petrol haritası

Ynt: petrol haritası

manas link=topic=18582.msg164785#msg164785 date=1237067338' Alıntı:
bu olay neden ınandırıcı gelmedı
bu teror neden var bır dusun
ırak gıddı sıra ıranda ya sonra
demekısdedıgımı anlamıssındır

evet anladım ... sağol ... zaten ilk defa duyduğum bir şeyler değil bu senin söylediklerin .. bana pek bir popilist geliyor bu komplolarda ondan inandırıcı gelmedi ...

: Hikaye olduğunu sanmıyorum > gazeteci vedat yener in yazısı>> -Petrol yoksa çıkartma ruhsatı neden vermiyorsunuz ? !...>>> Değerli okurlar, geçenlerde Türkiye-Suriye sınırında uydu verilerine> göre petrol denizi olduğu iddiasını yazmıştım. Yazı sonrasında Silopi ' de > >> madencilik yapan Beşir Yılmaz aradı. Yazacaklarımı lütfen iyi okuyun!...> -Beşir Yılmaz telefonda 'Vedat bey, gelin Silopi ' de Cudi eteklerine > sizi> götüreyim de petrolü kendi gözünüzle görün!..'diyerek feryat ediyordu.> -'Nasıl yani!..' diye sorduğumda anlatmaya başladı..> -'Biz aileden madenciyiz. Irak sınırında yaklaşık 300 km ya da bir başka> deyişle yaklaşık 150 milyon ton asfaltit madeni buldum.. Bu madeni bir> süre resmi olarak işlettikten sonra devlet 1978 yılında> kamulaştırıyoruz'diyerek el koydu. Rezervin de 50 milyon ton olduğu iddia> edildi.Madem asfaltit rezervi az, neden el koyuyorsunuz.Dünyanın > neresine> giderseniz gidin asfaltit maddesi bulunan her yerin altında petrol> vardır.Silopi ' nin altı da petrol denizidir. Yaz aylarında etraftaki> ocaklardan resmen petrol akar ve Hezil çayına karışır. Gelin > görün!Sadece> petrol değil,burada çok zengin uranyum ve nikel madeni de var'> - Nereden biliyorsunuz?> -'Türkiye ' deki analizlere güvenmediğim için madenin her tarafından > örnekler> alarak Almanya ' ya bizzat götürdüm ve analiz yaptırdım. Raporları > gönderdim> size (Sonuçlar elimde Yatağan ve Tunçbilek ' ' e göre iki misli rakamlar > var)> dünyanın en önemli uranyum madenlerinden birisi buradadır ve aktif> haldedir..'>>Beşir Yılmaz ' ın anlatacak o kadar çok şeyi varki makineli tüfek gibi >>ardarda sıralıyor. Ben de zaman zaman araya girip soru soruyorum..> - Petrol olduğunu nereden biliyorsunuz?> -'Bu bölgede İngilizler 1967-87de petrol aramışlar.Açılan kuyulardan> gökyüzüne doğru 100 metre kadar petrol fışkırmış.Ardından kapatmışlar ve> betonlamışlar. Benim madenimin yanında da bu kuyudan var ve vanasını > gelin> birlikte açalım eğer beton ve civa basıp tıkamadılarsa bakalım ne kadar> petrol fışkıracak. Dönemin köylüleri arasında hâlâ yaşayan görgü > tanıkları> var ve petrolün 100 metre kadar fışkırdığını görenler var.'> Beşir Yılmaz konuştukça pür dikkat dinlemeye devam ediyorum..> -'Vedat bey, asfaltit maddesi olan her yerde petrol vardır. Eğer petrol> yoksa bana neden petrol çıkartma ruhsatı vermiyorlar? Musul ve Kerkük ' ün> rakımı 80-100 metre civarındadır. Cudi Dağı ' ndaki petrolümüz resmen > Irak ' a> doğru akıyor ve başta İngilizler ve ABD bunu biliyor..' > Beşir Yılmaz> bugünlerde Silopi ' ye bile zor gider hale gelmiş.Devlet kamulaştırılacak> diye el koyduğu madeni şimdi Turgay Ciner ' in sahibi olduğu Park Holding ' e> devretmiş. Durum böyle olunca, Yılmaz da dava üstüne dava açmış ve> yürütmeyi durdurma kararı aldırmış. Eğer tekrar el konulursa AİHM ' ' ye> başvuracakmış. Kısacası madeninin peşini bırakmıyor ama artık bölgedeki> aşiret ağaları da onun peşini bırakmaz hale getirilmiş..> Bütün dava tutanakları elimde okudukça dehşete kapılıyorum.Şimdi sıkı> durun... Beşir Yılmaz Başbakan Tayyip Erdoğan ' a bu durum üzerine > başvurmuş> ve dilekçe vermiş dilekçede aynen şöyle yazıyor..> -'Bürokrasi ve çeteler milletin hak ve hukukunu aramaktan bezdirmiştir.