkaya ' ya kulak veriyoruz: 'Koca Seyit, babamın arkadaşıydı. Havran ' da hamallar 100 kiloluk keten çuvallarından birini zor kaldırırken, o ikisini yüklenirmiş. Tek çuval taşımaktan utanırmış. Çanakkale tarafına baktığında, babama ' Musa Çanakkale koktu bana. Musa insanda ne çok kan varmış ' demiş. Babam, Çanakkale ' ye baktıktan sonra Koca Seyit ' in için için ağladığını anlatırdı.'

Paşa huzuruna çağırmış
Köylü Hüseyin Bilgiç anlatıyor: Atatürk, Havran ' a geldiğinde Koca Seyit ' i çağırtmış. 'O kuvvetli yiğidi ben de görem' diye... Zeytin işinde çalıştığından üstü perişanmış. Nüfus müdürünün kıyafetlerini Seyit Dede ' ye giydirip, Gazi Paşa ' nın huzuruna çıkarmışlar. Atatürk Seyit Dede ' ye 'O gülleyi bir daha galdırabilir misin?' diye sormuş. Koca Seyit de 'Düşmanı görürsem yine galdırırım gumandanım, yoksa galdıramam' demiş. Bunun üzerine Gazi Paşa, 'Peki, beni kaldırabilir misin?' diye sorunca; Dedemiz, 'Gumandanım sizi dünya kaldıramadı, ben nası galdırırım' diyivermiş. Yani hem güçlüymüş hem de şıpıdık cevapmış.

Hem ödül almamış hem de peksimet hakkını iade etmiş
Sözü Ali Bakirli alıyor: Bizim Seyit Dede düşmanı vurduktan sonra en büyük komutan (Amiral Cevat Paşa) yanına çağırmış tabii... 'Oğlum, böyük bir iş yaptın sen. Bundan sonra Onbaşısın. Seni ödüllendireceğiz. Para mı altın mı yoksa kafa iznine çıkmak mı istersin?' diye sormuş. Dedem Seyit de 'Bir şey istemem' demiş. Gumandan ısrar edince, 'O zaman gumandanım sabahları dağıtılan tayinden (tahinli peksimet) iki tane alabilir miyim?' demiş. Gumandan, 'Tamam sabahları sana iki peksimet verilecek' demiş. Dedem, birkaç gün iki peksimet yemiş. Sonra yüreği götürmemiş, tabii eratın hali perişan olunca; 'Bana fazla geliyor, ben de sabahları bir peksimet yiyeceğim' deyip hakkından feragat etmiş