Az su ile daha geniş araziler sulanacak

Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, hazırlanacak projelerle az su ile daha geniş arazilerin sulanacağını bildirdi.

--------------------------------------------------------------------------------

Malatya İl Özel İdaresi ' nce hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında, İl Özel İdaresi hizmet binasında bulunan İl Encümen Toplantı Salonu ' nda gerçekleştirilen Basınçlı Sulama Sistemleri Proje Hazırlama eğitimi başarıyla tamamlandı. Eğitim programı sonunda katılımcılara sertifika verildi. Basınçlı Sulama Sistemleri Proje Hazırlama eğitimi katılımcı sertifikaları İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er tarafından sunuldu. Genel Sekreter Sami Er, katılımcıları tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Sami Er, yaptığı açıklamada, suyun yaşamdaki önemine dikkat çekerek, “Dünya genelinde olduğu gibi Malatya ' mızda da giderek artan küresel ısınma sonucunda yer altı ve yerüstü kaynak suları azalmaktadır. Gerek içme suyunu gerekse de tarımda kullandığımız suyu özenle değerlendirmeliyiz. Susuz kalmamak için suyumuzun bir damlasını dahi boşa harcamamamız gerekir. Bu bakımdan arkadaşlarımızın, aldıkları eğitimle, sulama suyunu en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla projeler hazırlama kabiliyetlerini artırmaları mutluluk verici. Böylece, hazırlanacak projelerle az su ile daha geniş araziler sulanacak” dedi.

-VATANDAŞ DUYARLILIĞI ÖNEMLİ-

Suyun tasarruflu ve etkin kullanılmasında vatandaş duyarlılığının büyük önem taşıdığını vurgulayan Sami Er, şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi tarımsal sulamada yaklaşık 2 yıldır Ziraat Bankası ' nca sıfır faizli kredi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Mini Sprink dediğimiz Ağaçaltı Mikro Yağmurlama sistemine geçiş için bireysel olarak sıfır faizli 5 yıl vadeli kredi veriliyor. Bu sistemi kurmamış olan çiftçilerimiz, sözkonusu kredi imkanından yararlanarak salma sulamayı ortadan kaldırabilirler.”

Sami Er, bir köy ya da mahalde ortak tarımsal sulamada kullanılmak üzere getirilecek kapalı sistem su için aynı yörede yaşayan vatandaşların birlikte hareket etmeleri gerektiğini belirtti. Sözkonusu durumlar için çiftçi vatandaşların duyarlı davranması ve birlikte hareket etmesiyle projelerin daha rahat hazırlanabileceğini ifade eden Er, “Toplu Basınçlı Sulama Projeleri ile su kaynağından itibaren kapalı sistemle taşınarak parsel bazında sulama imkanları oluşacak. Modern sulama projeleri ile her parsele hidrantlarla su çıkışı verilebilecek ve çiftçilerimiz bağımsız olarak kendilerine ait vanalarla arazilerini sulayabilecekler. Arkadaşlarımızın aldığı eğitim de bu tip projelerin hazırlanmasına yöneliktir” açıklamasında bulundu.

-ERDOĞAN ' A PLAKET-

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, Basınçlı Sulama Sistemleri Proje Hazırlama eğitimini gerçekleştiren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü ' nde (TEDGEM) görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Nevzat Erdoğan ' a da katkılarından dolayı teşekkür ederek bir plaket verdi. Nevzat Erdoğan, çalışma hayatında çok sayıda eğitim programları gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Ancak ilk kez bir plaket alıyorum. Benim için hoş bir sürpriz oldu. Tabii önemli olan faydalı olabilmek. Ben, böyle bir hatıraya da vesile olduğu için Genel Sekreter ' imize ayrıca teşekkür ediyorum” dedi

Eğitim programına, İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, Etüt Proje Müdürlüğü ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ' nde görevli toplam 12 personel katıldı.