Dünyadaki en pahalı akaryakıtı tüketen Türk halkına ilaç gibi gelecek bir icat... 42 yaşındaki Kayserili mucit, müthiş bir tasarruf aleti icat etti.
Kayseri ' de, 2 lise, 1 üniversite bitiren, halen Mesleki Açıköğretim Lisesi Motor Bölümünde öğrenci olan Ergün Karadurdu, araçlarda yakıtın daha hızlı ve verimli yanmasını sağlayarak performansı artıran ve yakıt tasarrufu sağlayan sistem geliştirdi.

5 yıldır sistemi kendi aracında kullanarak test eden mucit, bu sayede müthiş tasurruf sağladı.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Tasarruf sistemi özel olarak hazırladığı kimyasal bir karışımdan oluşuyor. Bu karışım buharlaşarak silindirlere aktarılıyor. Bu sayede yakıtın daha verimli yanması sağlanıyor. Bu da motorun gücünü artırıyor.

NE KADAR TASARRUF SAĞLIYOR?

Sistemin yanmayı hızlandırarak verimi ve performansı artırdığına dikkati çeken Karadurdu, bu sayede yakıt tasarrufu da sağlandığını anlattı.

Mucidin verdiği bilgilere göre;

DİZEL ARAÇLARDA ............ yüzde 40
BENZİNLİ ARAÇLARDA..........yüzde 20
LPG ' Lİ ARAÇLARDA..............yüzde 5 tasarruf sağlıyor.

SİSTEMİN MALİYETİ İSE yaklaşık 50 TL...

Ailesinin maddi imkanları olmadığı için ilkokuldan sonra çalışmak zorunda kalan Karadurdu, 'okumayamamasının içinde bir uhde olarak kaldığını' söylüyor.

30 ' UNDAN SONRA OKUDU

30 yaşından sonra yeniden eğitimine başlayan Karadurdu, 'Öncelikle ortaokulu dışardan bitirdim. Daha sonra Mesleki Açıköğretim Lisesi ' nin Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Bölülerinden mezun oldum. Erciyes Üniversitesi Kayseri Meslek Yüksekokulu ' nun Bilgisayar Programcılığı Bölümüne yatay geçiş yaparak 2 yıllık eğitimin ardından buradan da mezun oldum. İçimdeki eğitim aşkına engel olamadığım için Mesleki Açıköğretim Lisesi Motor Bölümüne kayıt yaptırdım.