Batman Merkez ve İlçelerinde, natif Ürünleri Yaygınlaştırma ve Meyveciliği Geliştirme Çalışmaları Kapsamında Muhtelif Cins Fidan Dağıtıldı.

--------------------------------------------------------------------------------


Batman merkez ve ilçelerinde, alternatif ürünleri yaygınlaştırma ve meyveciliği geliştirme çalışmaları kapsamında muhtelif cins fidan dağıtıldı. Valilik ve Özel İdare tarafından Siirt ' ten getirtilen 40 bin fıstık çöğürü Batman Tarım İl Müdürlüğü çiftçi merkezinde düzenlenen törenle dağıtıldı.

Düzenlenen törende konuşan Vali Recep Kızılcık, 'Özel idaremizin katkılarıyla 40 bin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ' nden de 15 bin olmak üzere toplam 55 bin fıstık fidanı dağıttık. Alternatif ürün olarak önceki yıllarda seracılıkta çilek üretimi, bu yıl ise 55 bin adet fıstık ekimi ile çiftçilerimizin para kazanmasını sağlamış olduk. Ayrıca, bu fidanlar yetiştiğinde çevremiz yeşil bir alana sahip olacak.' dedi.

Konuşmanın ardından Beşiri ' de 10 bin, Gercüş ' te 10 bin, Hasankeyf ' te 3 bin, Kozluk ' ta 2 bin, Sason ' da 5 bin ve Batman Merkez ' de ise 10 bin adet fıstık çöğürü dağıtıldı. Tören sonunda Siirt Fıstık Üreticileri Birliği adına Şuaip Arslan, Vali Recep Kızılcık ' a katkılarından dolayı plaket sundu. Törene, Vali Recep Kızılcık, Tarım Müdür Vekili Yusuf Alp, kamu kurum müdürleri ve çiftçiler katıldı.