Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Ceylan, tarihte ilk olarak baraj ve sulama göletlerini Urartuların yaptıklarını söyledi.

Urartu Krallığı ' nın 3 bin yıl önce su ve maden mühendisliğini kullandığını vurgulayan Ceylan, Urartuların bölgede suyun boşa akmasına izin vermediklerini belirtti.

Doğu Anadolu Bölgesi ' nde 15 yıldan beri yaptıkları bilimsel araştırmalarda ilginç bulgulara ulaştıklarını belirten Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Ceylan, bölgenin su kaynakları sebebiyle geçmiş çağlarda önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Bölgede yaptıkları incelemelerde, özellikle milattan önce Urartu dönemine ait çok sayıda su kaynağı, baraj ve gölet bulduklarını vurgulayan Ceylan, Doğu ' da geniş bir alana yayılan Urartu Krallığı ' nın su ve maden mühendisliğini kullanan toplum olduğunu ifade etti.

Urartu Krallığı ' nın madenleri kullanarak çok sayıda baraj ve su göleti yaptığının belirlendiğini kaydeden Doç. Dr. Ceylan, 'Urartu Krallığı ' nca, bölgede çok sayıda gölet, baraj ve sulama kanalı yapılmıştır. Bugün olduğu gibi geçmişte de Anadolu ' nun önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Hayvancılıkta suya ihtiyaç çok fazladır. Urartular suyun boşa akmasına müsaade etmemişler, barajlarda, göletlerde toplayarak tarım ve hayvancılığın gelişimine yol açmışlardır. Günümüzde barajlardan bahsediliyor. Günümüzden binlerce yıl önce Urartular, Doğu Anadolu Bölgesi ' nde 200 baraj, sulama göleti, sulama kanalı inşa etmiştir. 2 bin metre üzerinde yapılan sulama kanalları Anadolu ' yu bir ağ gibi örmüştür' dedi.

51 KİLOMETRELİK SU KANALI HALA KULLANILIYOR
Urartu ' lar döneminde Van bölgesinde yapılan 51 kilometre uzunluğundaki ' Menua ' kanalının halen kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Alpaslan Ceylan, kanalın 75 milyon metreküp su akıttığını belirtti. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü uzmanlarının bölgede yaptıkları incelemelerde bölgede baraj, su göleti ve sulama kanalı yapılması için tespit ettikleri yerlerde Urartuların binlerce yıl önce baraj, su göleti ve sulama kanalı yaptıklarının belirlendiğini kaydeden Ceylan, Urartu Medeniyeti ' nin su mühendisliği
konusunda çok gelişmiş olduğunu bildirdi.

PASİNLER OVASI ' NDA ÜZÜM YETİŞTİRİLDİ
Doğu Anadolu Bölgesi ' nde yaptıkları araştırmalarda binlerce yıl önce Urartuların bölgede üzüm bahçeleri kurduklarını da belirlediklerini ifade eden Ceylan, şöyle dedi: 'Urartular, günümüzde kurak olduğu için sadece arpa yetiştirilen Pasinler Ovası ' nda veya Patnos, Ağrı bölgesinde çok cins üzümler yetiştirmeyi başarmışlardır. Erzincan ' daki ' Cimin ' üzümünün ilk üreticilerinin Urartular olduğunu söyleyebiliriz. Urartuların Erzurum Pasinler ' de sulama kanallarının Kargapazarı Dağları ' ndan çıkan su derelerinde sulama kanalları yaparak tarıma ve hayvancılığa katkı sağladıklarını söyleyebiliriz.'