Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu kez çiftçi polemiği üzerinden atıştı. Baykalın, borçlu çiftçilerin temerrüt faizi sarmalına mahkum edildiği eleştirisine Denizliden yanıt veren Erdoğan, Kargadan klavuz olmaz benzetmesinde bulundu.

--------------------------------------------------------------------------------


Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bu kez 'çiftçi polemiği' üzerinden atıştı. Baykal ' ın, borçlu çiftçilerin temerrüt faizi sarmalına mahkum edildiği eleştirisine Denizli ' den yanıt veren Erdoğan, 'Kargadan klavuz olmaz' benzetmesinde bulundu.
Baykal ' ın örnek olarak gösterdiği ve 4 bin liralık kredi borcu temerrüt faiziyle 44 liraya çıkan çiftçinin kendi iktidarlarının ürünü olmadığını kaydeden Erdoğan, 'Peki Baykal sen bunu araştırdın mı? Bu kredi AK Parti iktidarı döneminde mi alınmış. 30 Haziran 1997 ' de, Ziraat Bankası ' ndan yüzde 73 faizle alınmış' dedi. İktidara geldikleri 2003 ' te borçları yapılandırdıklarını ve bazılarını sildiklerini kaydeden Erdoğan, sözü edilen çiftçinin Ziraat Bankası ' na gitmesi halinde borcunun düşeceğini öne sürdü. Muhalefeti yapıcı siyaset yapmamakla eleştiren Erdoğan, CHP ve MHP ' nin üslubunun birbirinden farkı olmadığını anlattı.

Yasa ırgalamıyor
Niğde ' de yaklaşık 20 bin kişiye konuşan Baykal ' ı ise Erdoğan ' ı bir binanın çatısına astıkları, 'One Minute. Süt 40 kuruş, yem 65 kuruş. Süt üreticileri' pankartı ile protesto eden üreticiler karşıladı. Çiftçinin borçlarını ödeyemez hale geldiğini belirten Baykal, 'Çiftçinin yüzü ürünlerinden gülmedi. O zaman burada fabrikalar açılıyor birbiri ardına. O fabrikalarda gençleriniz iş buluyor yüzünüz mü gülüyor? O da yok' dedi ve ekledi: 'Var olan da işçi çıkartıyor, meşhur halı fabrikanız işçi çıkartıyor. Bu işi nasıl yönetiyorsunuz o zaman? Kredi kardı borcunuz var mı? Borçlarını nasıl yönetiyorsunuz? Bir başka bankanın kartı ile döndürüyor, çeviriyorsunuz ama bir yerde tıkandı. 600 bin ailenin kredi kartı döndürme çabası engellendi.' Baykal, iktidara zaman geçirmeden çiftçilerin kredi borçları ile kredi kartı mağdurlarıyla ilgili düzenleme yapma çağrısında bulundu.