> Televizyonda ve basındaki konuşmalarınızda'hortumcu çetelerin ve> bürokrasinin üstünegidilecektir'diyorsunuz Millet buna çok seviniyor.. > 25> yıldır gasp edilen madenimiz çete ve bürokratların,anayasa, kanunlar ve> insan hakları hiçe sayılarak ihale yolu ile peşkeş çekiliyor.Allah ' a ve> sizin yüksek adaletinize sığınıyorum.'> Beşir Yılmaz devlet tarafından el konulan mallarınıve bunun karşılığında> devletin verdiği parayı yazıya eklemiş..> 1- 35 km yol yaptım.> 2- 500 bin ton hazır çıkarılmış kömürüm var.> 3- 3,5 milyon metreküp hafriyat yapılmış.> 4- Mazot tankları.> 5- Dinamit ambarı.> 6- Kantar ve kantar binası.> Resmi olarak bana ait olan ve vergisini ödediğim madenimde bugüne kadar> yaptığım işler ve halen bulunan demirbaş ve çıkarılmış maden içinden > kenara> da 5.800.8000 TL.(Buna resmen gasp ve devlet terörü denir!)> Beşir Yılmaz Başbakan Erdoğan ' a yazdığı dilekçede devam ediyor.> -' Bu para halen bankada duruyor. Buna rağmen Türkiye Kömür İşletmeleri> ihaleyi adamlarına ve hortumculara peşkeş çekiyor'> Beşir Yılmaz ' ın bu başvurusuna Başbakan Erdoğan bugüne kadar cevap> vermemiş. Beşir Yılmaz ' dan al ve ABD bağlantılı şirketlere ver.Uranyum> konusu da bir başka skandal. Güneydoğu resmen petrol denizi üzerinde> veTürkiye ABD Firmalarının peşinde> -'Bize petrol bul'diye yalvarıyor...> İddialar devam ediyor:6 mühendisin kafaları kesildi. TPİK diye Türkiye> Petrolleri ' nin kurduğu bir kurum yurt dışına petrol arama işlerine > giriyor> ve bugüne kadar milyar dolar zarar ediyor.> BeşirYılmaz diyor ki.> -'Kimin hain kimin işbirlikçi olduğunu anlamak çok kolay! Eğer bölgede> petrol yok ise neden bana petrol çıkartma ruhsatı verilmiyor.Ruhsatı > verin> 800 metreden petrolü çıkartmazsam ben bu ülkeyi terk ederim. MTA yıllar> önce sondaj yaptı 480 metrede su bulundu ve ardından delici aletin ucu> kırıldığı için sondaja son verildi.Herkes bilir sudan sonra petrol> gelir.Biz yerli teknoloji ile 1200 metreye kadar sondaj yapabiliriz > kimseye> ihtiyacımız yok. İzni versinler siz görün petrol nasıl fışkıracak..> -' Bu görüşmemizden bir gün sonra Beşir Yılmaz tekrar aradı ve Soma ' da> görevli bir mühendis ile görüşmemi isteyerek telefon numarasını > verdi.Adını> burada yazmak istemiyor. Mühendis ile görüşmemde daha da çarpıcı > gerçekler> çıktı ortaya. Altı ay kadar önce Cudi dağları eteklerinde bulanan 6 > insan> iskeletinin ne olduğunu bilip bilmediğimi sordu.Ben de'bilmiyorum'dedim.> Mühendis ekledi 'Bu iskeletler 18 yıl önce Cudi Dağı ' nda kaybolan 6 Türk> petrol mühendisinin iskeletleri. Kafaları kesilerek öldürülmüş..> 'Dondum kaldım. Ne diyeyim.Kendisi de mühendis olduğu için yalan> söylemiyordur diye düşündüm.. Ardından devam etti..> -'Vedat bey Türkiye maden bakımından dünyanın enzengin ülkesi.Siz Ödemiş> yakınlarındaki Bozdağ ' ın dünyanın en büyük altın rezervi olan dağlarından> biri olduğunu biliyor musunuz? Ama bu madenleri kimse çıkaramaz.Hatta bu> konunun üzerine giden gazeteciler öldürüldü.Uğur Mumcu ve Çetin Emeç ' in> öldürülmeden kısa bir süre önce bu madenler üzerine gittiğini > biliyorsunuz> her halde...' İlgiyle dinledim. O kadar çarpıcı şeyler anlattı ki, > yazmaya> sayfalar yetmez. İddiaların hepsinin belgeli olduğunu söyleyen bu> mühendis,gazete ve televizyon kanallarında hiçbir gazetecinin bu yönde > bir> haber yapamadığını ve milletin resmen uyutulduğunu örneklerle anlattı.> Beşir Yılmaz ' a son sözüm> -' Bana anlattıklarınızı Genelkurmay ' ' a anlatınızmı?' oldu.> Aldığım cevap da aynen şöyle..> -' Vedat bey her şeyi belgeleriyle birlikte birkaç kez askeri > büyüklerimize> anlattım ama bugüne kadar bir arpa boyu ilerleme kaydedemedik!'..> Ne diyeyim, bu milleti korumaya yemin etmiş olanlar utansın!..> -Son sözüm: 'ABve ABD , PKK ' ' yı boşu boşuna özellikle bu bölgede> güçlendirip milletin başına bela etmedi. Bölgeye gelecek barış ortamı> Türkiye ' ' yi ekonomik olarak uçuracak gelişmelere gebedir!..'>

