Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
27 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL

  ARKADAŞLAR BAZI ARKADAŞLAR ÇOK MERAK EDİYOMUŞ BİODİZELİ BENDE ARAŞTIRMA SONUCUNDA BİŞEYLER BULDUM

  Uzmanlara göre dünyada, yalnızca 41 yıllık petrol, 218 yıllık kömür ve 63 yıllık doğalgaz rezervi kalmıştır; bu nedenle alternatif yakıt türlerine olan gereksinim yadsınamaz bir gerçektir. Biodizel de dizele alternatif olarak üretilen bir yakıt türüdür.

  Kanola, soya, ayçiçeği ve diğer yağlı tohum bitkileri gibi tohumunda yüksek miktarda yağ barındıran bitkilerden elde edilen yağlara veya hayvansal veya evsel atık yağlara metil alkol katılması sonucunda elde edilen biodizel, 2005 yılı başından itibaren Avrupa Birliği (AB) ' ye üye ülkelerde dizel yakıt içerisinde % 2 oranında karıştırılarak satılması zorunlu hale getirilmiştir. Avrupa Birliği enerji politikalarının belirtildiği 'Beyaz Kitap'a göre, biodizelin motorine karışım oranının 2005 yılında % 5.75 ' e, 2010 yılında % 10 ' a ve 2020 yılında % 20 ' ye çıkartılması hedeflenmiştir.

  Dizel ile biodizel arasındaki en temel farklılık, ilkinin rezervleri giderek azalan bir fosil yakıt olmasına karşılık ikincinin tarımsal etkinliklerle ve evsel atık yağların geri dönüşümü ile sürekli yenilenebilen bir ürün olma niteliğidir.


  Biodizel, yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların, hayvansal yağların ve evsel atık yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Biodizel petrol içermez; fakat saf olarak veya her oranda petrol kökenli dizelle karıştırılarak yakıt olarak kullanılabilir. Saf biodizel ve dizel-biodizel karışımları herhangi bir dizel motoruna, motor üzerinde herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan kullanılabilir.

  Biodizel, dizel ile karışım oranları bazında aşağıdaki gibi adlandırılmaktadır:

  B5 : % 5 Biodizel + %95 Dizel
  B20 : % 20 Biodizel + %80 Dizel
  B50 : % 50 Biodizel + %50 Dizel
  B100 : %100 Biodizel Biodizelin çevresel özellikleri ise;
  Sera gazları içinde büyük bir pay sahibi olan CO2 dünyanın en önemli çevre sorunu olan küresel ısınmaya neden olmaktadır ve yanma sonucu ortaya çıkan bir emisyondur. Yine yanma sonucu açığa çıkan ve sera gazları arasında yer alan CO, SOx, NOx emisyonları insan sağlığına da zararlıdır. Biodizel, tarımsal bitkilerden elde edilmesi nedeniyle, biyolojik karbon döngüsü içinde, fotosentez ile CO2 ' i dönüştürüp karbon döngüsünü hızlandırdığı için sera etkisini artırıcı yönde etki göstermez. Yani biodizel CO2 emisyonları için doğal bir yutak olarak düşünülebilir. Ayrıca CO, SOx emisyonlarının, partikül madde ve yanmamış hidrokarbonların (HC) daha az salındığı kanıtlanmıştır. Biodizelin NOx emisyonları dizel yakıta göre daha fazladır. Emisyon miktarı motorun biodizel yakıta uygunluğuna bağlı olarak değişir. NOx emisyonlarının %13 oranına kadar arttığı test edilmiştir. Bununla birlikte biodizel kükürt içermez. Bu yüzden NOx kontrol teknolojileri biodizel yakıtı kullanan sistemlere uygulanabilir. Konvansiyonel dizel yakıtı kükürt içerdiği için NOx kontrol teknolojilerine uygun değildir. Ozon tabakasına olan olumsuz etkiler biodizel kullanımında dizel yakıta nazaran % 50 daha azdır. Asit yağmurlarına neden olan kükürt bileşenleri biodizel yakıtlarda yok denecek kadar azdır. Biodizel yakıtlarının yanması sonucu ortaya çıkan CO (zehirli gaz) oranı dizel yakıtların yanması sonucu oluşan CO oranından %50 daha azdır.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  BUDA ARKADAŞLAR BİODİZEL İN AVANTAJLARI

