Mersin ' in Tarsus ilçesinde kurulması planlanan ' Organize Sera Bölgesi ' ' nin, bu yıl içerisinde hayata geçirilmesi istendi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Organize Sera Bölgesi ya da diğer adıyla Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yaklaşık 3 yıl önce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü ile çalışma başlattıklarını anımsattı. Ergezer, çalışma kapsamında, Tarsus-Ankara yolu Kurbanlı köyü yakınlarında hazineye ait 10 bin dekar arazi tespit ettiklerini, ancak buranın Çevre ve Orman Bakanlığınca kadastroda ' Orman Alanı ' olarak belirlendiğini ifade etti.

Söz konusu arazinin önündeki ' orman alanı ' engelini aşmak için girişimlerini ve alternatif arazi arayışını sürdürdüklerini belirten Ergezer, 'Ancak, 2-3 bin dönüm dahi olsa çalışmalara başlamamız gerekir. Organize Sera Bölgesi, Organize Sanayi bölgeleri gibi işlev yapacak ve Tarsus ' un en kaliteli ürünleri Organize Sera bölgelerinde yetiştirilip, markalaşarak yurt dışına ihraç edilecek. Seracılığa ilk adımın atılmasıyla bu çalışmanın arkası da gelecek. Organize Sera Bölgesi ' nde dünyanın değişik ülkelerinden gelecek talebe yanıt verebilecek kaliteli ürün çeşitlerini üreterek ekonomiye katkı sağlamak istiyoruz.' dedi.

Ergezer, küresel kriz nedeniyle dünyada küçülmekte olan tarımın Türkiye ' de büyümesi gerektiğini belirterek, 'Hükümet bu konuda tarım kesimini daha çok desteklemeli. Tarsus gibi verimli tarım arazilerinde Organize Sera bölgelerinin kurulması teşvik edilmeli.' diye konuştu.

Tarsus ' un, iklimi ve topraklarının verimliliği açısından çok değişik ürünler yetiştirmeye uygun olduğunu dile getiren Ergezer, şunları kaydetti: 'Nar ile başlattığımız, bademle devam ettirdiğimiz alternatif ürün yetiştiriciliğini kivi ve brokoli ile sürdürmek istiyoruz. Bu konudaki Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyoruz. Her iki ürünü önce bölgemiz halkına daha yakından tanıtıp, burada satmayı, daha sonra da tüm Türkiye ' ye açılıp ihracata başlamayı hedefliyoruz. Değişik ürünler ve kalite konusunda bir sorun yaşamıyoruz. Ancak pazarlamada henüz istediğimiz seviyede değiliz. Bu da bölgemizde tarım sanayinin yeterli ölçüde gelişmemesinden kaynaklanıyor.'

Ergezer, Tarsus ve çevresinde her türlü üretimin ham maddesinin bulunduğunu, bu nedenle, hükümetten doğrudan destek vermesi yerine ürünlerin değerlendirilmesine katkı sağlayacak küçük sanayiler oluşturulmasının desteklemesini beklediklerini bildirdi. Tarsus ' un nemli bir yapıya sahip olması, kışın çok soğuk geçmemesi nedeniyle ürün çeşitlemesine uygun bir ortam sağlanabildiğini kaydeden Ergezer, 'Türk ekonomisinin canlanması tarıma bağlı. Sanayinin gelişmesinin temelinde de tarım yatıyor. Çünkü birçok sektörün ham maddesini tarım oluşturuyor. Tarıma verilecek destekler de bu bakımdan büyük önem taşıyor.' diye konuştu