Türkiye Organik Pamuk Üretimi Şampiyonu


Financial Times Gazetesi, Dünya Organik Pamuk Üretiminin Son Beş Yılda 100 Kat Arttığına Dikkat Çekerken Türkiye ' nin Başlıca Üretici Haline Geldiğini Yazdı.
-Financial Times gazetesi, dünya organik pamuk üretiminin son beş yılda 100 kat arttığına dikkat çekerken Türkiye ' nin başlıca üretici haline geldiğini yazdı.

LONDRA (ANKA) - Dünya organik pamuk üretimi miktarının hala çok düşük düzeyde kalmakla birlikte son yıllarda patlama gösterdiği belirtilirken Türkiye ' nin dünyanın en büyük organik pamuk üreticisi olduğu bildirildi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, dünyada organik pamuk üretiminde yaşanan patlamaya dikkat çektiği haberinde Wal-Mart ve Nike gibi şirketlerin büyüyen taleplerinin etkisi ile de kalkınmakta olan ülkelerde organik pamuk üretiminin yayılmakta olduğunu kaydetti.

Pamuk tüccarlarına dayanarak dünya organik pamuk üretiminin son beş yıl 100 kat artarak 100 bin tona yükseldiğine işaret eden gazete, başlıca organik pamuk üreticisinin Türkiye olduğunu kaydetti.

İngiliz gazetesi, Afrika ' da konvansiyonel pamuğa verilen düşük fiyatlardan olumsuz etkilenen üreticilerin giderek artan bir biçimde organik pamuğa yöneldiğine de dikkat çekti