Aski Genel Müdürü Kılıç: Son Yağmur ve Karlarla Birlikte Barajlarda 300 Milyon Metreküp Su Birikti

--------------------------------------------------------------------------------


Başkent ' te, iki buçuk aydan buyana devam eden yağışlar, son yıllarda etkili olan kurak ve yağışsız geçen yılların izini barajlardan siliyor.

Bir yıl önce Ankara ' nın içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlardan kot altından pompalar yardımıyla su alınırken, son yağışlarla gelen 300 milyon metreküp su ile birlikte barajlarda 1 yıllık su birikti.

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, yaptığı açıklamada; Ocak, Şubat ve Mart ayının ortalarına kadar yağan kar ve yağmurun barajların yüzünü güldürdüğünü belirterek, 'Bu yılın başından itibaren barajlara toplam 258 milyon metreküp su geldi. Bu da barajlardaki kullanılabilir toplam su miktarını 300 milyon metreküpe çıkardı' dedi.

Başkent ' in su ihtiyacını yeni devreye giren Kavşakkaya Barajı ile birlikte yedi barajda 300 milyon metreküp kullanılabilir, toplam da ise 360 milyon metreküp su rezervi olduğunu kaydeden Kamil Kılıç şunları söyledi:

'Bu yılın başından yani 2,5 aylık süre içinde barajlara toplam 258 milyon metreküp su akışı oldu. Sadece bu süre içinde yağan ve barajlara gelen yağışların, 2006 yılında toplam 257 yılında milyon metreküp, 2007 yılında 170 milyon metreküp, 2008 yılında da 209 milyon metreküp olduğunu düşünürsek, 2009 yılının yağış bereketini daha iyi anlarız. Barajları besleyen havzalarda bulunan karların da erimesiyle ilk 4 aylık süre içinde 150- 200 milyon metreküp suyun daha barajlara geleceğini tahmin ediyoruz.'

Ankara ' nın su ihtiyacını karşılayan barajlarda doluluk oranının şimdilik yüzde 22,72 dolayında bulunduğunu söyleyen Kamil Kılıç, yağışların sürmesi halinde, barajlardaki su rezervinin Başkent ' in 2 yıllık suyunu karşılayabilecek duruma geleceğini söyledi.

-'DERELERDEN GÜNLÜK 176 BİN METREKÜP SU GELİYOR'-

Başkent ' te, kuraklığa bağlı yaşanan su sıkıntısına, 2007 yılı Mayıs ayında devreye alınan Kızılırmak Projesiyle 20 yıl süreyle çözümlendiğini anlatan ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, 'Başkent ' in içme suyu ihtiyacını karşıladığımız Çubuk 2, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere, Eğrekkaya, Akyar ve Kavşakkaya Barajlarından kuraklık nedeniyle tam kapasiteli su alamıyorduk. Barajlarımızın yeniden dolmasının ardından, Kızılırmak hattını devreden çıkararak, tekrar bu barajlarımızdan su vermeye başladık. Ayrıca bu barajlarımızı besleme imkanına sahip, boşa akan dere ve çayları da barajlarımıza bağladık. Bunlardan, geçen yıl bağlanan Kirmir ve Berçin Çayı ile yeni bağlantısı yapılan Devret Deresiyle günde ortalama 176 bin metreküp su Kurtboğazı Barajı ' na aktarılıyor. İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında bu su miktarı zaman zaman daha da artmaktadır' diye konuştu.-BARAJLARDA SON DURUM-

Başkent ' in, kış aylarında günlük su tüketiminin 750 bin metreküp yaz aylarında ise bu miktarın ise 1 milyon metreküpün üstüne çıktığını söyleyen Kılıç, Ankara ' ya su sağlayan barajlardaki son durumu şöyle açıkladı:

'Ankara ' nın su gereksiniminin tek başına üçte ikisini karşılayan Çamlıdere Barajı ' ndaki su rezervi 193 milyon m3, Kurtboğazı Barajı ' nda 29 milyon m3, Eğrekkaya Barajı ' nda 55 milyon m3, Çubuk 2 Barajı 12 milyon metreküp, Akyar Barajı ' nda toplam 41,7 milyon m3 ile Kavşakkaya Barajında ise 23,9 milyon su rezervi bulunuyor. '