yok ben çifçilikle uğraşıyorum bu konu hakkında takip ettiğim bi ülke sorunu bu vatan bizim ve bu topraklar üzerinde oynanan oyunlar hepimizi ilgilendiriyor diye düşünüyorum...

Bir gün Şırnak Hakkari yoluna işiniz düşerse yolun kenarlarında satılmaya bekleyen çıkarılmış Şırnak Kömürlerini görürsünüz. Dikkatle incelediğinizde aslında bunların kömür olmadığını, killi vaya sert topraklara karışan petrol atıklar olduğıunu hissedersiniz. Kömür yandığında kokusu dumanı ve ısısı diğer kömürlerden farklıdır. Özellikle Cüdü dağının üçüncü blokunda çıkarılan kömürlere bazı bilir kişiler Petrolün katı haldeki durumu denilmektedir. Cüdü dağı ve çevresi rakım olarak 1900 ila en fazla 2000 rakım olmasına rağmen ülkemizin aynı rakımlı bölgelerinden biraz daha ılıman geçer. Hatta karşısındaki dağların aynı yükseklikte olmasına rağmen Cüdü ' nün küzey yamaçları da dahil bazen karın tutmadığı yada kısa süre sonra tekrar eridiği görülmektedir. Buda bu bölgenin altında maden petrol olduğu normal vatandaşında hisleriyle tahminlerini kuvvetlendirmektedir. Ama ne var ki güvenlik nedeniyle bölgeye fazla açılımı yapılamamaktadır. ' ' SİMYAM ' ' rumuzlu kullanıcı kardeşimize teşekkür ederim.