  Biodizelin Avantajları  Mevcut dizel motorlarında değişiklik yapılmadan veya küçük değişikliklerle kullanılabilir.

  • Petrol dizelinin depolanma koşullarında depolanabilir,

  • Petrol dizeli ile her oranda karıştırılarak veya saf olarak kullanılabilir,

  • Küçük işletmelerde lokal olarak üretimi mümkündür,

  • Biyodizel petrol dizeline oranla daha iyi bir yağlayıcı olduğundan motorun ömrünü uzatır. Yakıt tüketimi, otomatik tutuşma, güç çıktısı ve motor gücü Biyodizel kullanımından olumsuz etkilenmez,

  • Biyodizel taşınması ve depolanması güvenli bir yakıttır. Ayrıca yüksek alevlenme noktasına (149 °C) sahiptir. Bu değer petrol dizeli için 125 ° C ' dir,

  • Bitkisel hammaddelerden (tohumdan) üretimi kırsal kesimde sosyo-ekonomik yapının gelişmesine katkıda bulunur, işsizliğin önemli boyutlara ulaştigi günümüzde yeni iş imkanlarının doğmasını sağlar,

  • Biyodizel, petrol dizeline göre yaklaşık %80 daha az karbondioksit emisyonu vererek yanar. Ayrıca hammaddesi çoğunlukla bitkisel kaynaklı olduğundan fotosentez nedeniyle karbondioksit için doğal bir yakıttır. Yanmamış hidrokarbon oranı petrol dizeline göre %90, kanserojen etkisi olan aromatik hidrokarbonlara göre ise %75-90 oranında daha azdır. Biyodizel partikül madde ve CO emisyonlarında da önemli derecede azalma sağlar. Ancak, NO x emisyonları petrol dizeline göre yüksektir,

  • Bitkisel üretim yalnızca kırsal nüfusu değil enerji dahil birçok sanayi sektörünü etkilemesi nedeniyle metropollerin ekonomilerine kadar tüm ülke ekonomisini de ilgilendirmektedir. Kırsal üretimin etkinliğinin artırılması, bölgeler arası ve kentlerle kırsal alanlar arasındaki sosyal ve kültürel farklılıkların azalmasını sağlayacaktır.

  BIYODIZEL ' IN ÜLKE EKONOMISI IÇIN GETIRILERI

  Petrol Dizeli

  Kendi öz kaynaklarimizdan elde ettigimiz petrol dizeli ülkemiz ihtiyacinin yok denebilecek kadar küçük bir kismini karsilamaktadir ve petrol ürünleri üzerindeki verginin yüksek olmasi sebebiyle üretim maliyetleri her geçen gün artmaktadir.

  Bununla birlikte:

  - Ülkemiz petrolde ithalat bagimlisidir,

  - Çevresel etki açisindan telafisi çok yüksek maliyetlere varan zararlara neden olmaktadir. Tüm gelismis ülkelerde petrol dizelinin dogurdugu negatif etkilerin giderilmesi için çalismalar sürmekte bunun için de büyük bütçeler ayrilmaktadir.

  - Petroldeki sahtecilik ve kaçakçilik devlete milyarlarca dolar zarar vermektedir.

