Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, Bu Yıl Pancar Ekimi İçin Çiftçiye 4 Bin 600 Ton Gübre Dağıtacaklarını Söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------


Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, bu yıl pancar ekimi için çiftçiye 4 bin 600 ton gübre dağıtacaklarını söyledi.

Ahmet Aya, yaptığı yazılı açıklamada, pancar ekimi için kullanılacak olan gübrelerin bölgelere sevkiyatının başladığını belirtti. Her konuda çiftçinin yanında olduklarını kaydeden Aya, fabrikanın yeterli ve zamanında ulaşan gübre sevkıyatıyla üreticinin yanında olduğunu bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Gübre sevkıyatının büyük bir hızla sürdüğünü dile getiren Aya, 'Bu dönem çiftçimize kullandıracağımız gübrelerin sevkiyatı, Cuma günü itibariyle başladı. Bu yıl, Adapazarı Şeker Fabrikası ' na bağlı bölgelerimize tevzi edeceğimiz gübre miktarı 3 bin 800 ton kompoze, 800 ton da amonyum nitrat gübredir. Kompoze gübrenin bölgelere sevkiyatı başladı. Bölgelerimizden de çiftçilerimize seri bir şekilde intikal ettiriyoruz. Bu sabah itibariyle bin ton gübre gelmiştir. Şu an sevkiyat büyük bir hızla devam ediyor.' dedi.

Yağışların fazla olmasından dolayı 2009 yılı pancar ekiminin Nisan ayına sarkacağının gözüktüğünü vurgulayan Aya, sözlerini şöyle sürdürdü, ' Tabi bu çok önemli bir gecikme değil. Toprakta yeterli rutubet olduğu için ve havalar da istenilen sıcaklığa ulaşacağından, ekimden sonra bir hafta on gün içinde tohumdan verim almak mümkün. Şu an itibariyle ekim şartları açısından herhangi bir problem gözükmüyor. İnşallah bu yıl da çiftçimiz için verimli geçecek.'