--------------------------------------------------------------------------------

Sakaryanın Pamukova ilçesinde yapılacak Türkiyenin ilk biyogaz tesislerinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Biosun Katı Atık Enerji ve Çevre AŞ tarafından inşa edilecek tesisin 23 milyon TLye mal olacağı ve 6 ayda tamamlanacağı bildirildi.

--------------------------------------------------------------------------------


Sakarya ' nın Pamukova ilçesinde yapılacak Türkiye ' nin ilk biyogaz tesislerinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Biosun Katı Atık Enerji ve Çevre AŞ tarafından inşa edilecek tesisin 23 milyon TL ' ye mal olacağı ve 6 ayda tamamlanacağı bildirildi.

Mekece Köyü Paşa Deresi mevkiinde kurulacak tesislerinin temel atma törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli, Recep Yıldırım, Ayhar Sefer Üstün, Hasan Ali Çelik, Erol Aslan Cebeci, Sakarya Valisi Hüseyin Atak ve Pamukova Belediye Başkanı Hikmet Ferudun Turan ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli, Türkiye ' nin ilk biyogaz tesislerinin Pamukova ' ya kurulmasının yörede büyük bir potansiyelin bulunduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Çevre dostu tesislerin kurulmasıyla birlikte atıkların ayrışacak çevreyi kirletmeyeceğini kaydeden Vali Atak da, tesislerden elde edilecek elektriğin soğuk hava depolarında ve evlerde kullanılacağını dile getirdi. Pamukova Belediye Başkanı Hikmet Ferudun Turan ise tesislerin evsel, sanayi ve hayvansal atıkların tümünü işleyecek, bir tesis olduğunu söyledi.

Katı atık ayrıştırma, işleme, biyogaz ve geri dönüşümü bir arada sağlayacak olan Pamukova Katı Atık İşleme Entegre Tesisleri; Geyve, Taraklı, Alifuatpaşa ve Osmaneli ilçelerinin de atıklarını değerlendirecek. Turan, 'Çalışmalardan elde edilecek güçle 16 bin tonluk soğuk hava deposu çalışacak ve buradan elde edilecek enerjiden elektrik üretimi yapılacak. İşlemden geçen atıklar en son aşamada, torf toprağı haline getirilecek ve Pamukova tarımının hizmetine sunulacak.' diye konuştu.