  - Çiftçiye ucuz mazot sunulmasi petrol ithalatçisi konumunda olan ülkemiz açisindan son derece zordur. Gerek petrol üzerindeki vergiler, gerekse petrol dizelinin agirlikli olarak ticari araçlarda ve enerji elde etmek amaciyla sanayi tesislerinde kullanilmasindan dolayi yalnizca çiftçiye ucuz mazot verilmesinin çifte standarda neden olacagi gerekçesiyle ticari araç sahipleri ve sanayi tesislerinin de ayni istekte bulunmalarina bir sebep teskil edecektir.

  Biyodizel

  - Üretimin tamamen yerli olmasi sebebiyle ithal bagimliligi ortadan kalkacaktir. Bu enerji ayni zamanda yenilenebilir ve stratejik bir enerji kaynagidir.

  - Biyodizel ' in maliyeti mazota oranla yüksektir. Ancak çevresel ve tarimsal avantajlari nedeniyle tüm dünyada vergilerden muaf ve tesvik edilen bir ürün konumundadir. Ayrica tüm katma deger ülkede kalacak ve istihdam, gelir ve tüketim faktörlerindeki çarpan etkisi her katmanda kendini gösterecektir.

  - Devletin gelir kaybina ugrayacagi düsüncesi yanlistir. Yurtiçinde yapilan her yatirim istihdam, is ve vergi demektir. Bununla birlikte, en ucuz ürünün temin edilebilen ürün oldugu unutulmamalidir.

  - Biyodizel temiz ve homojen bir yakittir. Çevre kirliliginin önlenmesi için gelecekte olusturulacak bütçeler simdiden temiz enerji kullanimi ile minimuma indirilecektir. Ayrica, ülkemizin ekosistemini korumak insanlik görevidir.

  - Biyodizel temelde mazota rakip degil alternatiftir. Ülkemizde mazot tüketimi yillik 15.000.000 ton civarindadir. Bu tüketim miktarinin %10-20 arasi bir miktar biyodizel olarak üretilebilir. Üretilen ürünler katki olarak kullanildigi zaman mevcut dizel yakitlarin kalitesini Avrupa normlarina tasiyacaktir. Fiyat ve nitelik açisindan oldukça farkli bir ürün olan biyodizel mazot sahteciligi ve kaçakçiliginin önüne geçerek devletimizi kayiptan kurtaracaktir.

  - Biyodizel sera etkisini artirmaz, egzozlardan atilan duman ve kurumu %70 ' ten fazla bir oranda azaltir, araçlarda motor ömrünü uzatir, vuruntuyu önler ve aracin sessiz çalismasini saglar. Üretim tesisinin bertaraf özelligi ise, atiklarin degerlendirilip çevreyi kirletmeden ekonomik deger kazandirilmasini saglar.

 3. #3
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  güzel paylaşim tsk

 4. #4
  meskisehiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  19 Temmuz 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,162
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  37 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Bilgiler için sağol Koray, yararlı bir paylaşım olmuş...

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2007
  Mesajlar
  1,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  koray bunun zararlarınıda söylesene arkadaşalar o zmaan belki daha ii anlaralar i mi kötümü

 6. #6
  TMS_HST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Aralık 2007
  Şehir
  Konya
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,252
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  SAĞOL KARDEŞİM YARARLI BİR PAYLAŞIM OLMUŞ

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  sağolun arkadaşlar yorumlarınız için melih pek fazla zararı yok yaa

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2007
  Mesajlar
  1,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  yapma yaw motorun ömrünü kaç yıla indiriyor bi araştır bakalım

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Alıntı Melih BOLSU link=topic=2240.msg22428#msg22428 date=1206975485 Nickli Üyeden Alıntı
  yapma yaw motorun ömrünü kaç yıla indiriyor bi araştır bakalım
  sanırım kaynakların birgün bitebileceği düşünülürse,yani yaşaşmın bitebileceği sanırım motora acımayız.
  Güzel ve yaralı bir paylaşım olmuş bizde biyogaz tesisi kurmayı planlıyoruz epey bi döküman var elimde buraya koyarım bi ara gerçekten yararlı oluyo biyogaz da

