Amerika'da kablosuz internet erişim noktalarının (hotspot) yaygınlaşması, teknolojiyi tarlalara kadar taşıdı.

Amerika'da tarım sektöründe teknolojiden yararlanılıyor. Bob Hale adlı çiftçi, kablosuz internet özelliği olan dizüstü bilgisayarıyla soğan tarlasından internete bağlanıp, e-postalarını okuyor, piyasanın son durumu ile haberlere göz atıyor, gerektiğinde tarlasından uzaktayken bile mahsullerin durumunu uydu görüntülerinden takip edebiliyor. Bay Hale, tarlasında yetiştirdiği soğanların fotoğrafını çekerek, kasabadaki alıcılara internet üzerinden gönderiyor. Ürüne fiyat biçilmesi konusunda anlaşma ve ödemeler de internet üzerinden sağlanıyor.

Kablosuz internet hizmeti Amerika'da kamuya açık alanlarda her geçen gün yaygınlaşıyor. Çeşitli şehirlerde belediyeler şirketlerden gelen ücretsiz bağlantı noktaları kurma tekliflerini değerlendirmekle meşgul. Arama motoru servisiyle bilinen Google dahi, kablosuz internet işine soyunmuş durumda.

Philadelphia ve San Francisco gibi yerlerde yerel yönetimler, herkesin kablosuz internet ağından yararlanması için çalışmalar yapıyor. Dış alanlarda ADSL gibi yüksek bant internet erişim hizmetlerini kullanmak mümkün değil. Bu nedenle, kablosuz ağ, açık alanlarla interneti kullanabilmek için önem kazanıyor.

Dünya genelinde halen 72 bin 140 kablosuz ağ bağlantı noktası (hotspot) bulunuyor. Kablosuz internetin asıl doruk noktasına ulaşması WiMax adı verilen ve 50 kilometre kapsama alanı olan internet erişim noktalarıyla gerçekleşecek. Halen Türk Telekom da, WiMax için test çalışmaları yürütüyor.