GAZİPAŞA İlçe Tarım Müdürlüğünün, tohumunuzu daha erken ekin uyarısı doğrultusunda, geçtiğimiz sonbahardaki ilk yağışların ardından tohumu toprakla buluşturan çiftçilerin tarlalarında, buğdaylar Mart ayının ortasında boy verdi.

--------------------------------------------------------------------------------


GAZİPAŞA İlçe Tarım Müdürlüğü ' nün, ' ' tohumunuzu daha erken ekin ' ' uyarısı doğrultusunda, geçtiğimiz sonbahardaki ilk yağışların ardından tohumu toprakla buluşturan çiftçilerin tarlalarında, buğdaylar Mart ayının ortasında boy verdi.
Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan, küresel ısınma ve susuzluk nedeniyle verimin düşmesi üzerine, kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen Gazipaşa ' da, buğday ekiminin erken yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Bu doğrultuda yöre çiftçisine, hububat ekimini daha erken yaparak, ılık ve yağışlı geçen kış mevsiminden yararlanmalarını önerdiklerini kaydeden Aslan, böylece, ilkbahar ve yaz başında yaşanabilecek muhtemel kuraklıktan etkilenmemenin amaçlandığını ifade etti. Önerinin birçok çiftçi tarafından yerine getirildiğini anlatan Aslan şunları söyledi:
' ' Ülkemizi de etkisi altına alan küresel ısınmaya karşı önlem almaya çalışıyoruz. Çiftçilerimiz buğdayını erkenden ekti ve küresel ısınmadan en az etkilenecek şekilde tedbirini aldı. Tarlanın daha erken ekilmesi nedeniyle, buğdaylar başak açtı. Gazipaşa ' da yaklaşık 75 bin dönüm alanda hububat ziraatı yapılıyor. Bu yıl havalar yağışlı geçti. Bol yağmurdan beslenen toprak bu yıl daha verimli. Önceden bir dekar tarladan 220 kilogram buğday elde edilirken, bu yıl bu rakamın 250 kilogramın üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl buğday rekoltesinde yüzde 25 artış bekliyoruz. ' '