İncirde rekolte düşüşü masaya yatırıldı

Ege İhracatçı Birlikleri ve Aydın Ticaret Borsası tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda son yıllarda etkili olan kuraklıkla birlikte kuru incir üretiminde yaşanan rekolte düşüşü masaya yatırıldı.

Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Ege Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Meneşa Gabay, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, Aydın Tarım İl Müdürlüğü, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümü yetkilileri katıldı. Toplantıda 2000-2008 yılları arasındaki üretim ve ihracat miktarları. Son 2 yılda ki rekolte düşüşü ve nedenleri.Üretimde dünyadaki yerimiz Kuru incirde kalite düşüşüne neden olan sorunlar tartışıldı. Ege İhracatçı Birlikleri, Tarım İl Müdürlüğü, İncir Araştırma Enstitüsü ile ortak olarak çiftçi ve tüccarı bilgilendirme toplantıları yaparak, incir ürününün en iyi şekilde üretilerek, pazarlanmasının sağlanması, koşulları en derin şekilde tartışılarak bu konuda ortak hareketle bu ürüne en iyi şekilde sahip çıkmanın,bahçe bakımları, gübreleme, iğleklemenin yapılması, kurutma ve depolama konularına destek olunması yolları araştırıldı ve sonuçlara varıldı. Öncelikle pilot bölgeler seçilip, buralardan iyi tarım uygulamalarıyla birlikte ürünün işletmelere ulaştırıncaya kadar geçen süreç içerisinde denetlenmesi ve en uygun ürün yetiştirilip, ihracatın gerçekleştirilmesi tartışılan toplantıda yol haritaları belirlendi. Toplantının sonunda önümüzdeki haftalarda Tarım İl Müdürlükleri Bitki Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte bölgede incir üretimi ile uğraşan üreticilerle, tüccar ve ihracatçılar için bilgilendirme toplantıları düzenlenmesi kararlaştırıldı.