Antalyanın Manavgat ve Serik ilçelerinde geçen yıl yanan orman alanlarında uygulanan Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) ile bölge köylüsüne yılda 4-6 milyon TL ekonomik katkı sağlanacağı bildirildi.

--------------------------------------------------------------------------------


Antalya ' nın Manavgat ve Serik ilçelerinde geçen yıl yanan orman alanlarında uygulanan Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) ile bölge köylüsüne yılda 4-6 milyon TL ekonomik katkı sağlanacağı bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, YARDOP Türkiye ' de ilk kez, Antalya ' nın Manavgat ve Serik ilçelerinde geçen yıl 20 bin 552 hektarlık alanda etkili olan yangın sonrası kaybedilen orman alanlarında uygulandı. 12 bin 400 hektarı verimli olmak üzere 15 bin 795 hektar orman alanının zarar gördüğü bölgenin ormanlaştırılması için süratle başlatılan çalışma kapsamında 2 milyon 100 bin fidan dikildi.

Antalya Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 31 Temmuzda çıkan yangının söndürüldüğü 5 Ağustostan itibaren, bölgenin ağaçlandırma çalışmalarına süratle başlanıldığını vurguladı. Bölgenin rehabilitasyonu çalışmalarını kolaylaştırmak için öncelikle 200 kilometre yol açtıklarını kaydeden Kaşan, yangında zarar gören ağaçların değer kaybına uğramadan ekonomiye kazandırılması amacıyla, ağaçların yüzde 70 ' ini ilk kez dikili olarak sattıklarını söyledi.

Kaşan, 800 bin metreküp dikili ağaç sattıklarını ve bundan elde edilen 31 milyon 300 bin TL ' yi ormanların rehabilitasyonu için harcadıklarını ifade ederek, bölgede 4 bin 500 ' ü kesim, 1500 ' ü ekim işlerinde olmak üzere toplam 6 bin işçinin çalıştığını, bu işçilerin de toplam 20-25 milyon TL kazandıklarını kaydetti.

-YANGINA DİRENÇLİ AĞAÇ TÜRLERİ DİKİLİYOR-

Kesim çalışmaları sürerken YARDOP ' un aynı anda hazırlandığını ve uygulamaya konulduğunu bildiren Kaşan, sahaya dikilen fidenin yüzde 23 ' ünü yangına dayanıklı, geç yanan geniş yapraklı türlerin oluşturduğunu belirtti. Kaşan, bölgeye, aralarında zeytin, defne, badem, keçiboynuzu, fıstıkçamı olmak üzere 16 değişik türde 400 bin yangına dayanıklı ağaç fidanı, 1 milyon 700 bin adet de yedi ayrı türde iğne yapraklı ağaç diktiklerini kaydetti. Yangına dayanıklı ağaç türlerini yerleşim yerlerinin yanlarına ve yol kenarlarına diktiklerini dile getiren Kaşan, dikilen 117 bin keçiboynuzu, 18 bin badem, 13 bin defne, 3 bin zeytin ve 120 bin fıstık çamının bölge ekonomisine katkıda bulunacağına dikkati çekti. Kaşan, ' ' yangına dirençli orman kurulurken diktiğimiz ağaç türlerinin meyvelerinden ve yapraklarından da gelir elde etmek mümkün. Diktiğimiz ağaçlar belirli bir verime ulaştıktan sonra yılda 4-6 milyon TL ' lik bir gelir bekliyoruz. O yöredeki insanlarımız ürünleri toplayacak, değerlendirecekler ve satacak ' ' dedi.

-ORMANCILIK İÇİN DÖNÜM NOKTASI-

Projenin hemen hemen tamamlandığını ifade eden Kaşan, sözlerini şöyle sürdürdü:

' ' Yangınlarımızın yüzde 85 ' i, 0 ile 400 rakım arasında, yani bizim alçak zon dediğimiz alanlarda çıkıyor. Bundan sonra alçak rakımlarda çıkan yangınlarda, bu projeyi uygulayacağız. Amacımız, 0-400 rakımlı alanlarda yangına dirençli ormanlar kurulması. Bu alanlarda da, ağırlıklı olarak kızılçam var. Artık yanan alanlarda tamamen kızılçam ağaçlandırması yapmaktansa, yangına daha dayanıklı türleri kızılçamın arasına belli bir plan, şema dahilinde serpiştireceğiz.

Taşağıl bölgesinde bir proje, yönetim ve tanıtım merkezi kurduk. Yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz var. Bu proje ormancılığımız için dönüm noktası, burası da bizim için okul oldu. Yaptığımız çalışmayı fidanlar büyümeden gösterme şansına sahip değiliz. O nedenle maketler oluşturuyoruz. Maketlerle projemizi tanıtacağız. ' '

Kızılçamın yörenin asli ağaç türü olduğuna işaret eden Kaşan, bazılarınca bu ağaç türünü diktikleri için eleştirildiklerini ancak kızılçamı yok sayamayacaklarını kaydetti. Kaşan, fakir topraklarda da yetişen kızılçamın çok çabuk yetişip, hızlı büyüdüğünü, kereste ve odun olarak kullanıldığını sözlerine ekledi.