Eskişehir yeniden ipek böcekçiliğinin merkezi oluyor

Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü, bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesi için var gücüyle çalışıyor. Tarım İl Müdürü Mevlüt Gümüş`ün gayretli çalışmaları sonucunda Eskişehir`in Sarıcaya ve Mihalgazi gibi Sakarya Vadisi`nde yer alan ilçelerinde büyük projelere imza atılıyor.

Bu ilçelerde seracılığın gelişmesi için çalışmalara başladıklarını belirten İl Müdürü Mevlüt Gümüş, `Orta Sakarya Vadisi`nde yer alan Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde sebze üretimi yapan çiftçilerin bir çoğu fide üretimini kendi imkanlarıyla yapıyor. Kendi imkanlarıyla üretim yapan çiftçi hastalık, zararlı, sera ve toprak sıcaklığı fide ortamının hazırlanması konusunda sıkıntı yaşıyor. Biz Antalya`dan da uygun maliyetli ucuz fide imkanı tanıyoruz. Bunun yanında Sarıcakaya ilçemize sebze paketleme tesisi kazandırmak için çalışmalara başladık. Binamız bitti ve çok yakında hizmete sunulacak. Bu proje sayesinde çifçimiz, ürününü fizyolojik kayıpları en aza indirgeyerek hızla paketlenmesi sağlanacak` dedi.

HAYVANCILIK TEŞVİK EDİLECEK

Eskişehir çiftçisine hizmet etmek ve gelirlerini yükseltmek için her türlü fırsatı değerlendirdiklerini belirten İl Müdürü Mevlüt Gümüş, `Hayvancılığın gelişmesinde büyük katkısı olacağını düşündüğümüz Beylikova`da Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi`nin çalışmalarına başlandı. Süt ve hayvansal ürünler merkezi olmasını istediğimiz bu proje sayesinde tüm üreticileri biraraya toplama imkanı da bulacağız. Beylikova`nın organize hayvancılık bölgesi için seçilmesinde bölgenin en önemli süt üretim merkezlerinden biri olması yatıyor` diye konuştu.

İPEKBÖCEKÇİLİĞİ MARKA OLACAK

Eskişehir, halen koza üretiminin yapıldığı 26 kent arasında üretim miktarıyla ilk dört arasında yer alıyor. Bu özelliği nedeniyle de Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü kenti ipek böcekçiliğinde merkez yapmak için kolları sıvadı. Kozabirlik Sarıcakaya Mayıslar Köyü Tarımsal Satış Kooperatifi Koza İşletme Tesisi Projesi`ni ise çok yakın bir zamanda tamamladıklarını belirten Mevlüt Gümüş, `Önümüzdeki günlerde hizmete açıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü olarak çiftçiye 2007 ve 2008 yılında 170 bin adet ücretsiz dut fidanı dağıttık. Ve dağıtmaya devam edeceğiz. Ayrıca çiftçiye kilo başına 15 TL hibe desteği de sağlayacağız. Tesisimizin toplam yatırım bedeli ise 295 bin TL`dir. Eskişehir`de ipek böcekçiliğini eski günlerine getireceğiz` diye konuştu.