5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  evet var bu petrol  Son iki hafta içinde dikkat ettiyseniz, farklı bölgelerde “petrol bulunduğuna” dair haberler basına yansıdı ve bazı bölgelerde “bulunan petrolün, Türkiye ' nin yıllık ihtiyacının beş katına kadar çıkabileceği” konuşuldu!

  Emin olun bu daha ilk hamle!

  Saros Körfezi ' nden, Akdeniz kıyılarına, Karadeniz ' in çeşitli noktalarından, Güney Doğu ' ya kadar daha birçok “noktada” inanılmaz “petrol ve doğalgaz” rezervi ortaya çıkacak!

  Yalnız bütün bunlar olurken çok ilginç bir ayrıntı da dikkatli bakanların gözünden kaçmadı; bu kadar önemli bir olay, belki de düşen uçağımızın gündemin merkezine oturmasıyla, belki kasıtlı olarak, Türkiye ' de hiç ama hiç tartışılmadı. Belki “son iki haftada” bulunan kaynakları, ilk defa burada okuyanlar bile olabilir!

  Sevgili dostlar, aslında “potansiyelimiz” sadece “bilinen” klasik kaynaklar ile de sınırlı değil. Türkiye “petrol taşı” rezervinde Amerikalı yetkililere göre dünya üzerindeki en önemli 14 merkezden biri. Bakın bu konu ile ilgili Amerikan ve Türk gazetelerinde çıkan bir haber; “...Türkiye ' de varlığı uzun yıllardır bilinen 5.8 milyar ton rezerve sahip petrol taşlarını gündeme getirdi. ABD Jeolojik Araştırmalar Servisi ' nin (USGS) hesaplamalarına göre, Türkiye petrol taşı rezervinden 284 milyon tonluk petrol üretebilecek kapasitesi var. Rezervin 115 milyon tonu Bolu Göynük ' te... Yıllık petrol tüketiminin 33 milyon ton olduğundan yola çıkarak Türkiye 8 yıllık tüketiminin tamamını petrol taşından karşılayacak bir potansiyel barındırıyor... ABD ' nin yer altı zenginliklerinin envanterini çıkarmak da olan USGS ' nin bütün dünyadaki petrol taşları rezervlerini değerlendiren 2005 tarihli bir raporu bulunuyor. Hemen hemen bütün ülkelerde petrol taşları bulunuyor. Ekonomik olarak işleme potansiyeli olanların sayısı ise çok sınırlı görülüyor. USGS ' in raporunda Türkiye, petrol taşı bakımından önem taşıyan 14 ülke arasında değerlendiriliyor...”

  Sevgili dostlar, bu gerçek ortada dururken Türkiye ' de neler oluyor?

  Ne olduğu çok açık; bu kaynaklar “elimizden alınmaya” ve yapılan düzenlemeler ile “kontrolü” yabancı şirketlere “transfer edilmeye” çalışıyor! Cumhurbaşkanı Sezer ' in “engellediği” ama TBMM ' den sorunsuz geçen ve hatta Irak Parlamentosu ' ndan “silah zoruyla” geçirtemedikleri “petrol kanunundan” birkaç maddeyi yeniden hatırlayalım;

  “...- Petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak için yapılan başvurunun değerlendirilmesinde, önceki yasanın ilk kriteri olan “talebin milli menfaatlere uygun olması” ölçütü yasadan çıkarılarak; öncelikle ülke yararını gözetme anlayışından vazgeçilmiştir.

  - “Yabancı devletlerin doğrudan doğruya veya dolayısıyla idaresinde etkili olabilecekleri şirketler ile yabancı bir devlet için veya yabancı bir devlet namına hareket eden şahısların, petrol faaliyetinde bulunamayacakları, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacakları” hükmü yeni yasa ile çıkarılarak; stratejik öneme sahip bir konuda yabancı devletlerin belirleyici olması önündeki engeller ortadan kaldırılmıştır.

  - Yabancı şirketlere ürettikleri petrol üzerinde sınırsız tasarrufta bulunarak, tamamını ihraç etme hakkı getirildi. Olağanüstü durumlarda bile üretilen petrolün ülke içinde kullanılması ve memleket ihtiyacını gözetme zorunluluğu kaldırıldı.

  - Yabancı şirketlere sınır tanımaksızın her yerde faaliyette bulunma hakkı getirildi.

  - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ' nın mevcut yasada bulunan devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakkı kaldırılarak, özelleştirilmesinin önü açıldı.

