Yer fıstığı için cenaze namazı

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı İmam Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğanın sözünü tutmadığını söyleyerek yer fıstığı için temsili cenaze namazı kıldırdı.

--------------------------------------------------------------------------------

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı İmam Hüseyin Çelik, 28 Mayıs 2008 ' de Osmaniye ' de TOKİ evlerinin dağıtım törenine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın 'Yer fıstığını destekleme kapsamına alıyoruz. Arkadaşlar onun için gerekli çalışmaları da yapıyor.' sözünün yerine getirilmemesinden dolayı temsili cenaze namazı kıldırdı.

Osmaniye Ticaret Borsası üyeleri ve yer fıstığı üreticilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan Çelik; '29 Mart seçimleri için geldiği 12 Mart 2009 ' daki mitinginde sayın başbakanımızın, (Geçmişte verdiğimiz sözlerimizi yerine getirdik) demesini bekliyorduk. Bizlere böyle bir müjde vermediği için çok üzüldük. Biz fıstık üreticilerini o gün miting alanından gözleri yaşlı bir şekilde evlerimize gönderdi. 28 Mayıs 2008 ' de sayın başbakan yer fıstığının destekleme kapsamına alınacağı sözünü verdiğinde hasta olan yer fıstığı üreticisi bu sözden aldığı destekle ayağa kalkarak sabır gösterdi.' dedi.

Başbakan ' dan verilen sözün yerine getirildiği müjdesini vermesini beklediğini ifade eden Başkan Çelik 'Miting sonrası başbakanımızla görüştüğümde yer fıstığının Osmaniye için sosyo-ekonomik önemini anlattım. Bana, (Tarım Bakanı Mehdi Eker ' le görüştüm. Yer fıstığına destek verirsek 114 tane ürünün önünü açmış oluruz, dedi)'. Bunun için yer fıstığına destek veremeyeceğiz.' dedi. 28 Mayıs 2008 ' de böyle bir sözünüz var dediğimde ise: 'Benim böyle bir sözüm yok' dedi. Bunun üzerine sorumluluğunu taşıdığım yer fıstığı üreticilerinin sorunlarını gündeme getirme zorunluluğu doğdu.' diye konuştu.

'Yer fıstığı bu nedenle Osmaniye ' de ölmüştür' diyen Ticaret Borsası Başkanı İmam Hüseyin Çelik 'Bugün burada rahmetlinin cenazesini kılmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Allah rahmet eylesin.' şeklinde konuştu.

Çelik konuşmanın ardından toplantı da hazır bulunan tabutun önüne geçerek yerfıstığı üreticileri ve vatandaşlarla birlikte temsili cenaze namazı kıldılar.

Cenaze namazının ardından tabutu temsili olarak taşıyan cemaatin ve tabutun üzerine karanfil yerine yer fıstığı serpildi. Bayanlar ise ağıt yakarak destek verdi.