Süs bitkisi pazarı 5 yılda 50 milyon dolardan 200 milyon dolara çıktı. Sakarya Süs Bitkisi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kaya, her yıl yüzde 20-30 büyüyen sektörün çiftçiye umut olduğunu söyledi.

Toplu konutların ve villaların artması, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen pek çok kişinin hobi olarak süs bitkilerini benimsemesi üreticilere yaradı. 5 yılda süs bitkisi üreten çiftçi sayısı 100 ' den 2 binli rakamlara ulaşırken, yerli üretim pazarı da 50 milyon dolardan, 200 milyon dolara çıktı. İthalat da aynı dönemde 100 milyon dolardan 50 milyon dolara geriledi. Hatta pazar bazı bölgelerde öyle büyüdü ki, süs bitkisi üreticileri bölgelerinde vergi rekortmeni haline gelmeye bile başladı. Süs bitkisi yetiştiriciliğinde Sakarya, Yalova, Bursa, Ödemiş ve Antalya öne çıkarken, Sakarya ' da süs bitkisi yetiştirilen toplam alan 10 yıl içinde 100 dönümden 25 bine ulaştı.
Bu alanda üretimin merkezi sayılan Sakarya ' nın Süs Bitkisi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kaya, 10 yıl önce 300 metrekare alanda üretime başladığını, şimdi bin dönüm arazide üretim yaptığını söyledi. 'Eskiden işimizle ' çer çöp, çiçekçi bunlar ' diye dalga geçenler şimdi ağızları açık bizi seyrediyorlar' diyen Kaya, her yıl yüzde 20-30 büyüyen sektörün çiftçiye umut olduğunu söyledi. Kaya sektörün, 4-5 yıla kadar 1 milyar dolarlık bir üretime ulaşarak, tarımın lokomotif alt sektörlerinden biri olacağına inandıklarını vurguladı. Kurulduklarında çift haneli rakamlarda olan üye sayılarının şimdi bin 100 ' e yaklaştığını belirten Kaya, üretimdeki büyümeyle birlikte çiftçilerin Toplam Kalite Yönetimi esasına göre üretmeye de başladıklarını, otomatik damlama sistemini kullandıklarını ve bünyelerinde peyzaj mimarı, orman mühendisi gibi profesyoneller çalıştırdıklarını kaydetti.

Sapanca ' nın vergi rekortmeni
Sapanca Dış Mekan Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Metin Öz de kooperatifi 2002 yılında 15 üretici olarak kurduklarını, 2009 başı itibariyle 143 üyeye çıktıklarını kaydetti. Öz, 30 bin nüfuslu Sapanca ' da 600 kişinin süs bitkiciliğinden geçimini sağladığını ifade etti. Kooperatifin tek bir şirket gibi çalıştığını anlatan Öz, yüksek oranlarda katma değer ve stopaj ödediklerini, 2007 yılında ilçede vergi rekortmeni olduklarını söyledi. Öz, 2008 cirolarının 10 milyon TL ' ye ulaştığını, geçen ay Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen törende, kooperatifin 2008 yılında da ilçenin vergi rekortmeni ilan edildiğini açıkladı. Henüz sektörün potansiyelinin çeyreğinin bile ortaya çıkmadığını ifade eden Öz, 'Sapanca ' dan Diyarbakır ' a, Van ' dan Mardin ' e süs bitkisi gönderiyoruz. Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Rusya ' da inşaat işi yapan Türk firmaları sayesinde küçük rakamlarla da olsa ihracata bile başladık. Süs bitkiciliği artık tarıma bağlı bir sektör olarak adından bahsettirme durumuna geldi. Gelecekten çok umutluyuz' diye konuştu.

Bodur meyve ağaçları moda
40 yıldır Silivri ' de süs bitkisi üreten İstanbul Fidanlığı ' nın sahibi Savaş Çağla ise insanların yeşile hasret kaldığını, gelir seviyesi yüksek müşterilerin gün boyu fabrikada, ofiste stresli ortamda çalıştıktan sonra akşamları bahçesiyle uğraşarak dinlendiğini anlattı. Üretim merkezlerinin hafta sonları dolup taştığını dile getiren Çağla, 'Bahçesine 1-2 meyve ağacı dikip, arada onlarla uğraşan, mevsiminde bu ağaçlardan 20-30 kilo meyve alan birinin değmeyin keyfine. Bu bitkilerle uğraşmak stres, can sıkıntısı ve mutsuzluğa birebir. Zevk ve hobi olarak bu lüks fidanlarla ilgilenenler de var' dedi. Çağla, son birkaç yılda sadece güzel görünen değil, bunun yanı sıra tadımlık da olsa ürün veren süs bitkilerinin tercih edildiğini, bodur ve yarı bodur narenciye meyvesi veren ağaçların satışlarının oldukça yüksek olduğunu belirtti.


İş adamı tarlada stres atıyor
Süs bitkilerinin yetiştirildiği tarlalar iş dünyası ve bürokrasinin ağır toplarını da ağırlıyor. Haftanın stresini üzerinden atmak isteyen bürokratlar ve iş günlerinin yorgunluğundan bir nebze olsun kurtulmak isteyen iş adamları haftasonları Sakarya, Yalova ve Silivri gibi merkeze yakın 'showroom'lara akın ediyor.
Sakarya Süs Bitkisi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kaya, haftasonları veya ay sonları süs bitkisi seralarına, tarlalarına gelerek stres atanların sayısının binleri bulduğunu, ziyaretçilerin arasında holding yöneticilerinden bakanlara, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından Yargıtay üyelerine kadar geniş bir kesimin bulunduğunu ifade etti. Kaya ' nın sahip olduğu Arifiye Fidancılık ' ın ‘bitki showroomu ' na uğrayanlar arasında Çalık ve Sabancı Holding, Sarar Giyim yöneticileri, Barolar Birliği Başkanı ve yöneticileri de yer alıyor.


Fidan fiyatları 1 TL ' den başlıyor
* Fiyatlar süs bitkilerinin çeşidi, boyutu, meyve verip vermemesine göre değişiyor.
* Küçük çam fidelerini 1 TL ' ye almak mümkün.
* Bodur meyve ağaçlarının fiyatları 500 ile bin 500 TL arasında değişiyor.
* 5 bin TL ' lik fiyatıyla en pahalı süs bitkisi, orta yaşlarda bir mavi ladin.


Dünya süs bitkisi pazarı (milyar dolar)
Hollanda 40
ABD 30
İtalya 15
Yunanistan 3
Türkiye 0.25
Dünya 250