Sözleşmeli Besi Sığırı Geliştiriciliği Projesi (Tar-Et), Suşehri'nde tanıtıldı..

Sözleşmeli Besi Sığırı Geliştiriciliği Projesi (Tar-Et), Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu ' nda katılımcılara anlatıldı. Başta Ağrı ve Adıyaman olmak üzere doğu illerinde uygulanması planlanan Tar-Et Projesi ile besi hayvancılığının geliştirilmesi ve bölgede hayvancılık ile geçinen halkın gelir seviyesinin yükseltilmesi hedefleniyor.
Sivas ' ın Suşehri ilçesinde besi hayvancılığı yapan ve yapabileceklere yardımcı olmak amacıyla, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Mustafa Navruz ve Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdür yardımcısı Hamdi Erhan, Sivas İl Tarım Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz İlçe Tarım Müdürü Turgut Atay, Ziraat Odası Başkanı Yakup Özata ve muhtarlar katıldı.

Programa konuşmacı olarak Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdür Yardımcısı Hamdi Erhan, Devlet tarafından şu ana kadar 1 TL olarak ödenen desteğin 1,5 TL ye çıkmasının besi hayvanı üreticilerinin kazancını artırdığını vurguladı. Ayrıca besi hayvanlarında 3 aylık ile 15 aylık hayvanın verim açısından sağlıklı olduğunu, 16 ayı geçmiş hayvanların satışının yapılmasının üretici açısından daha faydalı olduğunu kaydetti.

Tar-Et Projesi ' nin 22 il merkezi, 126 ilçe ve 122 kasaba da toplam 270 tarım kredi kooperatifi işletmesinde 212 bin 500 ortak arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Projeye katılabilecek kooperatif üyelerinin bağlı bulundukları kooperatife vadesi geçmiş borçlanın bulunmaması veya proje müracaat tarihleri içerisinde borcun ödenmiş olması şartı aranıyor.

Proje kapsamında besi hayvancılığı yapabilecek üreticilere gerekli şartları taşımaları halinde, en az 15 en fazla 100 besi hayvanı alma hakkı tanınıyor. Hayvan beslemeye yeterli ahır ve sağlıklı üretim için yeterli teknik bilgi şartı özellikle aranıyor. Projenin; finansman desteği Ziraat Bankası, teknik desteği Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, uygulama desteği Tarım Kredi Kooperatifi, pazarlama desteği ise Türkiye Et-Balık Kurumu tarafından yapılıyor.