Kazakistan, Avrupaya Buğday İhracatını Azaltacak

Dünyanın en önemli buğday ihraç eden ülkeleri arasında yer alan Kazakistan, bu sene Avrupa ülkelerine yapmayı planladığı buğday ihracatını azaltmayı düşünüyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Dünyanın en önemli buğday ihraç eden ülkeleri arasında yer alan Kazakistan, bu sene Avrupa ülkelerine yapmayı planladığı buğday ihracatını azaltmayı düşünüyor.

2009 yılında buğday ihracatının daha çok bölge ülkelerinden İran, Kırgızistan, Özbekistan, Afganistan ve Tacikistan ' a yapmayı planlayan Kazakistan bu ülkelere yaptığı buğday satışının arttıracak. Mart ayı sonunda yapılması planlanan buğday satışlarıyla yaklaşık 1 milyon 200 bin ton buğdayın ihraç edileceği tahmin ediliyor.

Kazakistan 2008 yılında 5 milyon ton buğday ihraç etmişti. Kazakistan ' ın en hatırı sayılır müşterileri arasında ise Türkiye, Mısır, Tunus, Rusya ve Türkmenistan bulunuyor.

Ynt: Kazakistan, Avrupaya Buğday İhracatını Azaltacak

arkadaşlar benim bildiğimde alıyoruz ama alırken kazanç sağlıyoruz,,ne gibi diye sorarsanız bazı bölgelerde veya ülkelerde makarnalık sert buğday olmuyor, devlet bize genelde diyorki sert buğday yetiştirin diyor,sert buğdayı ülkelere biz satıyoruz yerine daha ucuz olan ekmeklik veya buğdayı dışarıdan satın alıyoruz dolayısıyla kazanç sağlıyoruz benim bildiğim böyle,, böyle konular eksik anlatıldığından zarar görüyormuşuz gibi gösteriliyor,, bütün dünya biliyorki tarımda ve yetiştiricilikte ilk 10 ülkeden biriyiz. sadece hatamız sulamayı bir türlü öğrenemedik yavaş yavaş onuda öğreneceğiz inşallah..

ben gokoglu arkadasa katılmıyorum
nedenı ıse kuraklık basda olmak ozere bırsuru nedenlerden kac senedır uretım sekteye ugradı
gırdı malıyetıde asırı plunca bızım bolgede baya bı tarla ekılmedı formda ekım zamanından berı arasıra hıt alan bır konuda var gubresız ekım
evet bu sene gubresız eken yok tavuk gubresı yok organık gubreyle eken cok onlarıda az mıktarda attılar atan
bu sene yagıslar masaallah ıyı sonuda oyle olur ınsallah gubresızlık hem verımı hem kalıteyı etkılemeyecekmı
ondan sonra yok kalıtelı bugday yok yetmedı dıye hala ıthal bugday getırıyoorlar
her sene kısın artan bugday neden artmadı cunku asırı getırdıler artık satamıyorlar bıle

gökoğlu kardeş yanlış düşünüyorsun makarnalık bugdaydan çok ekmeklik bugday ekiliyor bu ülkede şuan makarnalık da ekmeklik de para etmiyor arpa da para etmiyor.ara bak konya borsasına ve başkalarına bu böylee olmaz.kaliteli bu tohum nasıl ekilir nasıl elde edilir hepimiz biliyoruz maddiyatla ama çiftçide yok.napıyor çiftçi gübre atmıyor az atıyor tohumu ucuz ve kalitesiz kullanıyor.birçok sebeb var.ama sorun politikalar.şuanki sorunları herkes biliyor.çifçiligin her dalı sorun yükü olmuş araştırın bakın...........

selam arkadaşlar siz ne derseniz değin, benim bildiğim böyle, sadece çiftçinin değil şimdi dünyanın bir sürü sorunu var..

manas arkadaşım eğer getirdikleri buğdayı satamasalardı borsada şuanda yarı sert buğdayın fiyatı 0,69 ' dan alıcı olmazdı,,yazın sattığımız gibi 0,50 civarında olurdu hatta düşerdi bile..yarı sert buğdayın fiyatı böyle ise dışarıya satılan ülke fazlası sert buğdayın fiyatını hiç düşünemiyorum bile...bende kusura bakmayın size katılmadım.. :D :D

herkes fikrinde hür.ama dünyadan çok ülke sorunları önemli.ülkedki üretim tüketim zinciri kopmuş.zincir arlarında büyük halkalar oluşmuş.bizler heryıl gübreyi ve petrolü ithal ediyorduk.birçok dünya ülkesi ithal ediyor onlarda kuruş kuruş bizde bin bin artıyor.biz o ülkelerden daha mı zenginiz.şu ülkede kriz yokken bile piysa ölüydü durgunluk vardı.sanayi çiftçi işçi sonuçda hepsi bir.şuan kimler işsiz.kimler çile çekiyor üretmek bir sorun satmak bir sorun.