  - TPAO yabancı şirketlerle aynı statüde değerlendirilmeye alındı. Önceki yasada yer alan TPAO ' nun diğer şirketlerden daha fazla arama ruhsatı alabilme hakkı, tasarı ile kaldırıldı. TPAO ' nun ruhsat sayısındaki avantajlı konumu yok edildi...”

  Evet, yanlış okumadınız, bu maddeler TBMM ' den “aynen geçti”! Sezer olmasaydı, “iş bitmişti”! Uzun lafın kısası; Türkiye ' de “inanılmaz bir kaynak var”! Buna aklımla, kalbimle, eldeki verilerle sonuna kadar inanıyorum. Tek sorun bunu “bize yedirmeden” nasıl çıkaracaklar! Bir “petrol kanunu” denemesi oldu, yine olacak! Türk Milleti olarak “uyanmalı” ve bu konunun üstüne gitmeliyiz! Yeraltı kaynaklarımızı çıkarabilirsek, ekonomik göstergelerimizin tamamı “değişir”! Değişir ama “bizim olanı, bize bırakmamak” için büyük bir savaş var!

  Sonuç: Türkiye ' de “dikkatör” bir rejim oluşmasına “neden” demokrasi aşığı “yabancılardan” hiç ses çıkmıyor! Acaba “Türkiye ' de demokrasi olmasa, halk hiçbirşeye sahip çıkamasa” onlar için daha mı iyi olur! Zaten “petrol zengini” hangi ülkede “demokrasi” var ki! Demokrasi olsa “o ülkelerdeki diktatörlerin” petrol şirketleri ile “anlaşmaları” sorgulanabilir hale gelmez mi!

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: evet var bu petrol  Ne zaman çıkarılacak derseniz; Türkiye, yabancılar tarafından tam olarak kontrol edilip, yapılacak düzenlemeler ile “yabancı petrol devleri” bize hiçbir şey vermeden “petrolün tamamını alabilir” hale geldiklerinde, Türkiye’nin her yerinden petrol fışkıracak...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: evet var bu petrol  Konu çok uzun ve “üzerinde çok tartışmamız” gerekli. Bana inanıyorsanız; yaptığım araştırmanın sonucu çok açık: Türkiye’de petrol ve doğalgaz var. Var ama yabancılar “hukuken”, “bunları çıkarıp, parasıyla bize satar” konuma gelene kadar çıkması çok ama çok zor!

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: evet var bu petrol  17 ocak 2007 tarihinde kabul edilen 5574 sayılı kanundur. yürürlükteki 'petrol kanunu'nun adının başına türk getirilmesiyle adlandırılmıştır.
  yürürlükteki kanun (eski kanun diyelim artık): (bkz: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/...)
  yeni kanun: (bkz: http://www.tbmm.gov.tr/...)


  göze çarpanlar:

  =devlet hissesi=
  - eski kanunda %12,5 olan devlet hissesi (bkz. 78. madde; 'sekizde biri' denmiştir), yeni kanunda %2-12 arasına düşürülmüş (bkz. 19.madde).
  - yeni kanunun 19. maddesinde 'karalarda elde edilen devlet hissesinin % 50’si işletme ruhsatının bulunduğu ilin il özel idaresinin açtıracakları hesaba aktarılır.' deniyor.

  =yabancı çalışanlar=
  - yeni kanunda 25. maddede 'bir petrol hakkı sahibi, petrol işlemi için gereken yabancı personeli, genel müdürlüğün uygun görüşü ve içişleri bakanlığının izni ile, 27/2/2003 tarihli ve 4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkında kanun hükümlerine bağlı olmaksızın çalıştırabilir.' denmektedir.

  ayrıca yeni kanunda 24. maddedeki 'petrol hakkı sahibi ihraç ettiği petrolden sağladığı dövizi yurt dışında muhafaza edebilir.' gibi ilginç ifadeler de dikkat çekiyor.
  yeni kanun her kesimden yoğun olumsuz tepkiler almış, sanırım şu anda cumhurbaşkanının masasında bekliyor.
  (üç kademeli su ısıtıcısı, 01.02.2007 00:50)
  @1122131 [k]
  cumhurbaşkanı tarafından kısmen veto edilen yasadır.

