Rusların Ukraynaya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyetinde geniş araziler almakta olduğu bildirildi.

--------------------------------------------------------------------------------


QHA ajansının haberine göre Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Delo gazetesine verdiği mülakatta, 'Kırım ' ı bize vermezlerse biz de onu satın alırız' prensibiyle hareket eden Rus yatırımcıların, Kırım ' da geniş araziler satın almakta olduğunu söyledi.

Kırım yönetimi de Rusya yanlısı tutum sergilediği için, Rus girişimcilerin zorlanmadan tasarrufta bulunduğunu ifade eden Kırımoğlu şöyle konuştu:

'Toprak alımı konusunda sorunla karşılaşmıyorlar. Kırım ' da toplu toprak alımında Ukrayna siyasetçilerinin de büyük rolü var. Bunlar genellikle toprağın resmi sahibi gözükmüyor. Hukuki olarak hiçbir siyasetçinin üzerine toprak kaydedilmemiş... Arsalar arkadaş, eş ya da sevgililerin üzerine kaydediliyor.'

Kırım topraklarının büyük bölümünün, Kırım ' ın köklü ahalisi olmayan, Rus dilinde konuşan halkın elinde olduğunu belirten Kırımoğlu, 'Kırım Toprak Komitesinin verilerine göre 1 Nisan 2007 tarihi itibarıyla zapt edilen toprakların sadece yüzde 37 ' si Kırım Tatarlarının elinde gözüküyor. Geri kalan bölüm, Kırım ' ın Rusça konuşan toplukları tarafından raptedildi' dedi.

Kırımoğlu, Tatarlar tarafından 2,3 bin hektar arazi raptedildiğini belirterek, bu toprakların kaydının yapılması halinde gerginliğin azalacağını ifade etti.

Habere göre Kırım Toprak Komitesi Başkanı Nikolay Golubev de yaptığı bir açıklamada, son zamanlarda büyük tarım şirketlerinin Rusya şirketleri tarafından alındığını belirterek, 'Şu anda Rusya ' da, Kırım ' da her şeyi satın alma kampanyası yürütülüyor' ifadesini kullanmıştı.