Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Siirt ' te temaslarda bulundu. Tarım destekleme primlerini açıklayan Bakan Eker, koyun yetiştiricilerine pozitif ayırımcılık yaptıklarını söylerken, pamuk üreticileriyle ilgili olarak da, ' ' Bu seneki ekilişlerle ilgili pamuk primi 42 Kr kg başına olacak ' ' bilgisini verdi.


Kurtalan İlçesindeki temaslarının ardından Siirt kent merkezindeki Güres Caddesi üzerinde bulunan parti seçim bürosuna gelen Tarım Bakanı Mehdi Eker burada Milletvekilleri Afif Demirkıran, Yılmaz Helvacıoğlu ve parti yetkilileri ile kısa bir görüşmenin ardından seçim bürosu önünde seçmenlere seslendi.

Konuşmasını hükümetleri döneminde Siirt ' e yapılan hizmetlere ayıran Bakan Eker, şehir içinde yapılan hayvancılığın önüne geçileceğini belirtti. Bakan Eker, 'Ben bir Tarım Bakanı olarak bu projenin hayata
geçirilmesi ile ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapacağım. Siirt ' i böyle bir sorundan kurtarmak için Milletvekilleri ve Belediye Başkanı ile birlikte çalışacağız.

Hükümetimiz döneminde çiftçilere Siirtli çiftçilere Bakanlığımın verdiği tarımsal nakit destek 170 trilyon lira. Bizim Siirt ' te hükümetimiz döneminde Siirtli çiftçinin cebine değişik projeler vasıtasıyla aktardığımız mazot desteği, sertifikalı fidan desteği, hayvancılık desteği gibi destekler. Şimdi burada biz ' Kırsal Kalkınma Projesi ' diye bir
proje başlattık. Yüzde 50 hibe desteği veriyoruz.

Hükümetimiz döneminde 4 tanesi bitti. Burada 41 kişi de çalışıyor. Bunların üç tanesi bitkisel ürün işleme ve paketleme ile ilgili, 1 tanesi hayvansal ürün işleme ile ilgili. Dördüncü etapta şu anda devam eden 8 tane projesi var Siirt ' in. Burada 2 milyon TL destek vereceğiz. Ayrıca makine ekipman alımında 206 adet projeye 1 milyon lira hibe destek sağladık. Kooperatifler konusunda bizden önceki hükümetler 3 tane proje desteklemişler ve 1 milyon destek vermişler.

5 yılda 4 proje uyguladık. Burada da 3.5 milyon destek verdik. 250 aile bu kooperatiflere üye olmak suretiyle yararlandılar' dedi.
Bakan Eker buradaki konuşmasının ardından Valiliğe geçti. Bakan Eker, Vali Necati Şentürk ' le bir süre görüştükten sonra çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada prim destekleme primlerini açıkladı. Bakan Eker, 'Bizim daha önceden aldığımız bir karar vardı. Özellikle prim ödediğimiz ürünlerle ilgili bir karar vardı. Bunları ekimden önce açıklamak suretiyle vatandaşımızı çiftçimizi bilgilendirmek, yani vatandaşımız ne kadar prim alacağını bilsin kararını onun ışığında versin diye. Bu seneki ekilişlerle ilgili pamuk primi 42 Kr kg başına olacak. Eski parayla 420 bin TL olacak. Bu geçen seneye göre yüzde 30 ' luk bir artış demektir.

Bu sene pamuk priminde bunu da tabi açıklıyoruz. Çünkü bu ayın sonunda Nisan ayından itibaren pamukla ilgili ekimlerle ilgili çalışmalar başlayacak. Hazırlıklarımızı yapmıştık. Onu biz zaten ilk defa burada sordunuz diye söylüyorum. Onu Bakanlığımızın web sayfamızda da o bilgileri yayınlayacağız' şeklinde açıklamalarda bulundu.
Koyun yetiştiricilerine de pozitif ayırımcılık yaptıklarını belirten Bakan Eker, '5 TL olan prim desteğini 10 TL ye çıkardık. Bizim hükümetimizden önce koyunculuğa verilen bir destek yoktu. Hayvan başına, koyun başına 5 TL bu sene onu 10 TL ' ye çıkardık. Bir koyunu olursa ona 10 TL destek veriyoruz. Ayrıca sütüne de bu sene destekleme kapsamına aldık. İnek sütüne verdiğimiz desteğin çok üstünde verdik' şeklinde konuştu.
Fidan desteklerinde Siirt fıstığına az prim verildiği yönündeki bir soruya da Bakan Eker bunun üretim maliyetlerle ilgili olduğunu ve primin maliyete göre hesaplandığını belirtti. Bakan Eker Öğretmen Evi ' nde tarımla ilgili sivil toplum kuruluşları yetkililerinin iştirak ettiği bir toplantıya katıldı. Bakan Mehdi Eker, basına kapalı toplantının ardından esnaf ziyareti yaptıktan sonra ilden ayrılacak.