  'sezer, yayımlanmasını uygun bulmadığı 5574 sayılı türk petrol kanunu’nun 2, 4, 19 ve geçici 1’inci maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için tbmm başkanlığı’na geri gönderdi.'
  (kaynak: milliyet gazetesi web sayfası)
  (üç kademeli su ısıtıcısı, 06.02.2007 19:05)
  @1141052 [k]
  sömürgeliğin kapısının aralanmasıdır aslında. el oğlu* * * gelicek istediği yerde petrol arayacak. ve isterse türkiyeye bir damla satmayacak. savaş halinde tanklar ve jipleri biz iteceğiz herhalde.
  (bkz: vatan elden gidiyor)
  (gestalt, 24.02.2007 19:10)
  @1197754 [k]
  bu %2-12 lik orandan da muafiyetler vardır.denizlerde su derinliği 1500metreden fazla olan yerlerde %30, gravitesi 16dan düşük petrollerde ise %50 muafiyet vardır.ki cevizkabuğuna çıkan bir adam türkiyedeki bütün petrollerin zaten böyle olduğunu söylüyor.ayrıca üretilen petrolün yurtiçinde kalması mecburi olan kısmı da baya bi düşürülmüş.geleceğin enerji kaynağı denilen gaz hidratların yasaya ilave edilmesi de cabası.kısacası (bkz: göte giren şemsiye açılmaz)
  (mugurg, 24.02.2007 19:43)
  @1197857 [k]
  akp ile petrol kanunu yerine hem ismen, hem içerik olarak değiştirilmiş petrol kanunudur.

  - eskiden petrol çıkarılırken karadan ve denizden çıkarılan petrollerin %50-60'ı memleket ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmak zorunda idi. yeni kanunda bu oran %0'a indi ve ülkemizden çıkan petrolün tamamı götürülebilecek.

  - eskiden petrol çıkarmak için kurulan tesislere bir türk'ün sahip olması gerekti. türk işçi çalıştırma zorunluluğu vardı. yeni kanunda yabancılar da tesis kurabilecek ve türk işçi çalıştırma zorunluluğu ortadan kalktı.

  - eskiden stratejik noktalarda, tarihsel dokusu önemli yerlerde petrol çıkarılması yasaktı. şimdi bu madde de kaldırıldı. isteyen dolmabahçe sarayı'nda bile petrol arayabilir (çünküsü altta).

  - eskiden petrol araması/sondajı yapabilmek için fizibilite raporu şartı vardı, petrol bulunması gerekiyordu, bulunsa bile çıkarılması için üstte saydığım birkaç maddeye uygunluğu da gerekti. şimdi ise bunlar kalktı. herhangi bir yerde petrol olduğunu iddia edebilecek biri, engelle kalkışmadan petrol arayabilecek.

  - eskiden çıkarılan petrolün %12,5'i vergi olarak devlete kalıyordu. şimdi bu oran %1'e kadar indirildi.

  not: görülen o ki, elin oğlu istediği yerde petrol çıkaracak, kendi elemanını istihdam edecek, %1'ini bize verip, kalan %99'u ülkesine bedavaya götürebilecek. akp'nin bu petrol kanunu, ülkemizin nasıl bedavaya düzüşmek zorunda olan bir hayat kadını gibi peşkeş çekildiğinin kanıtıdır. hiçkimse korkmasın, biz arkamızı böyle döndükçe kimse bize kurşun sıkmaz. kimse bizi birbirimize düşürmez. bizlere bahşettikleri açlık, yokluk; bizleri düşünen yöneticilerimizin iyi niyetindendir.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: evet var bu petrol  anladıgım kadarıyla petrol cıksada bıze yar olmaayacak mınareyı calan kılıfı hazırlamıs arkadaslar
  buna kadar cıkmamasının sebebı gereklı kılıf yokmuş
  petrol cıkacak turkıyede kalmayacak
  cıkacak sadece %1 vergı alınacak
  cıkacak burda ıslense bıle ısteseler turk ıscısı bıle calıstırmayacak,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Evet salamura İşi.. :)
  Konu Sahibi bantun111 Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2015, 18:31
 2. EVET BEYLER SİZCE HANGİSİ ?
  Konu Sahibi tumosannn Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 110
  Son Mesaj : 17.Şubat.2014, 21:38
 3. evet masseyciler mf 6470
  Konu Sahibi sadullah_19 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Aralık.2012, 23:44
 4. evet yeni mallar geldi :D
  Konu Sahibi selcuktnt Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2012, 14:26
 5. 35 şartla HES'e 'evet' diyen köy!
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12.Ocak.2012, 17:59

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status