Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, dün Giresun ve yöresinde etkili olan kar yağışının dona dönüşmesinden ve fındıkta hasara neden olmasından endişe ettiklerini belirtti.Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji İl Müdürlüğü ' nden Giresun ' da 18 Mart Çarşamba günü hava sıcaklığının bir derece olacağı yönünde bilgi aldıklarını ifade etti. Çarşamba günü sıcaklıkların bir dereceye düşecek olmasının, Giresun ' da etkili olan kar yağışının da etkisiyle don riskini ortaya çıkarabileceğini vurgulayan Akbaşlı, 'Bildiğiniz gibi hava sıcaklıkları her 100 metre rakımda 1 derece düşmekte ve yine rüzgarın etkisiyle 1-2 derece daha farklılıklar göstermektedir. Önceki gece yağan kar yağışı ve halen dalların üzerinde bulunan kar, özellikle mevsim normallerinden fazla açan fındık bahçelerimizde sıkıntı oluşturacağı endişesindeyiz.

Meteorolojinin önümüzdeki Çarşamba günü için verdiği sıcaklık tahmini, şu an içinde bulunduğumuz durum itibarı ile fındık bahçelerimizde bir tehdit unsuru olmaktadır' dedi.


Don riskine karşı fındık üreticilerinin dikkatli olmalarını isteyen Akbaşlı, şunları kaydetti:
'Sigorta yaptıran çiftçilerimiz, yaşanacak olumsuz hava durumunu takip etmelerini, oluşacak hasar karşısında derhal ihbarda bulunmalarını, ilgili eksperlerin inceleme yapmalarını, bu konuyu yakından ve titizlikle takip etmelerini istemekteyiz.'