Karaman’da Temaslarda Bulunan Bakan Eker’den Çiftçilere Müjde: Meyve Bahçesi Tesis Edeceklere %50 Hibe Desteği

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Karaman iline giden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, gerekli şartları yerine getirerek meyve bahçesi tesis edecek çiftçilere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yatırım maliyetlerinin yarsı karşılanacak şekilde destekleme verileceğini söyledi.

Kurulacakları tesisin 10 dekarın altında olmaması ve sertifikalı fidan kullanılması şartlarını karşılayan tüm çiftçilerin bu destekten faydalanabileceğinin altını çizen Bakan Eker, Bahçesine kuracağı sistemler için yüzde 50 hibe veriyoruz. Bahçesini fileyle kapatırsa yüzde 50 hibe veriyoruz. Bahçesini sigortalatırsa yarısını karşılıyoruz. Yani bunlar kredi değil, borç değil. Hibe veriyoruz. Ortak değiliz, sermayenin yarısını hibe ediyoruz. Kazanacağın para senin. Tarım gelişsin, çiftçinin cebine daha çok para girsin diye yapıyoruz. dedi

Karaman Valiliğini ziyaret Eden Bakan Eker, Vali Fatih Şahin’den İlin sorunları hakkında bilgi aldı. Bölgenin tarım potansiyelinin yüksek olduğunu ve bölge halkının bu potansiyeli en iyi şekilde kullandığını belirten Bakan Eker, Hububat, meyvecilik ve endüstriyel ürünlerin üretildiği bu bölgenin en büyük sorununun ise su kullanımı olduğunu vurguladı. Bakan Eker, Orta Anadolu Havzasında yeraltı ve yerüstü suları giderek azalıyor. Mevcut suyun bilinçsizce kullanılması söz konusu. Tasarruf tedbirlerine riayet edilmiyor. Biz de Bakanlık olarak, suyun düzenli ve tasarruflu kullanılması için çeşitli projeler ürettik. Çiftçinin vahşi sulama sisteminden modern sulama sistemine geçebilmeleri için çalışmalar başlattık. 2006-2007 yılında 3 milyon dekar alan kapalı sistem sulamayla buluştu. Bizim önceliğimiz acil su ihtiyacı olan yerlerde bu projeleri hayata geçirmek. Karaman, bu konuda başarılı. Şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tarımsal üretim konusundaki ilerlemeleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 6 yılda tarımsal üretimin 22 milyar dolardan 50 milyar dolara çıktığını belirterek, Tarımda ihracat 4 milyar dolardan 10 milyar dolara ulaştı. Eskiden Türkiye kullandığı mısırın yarısını ithal ediyordu. Şimdi ise ihtiyacımız olan mısırın yüzde 90ını kendimiz üretiyoruz dedi. 2002 yılında çiftçiye verilen toplam desteklemenin sadece 1.8 milyar YTL olduğunu hatırlatan Eker, Bizim sadece bu yıl verdiğimiz destek 5,5 milyar YTL. 6 yılda tarımsal üretim 22 milyar dolardan 50 milyar dolara çıktı. Tarımda ihracat 4 milyar dolardan 10 milyar dolara ulaştı. Eskiden Türkiye kullandığı mısırın yarısını ithal ediyordu şimdi ise ihtiyacımız olan mısırın yüzde 90ını kendimiz üretiyoruz. 2002 yılında 350 bin ton çeltik üretimimiz vardı. Bu yıl 734 bin ton çeltik ürettik. Bu artışlar uygulanan çalışmalarla tarım politikalarıyla oldu. Prim ödemeleri konusunda da örnek verecek olursak, 2002 yılında çitçiye verilen prim sıfır. Ekilen ürünlere 2008 yılında 6 milyar YTL prim verildi. Karamanın 2002 yılında aldığı tüm hayvancılık desteği 71 bin YTL. 2008 yılında ise bu rakam 14 milyon YTL. 2002 yılında Karamanda 145 hektar yem bitkileri ekilirken 2007 yılında bu rakam 20 bin hektara çıktı. dedi.