ya ıllakı olmalı zaten sınırlarımız da olan petrol bızde olmaması ılgınc yanı cıcakla keser gıbı tabırıyle kesıldımı degılmı ama
ama cıkarılmamasındakı sebebler ve teror bence tamamen dogu ve guneydogudakı zengın yer altı kaynakları

bir gün gelir petrolüde çıkarırlar kafanızı yormayın,,,hepsi sırayla. hiç bir yer altı kaynağını tam olarak kullanamayan ve sadece çalışarak ve üreterek ayakta duran fakir ülkemizi şimdi zapdedemiyorlarki herşeyi serbest bıraksınlar, ülkemiz hertarafta rol oynamaya calışıyor ve başarıyorda,,bunu birde petrol zengini ülkemiz olarak düşünün, dünyayı yönetip yönlendirmezse o zaman bakın siz,,,,biz şimdiki petrol zengini komşu milletler gibi değiliz kabuğumuza çekilemeyiz,bu 1000 senedir böyle,bardağın hep taşan kısmında olmuşuz ve taşarak yayılmışız.bunuda bazı güçler çok iyi bildikleri için...bilmem anlatabildimmi niye var olanı yok diye civa bastıklarını, bizim gündemimizi onlar,şunlar,bunlar diye yönlendirdiklerini,,,ülkemizin insanları bu haritaları biliyor saten,, sadece zamanını bekliyoruz,, kaybettiğimiz psikolojik güçü toplamak gibi....bende böyle düşünüyorum. yanlış veya doğru.

bılıyorda bıze ızını kımvermıyor bız tambagımsız bır ılke degılmıyız yahu
kım karısıyo maden cıkarmamıza
bırde bır yerde okumusdum ama konu baslıgını bulamadım kerkuk petrollerı bızım topraklarımızda beslenıyor dıye acaba petrolde yer aldında hareket edıyormu
edıyorsa hemen cıkarmamız gerekmezmı
nıye komsumuz olan abd yararlansın bız cıkaralım

Osmanlı coğrafyasında bulunup da petrole sahip olan bölgelerin teker teker koparılmasının ardından, bu topraklar üzerine kurulan/kurdurulan ülkelerin uzunca bir süre emperyalist işgal altında kalmış olmaları; bir şekilde bağımsızlıklarına kavuştuklarında bile, hâlâ yarı sömürge yapısını muhafaza etmeleri ve kendilerine ait petrolleri, kendi menfaatlerine kullanamamış/kullanamıyor oluşları, ilgi çekici bir durumdur.

Topraklarında petrol bulunan herhangi bir ülkenin, petrol sayesinde gelişmesini/kalkınmasını sağlayabileceği ve halkının bu zenginlikten kendisine düşenlerle, refah içerisinde yaşayabileceği şeklindeki bakış açısı, genellikle doğruları yansıtmamaktadır.

Her nasıl oluyor ve ne şekilde gerçekleşiyorsa, zengin petrol yataklarına sahip olan ülkelerin hemen hepsinin başı derde giriyor ve hırs dolu bir iştiha ile üzerlerine gelen sömürücülere kendiliklerinden teslim olmuyorlarsa, başlarına olmadık işler geliyor…

Belki bu sebeple, Türkiye ve petrol kelimeleri yan yana zikredildiği zaman insanın içini garip bir duygu kaplıyor…

Bizde petrol yok mu?..

Bulunduğumuz coğrafyaya bakıp, ‘bu da iş mi kardeşim, İran’da var, Irak’ta sebil, ama bizde petrol olmadığı söyleniyor. Bu işte bir tuhaflık var’ diyoruz önce.

Sonra değişik kaynaklardan açıklanan ‘aslında bir petrol denizinin üzerinde bulunduğumuz’ iddialarına muhatap oluyoruz.

Konuyu araştırmaya başladığımızda, geleneksel yaklaşım gereği, işin doğrusunun ne olduğu hususunda, üzerinde ittifak edilmiş bir kanaat bile olmadığını görüyoruz, biraz da hayretle…

Petrolümüz var mı, yok mu?.. Var da, çıkarmıyor muyuz?.. Çıkarmıyorsak, başımıza dert olacağını düşündüğümüz için mi, yoksa teknik imkanlarımız mı yeterli değil?