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2007
  Mesajlar
  1,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  cagrı motorun ömrünü 5 yıla düşürdügünü biliyormuydun

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Alıntı Melih BOLSU link=topic=2240.msg22437#msg22437 date=1206976088 Nickli Üyeden Alıntı
  cagrı motorun ömrünü 5 yıla düşürdügünü biliyormuydun
  su,petrol vs... kaynaklar biterse ne yapacağımızı biliyor musun

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  sağolun yorumlar için arkadaşlar

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  çok güzel bir araştırma , dünyada petrol rezervlerinin azalması ,bio dizelin sera etkisine ( küresel ısınmaya ) petrol yakıtlarına oranla daha az etki etmesi önemli . acaba tarımda kullanılan , hangi traktörlere daha uygun ?

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  ya onu bilmiyorum da bunu genellikle yakıttan tasarruf yapsın diye motorlara takıyolar

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  fendt traktörlerinde 1991 yılında deneme yapıldığını duydum. yeni nesil fendtlerde , ve özellikle fendt 820 vario GREENTEC te tam olarak bio diezel uygulaması var diye düşünüyorum...

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  : YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  FENDT KULLANANLAR İİ BİLİR O ZAMAN BİODİZELİ

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Mesajlar
  286
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  ben bı kamyoncu abı gormustum bıldıgımız ayıcek yagını kattı depoya ve guldur guldur calıstırdı iş yaptu bu konuda bılıgısı olan var mı
  ?

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,102
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Alıntı geweze_dj link=topic=2240.msg47742#msg47742 date=1213265750 Nickli Üyeden Alıntı
  ben bı kamyoncu abı gormustum bıldıgımız ayıcek yagını kattı depoya ve guldur guldur calıstırdı iş yaptu bu konuda bılıgısı olan var mı
  ?
  tabi kardeşim bizim burdada bi abi var aynı dediğin gibi nasıl yapıyorlar bilemiycem.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  02 Nisan 2008
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Paylaşım için teşekkürler...

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,138
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: YOĞUN İSTEK ÜZERİNE BİODİZEL  Alıntı atilla link=topic=2240.msg23587#msg23587 date=1207160436 Nickli Üyeden Alıntı
  çok güzel bir araştırma , dünyada petrol rezervlerinin azalması ,bio dizelin sera etkisine ( küresel ısınmaya ) petrol yakıtlarına oranla daha az etki etmesi önemli . acaba tarımda kullanılan , hangi traktörlere daha uygun ?

  yurt dışında %100 biodizel yakma kapasiteli traktörler var
  bio-dizel aslen mazottan daha kalın bi maddeymiş : buda yakıtın bi kısmını egzozdan attığı anlamına gelir... bunu yabancılar geliştirmiş ve %100 bio-dizel yakma kapasiteli motor üretmiş : buda yakıtta azalmaya neden olur... normalde Türkiye şartlarında (traktörlerde) bio-dizeli mazotla karıştırmak gerekir
  kimilerine göre zamanla motorda arızaya sebep olabiliyormuş... bizim burda su motorlarında dahi kullanmıyorlar...

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. BİYODİZELİN MOTOR PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİ
  Konu Sahibi insertend Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Şubat.2013, 13:24
 2. PANKOBİRLİK ÜYESİNİN ÖLÜMÜ ÜZERİNE??acil
  Konu Sahibi tura30 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Ocak.2013, 07:32
 3. İSTEK ÜZERİNE MF 286 G 4X4
  Konu Sahibi pontiacsj Forum Traktör - Biçerdöver
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Aralık.2012, 12:13
 4. EKİLEN TOHUMUN ÜZERİNE MERDANE ÇEKENİNİZ VARMI ?
  Konu Sahibi rençberçiftci Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 18.Kasım.2011, 23:00
 5. GENEL İSTEK ÜZERİNE.......
  Konu Sahibi önder çifçi Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2009, 22:15

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status