Şu, batılı şirketlerin açıp açıp da, sonra betonla kapattıkları kuyular iddiası, bir şehir efsanesi mi yoksa?

Sorular sorular… Ve hemen hepsi de cevapsız…

Yeni Petrol Kanunu...

Geçtiğimiz günlerde, 1954’ten beri yürürlükte olan Petrol Kanunu’nun yerine yeni bir Petrol Kanunu, TBMM’de kabul ediveriliyor…

Tabir caizse, alelacele ve sanki yangından mal kaçırır gibi… Asıl ilginç olan bu kanun değişikliği, nerdeyse hiç ama hiç dikkat çekmiyor.

1954’te, zamanın hükümeti tarafından, ABD’li Max Ball’a hazırlatılan Petrol Yasası’nın ‘ülkemiz menfaatlerinden çok yabancı şirketlerin menfaatine göre hazırlandığı’ iddialarına karşılık, çıkartılan ve Cumhurbaşkanlığına imzaya gönderilen yasanın, öncekinden çok daha fazla yabancı menfaatlerine hizmet ettiği iddiaları, ne kadar doğru acaba?..

'1954’te, zamanın hükümeti tarafından, ABD’li Max Ball’a hazırlatılan Petrol Yasası’nın ‘ülkemiz menfaatlerinden çok yabancı şirketlerin menfaatine göre hazırlandığı’ iddialarına karşılık, çıkartılan ve Cumhurbaşkanlığına imzaya gönderilen yasanın, öncekinden çok daha fazla yabancı menfaatlerine hizmet ettiği iddiaları, ne kadar doğru acaba?..'

ne kadar doğru acaba diye sormanın bir manası yok ... açar bakarsın kanunu , yönetmelikleri olur biter... ki hepsine internet aracılığı ile ulaşmak mümkün ... bilinmez şeyler değil ... petrol aramak , bulmak ve çıkarmak maliyetlimidir değilmidir merak edenlerde internetten biraz araştırarak konu hakkında gayet derin bilgiye sahip olabilirler...

açılıp sonrada beton dökülen kuyular ve petrol yataklarının olduğunu sanmıyorum şahsen ...

işkembeden komplo teorileri uydurup kendi basiretsizliğimize bahane bulmaya gerek yok ...

bu %1 olayı taaa eskiye dayanıyor zannediyorum,, önceden okumuştum birzaman şimdi bakmadım ama,,ya lozan antlaşmasına yada montre ateşkes anlaşmasında geçiyordu bu %1 olayı hangisinde geçtiğini hatırlayamıyorum şimdi,, yani türkiye sınırlarında petrol çıkarırsa %1 ' ni cebine koyabilir diye bir madde. o zaman öyle yırtmışız olayı, ilerde ne olur bilmem..

OKAY kardeş ' de doğru söylemiş aslında katılıyorum, çünkü petrol var ama çoğunun ya kalitesi düşük yada çıkartılma maliyetlerini karşılamıyor, yetersiz diye biliyorum bende,, şimdiki çıkardığımız petrol belkide topraklarımızdaki petrolün %1 ' dir, eğer öyle ise saten oda askeriyemize ancak yetiyordur vatandaşa pek faydası olmaz.. yani yine deli gibi sabah 8 akşam kaç bilmem çalış çalış çalış sabah kalk bak yine bir karış.

ne zaman güçlendik ozaman bir anlaşmada biz yaparız herhalde. topraklarımızda %100 hatta musul kerkük..?..biz o çarşafın,antlaşmaların yırtıldığını görürmüyüz bilmem.. birileri muhakkak görecek ammaaa, kimbilir kim ve ne zaman. belki yarın belki yarındada yakın. yarın hangi yarın onu bilmiyoruz...

%1 olayı yenı petrol kanunda var hukemetımızın cıkardıgı kanun gereklı araştırmayı yaptım
evet petrol var dıyede bır konu actım orda
az buz da degıl