+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  Hükümetin otomotiv sektörüne verdiği ÖTV desteği traktörcülere uğramadı. Stok sorunu yaşanan ve stoklar 20 binlere yaklaşan sektör, hükümetten destek bekliyor.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Yılın ilk iki ayına oranla traktör üretimi yüzde 49, satışlar ise yüzde 77 gerilerken destek sağlanmazsa 2009 ' da satışların yüzde 50 ' den fazla küçülmesi öngörülüyor.

  Motosikletten binek otomobile kadar hükümetin otomotiv sektörünü canlandırmak için aldığı ÖTV indirimi kararında yer bulamayan traktör üreticileri tepkili. Bu yılın ilk 2 ayında üretimin yüzde 77, satışların ise yüzde 49 gerilediğini belirten üreticiler uzun zamandır bekledikleri hurda teşviği ve vergi indirimi kararlarının alınmaması halinde sektörün zora düşeceğini açıkladı. Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, 'Geçen yıldan beri otomotivcilerle birlikte hurda veya diğer teşviklerin çıkması için uğraşıyoruz. Başaramadık. Üvey evlat muamelesi bizi üzüyor' dedi.

  Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat ise özellikle bayilerin satış ve tahsilatta zorlandıklarını belirterek, krizle birlikte binin üzerinde kişinin işine son vermek durumunda kaldıklarını açıkladı.

  2007 sonu itibariyle Türkiye ' de trafiğe kayıtlı yaklaşık 13 milyon traktör bulunuyor. Bunların yüzde 44 kadarı 24 yaşın üzerindeki makinelerden oluşuyor. Mekanik ve ekonomik ömrünü doldurmuş olan bu 580 bin adet traktörün 200 bin kadarı da 35 yaşın üzerinde bulunuyor. Traktör üreticileri bu araçların yüksek emisyon değerleriyle de çevreyi kirlettiği görüşünde. Yaşlı traktörlerin bir plan dahilinde uygulamaya konacak bir teşvik projesiyle hurdaya ayrılmasını ve araçların yenilenmesini isteyen traktör üreticileri ilk olarak 35 yaş ve üzerindeki 200 bin traktörün sektörden çekilmesini öneriyor.

  Türkiye ' de traktör pazarı henüz potansiyeli olan bir pazar. Yaklaşık 1000 hektar işlenen araziye düşen ortalama traktör sayısı İngiltere ' de 87, Almanya ' da 80, Yunanistan ' da 92, Fransa ve İspanya ' da 69 adet iken Türkiye ' de halen 36 adet civarında bulunuyor. Pazar doymamış olmasına rağmen, satışlar son 3 yıldır sürekli azalıyor son olarak 2008 ' de yüzde 21 daraldı. Bunun en önemli nedeni tarım sektöründeki daralma. Banka kayıtlarına göre de sürekli borcu artan çiftçilerin mahsullerini düşük fiyata satmak durumunda kalmaları ve akaryakıt, gübre, ilaç gibi giderlerin yükselmesi çiftçinin traktör talebini de etkiliyor.

  Bir başka neden ise krediye kolay ulaşılamaması. Ziraat Bankası, uygun kredi sunmasına karşılık şartları memur kefil, arazi büyüklüğü gibi teminatlarla zorlaştırmış durumda. Bu soruna bir de global krizin eklenmesi sektörü iyice darboğaza itiyor. Satışlar bu yılın ilk 2 ayında yüzde 77 gibi büyük bir oranda daralarak 4 bin 520 adete kadar geriledi. İki ayda traktör üretimi yüzde 49 azalarak 2 bin 311 adete indi.  Traktör stokları 20 bine dayandı

  Pazardaki daralma üretimde istihdam kaybı da yaratmaya başladı. Pazar lideri Türk Traktör, 2008 Eylül ' den bu yana bin 643 olan personel sayısını mart ortası itibariyle bin 335 ' e düşürdü. Hattat Holding ' te yaklaşık bin kişiyi çıkardı. Otobüs, kamyon, otomobilde çeşitli dönemlerde hem hurda teşviği hem de vergi indirimi yapıldığını söyleyen Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, 'Sektörde stoklar 20 bin adete yaklaşıyor. İhracat da yüzde 20-30 gerileyebilir. Traktör üreticilerine üvey evlat muamelesi yapılıyor' diye konuştu.

  Mahindra Türkiye Distribütörü İlçe Otomotiv Genel Müdürü Mehmet Önder de traktör satışlarında ana sorunun krediler olduğunu belirterek, 'Traktör satışlarının yüzde 90 ' ından fazlası krediyle yapılıyor. Ancak son aylarda hem özel, hem de kamu bankalarının kredileri kısmasıyla işler çıkmaza girdi. Kamu bankalarının bile artık memur kefil istediğini duyuyoruz' dedi. Başbakan Erdoğan ' ın bir süre önce bankaların kredileri açması için uyarılarda bulunduğunu ancak ekonomi çarklarının bunu henüz gerçekleştirmeye el vermediğini söyleyen Önder, kredilere yönelik acil tedbir alınması gerektiğini, bu gerçekleşmediği takdirde 2009 ' da iç pazarın yüzde 50 ' den fazla küçüleceğini öngördüklerini belirtti.  3-5 ay sonra traktörcü kalmayacak

  Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, özellikle bayilerin satış ve tahsilatta zorlandıklarını belirterek krizle birlikte binin üzerinde kişinin işine son vermek durumunda kaldıklarını vurguladı. Traktör ihracat hedeflerini bin 500 ' lerden 350-400 ' lere çektiklerini de kaydeden Hattat, 'İç pazar eğer kredi desteği verilmezse bu yıl 9 bin adetlere zor ulaşır. Çoğu traktörcü özellikle distribütörler kapıyı kapar gider' dedi.

  Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan ise henüz işçi çıkarmadıklarını, ihracatla ayakta kalmaya çalıştıklarını belirtti. Traktör pazarının mart-haziran arası açıldığını dolayısıyla paketi dört gözle beklemelerine rağmen, sonuç alamadıklarını kaydeden Armağan, 'Hükümetle uzun zamandır hurda traktörler konusunda temasımızı sürdürüyoruz. Bu pakette sektöre destek çıkar diye bekledik ama ortada hiçbir şey yok' dedi.

  Armağan, önlem alınmayan her geçen gün sektörün kan kaybettiğini vurgulayarak firmaların nakit akışını sağlamak için kendilerine zarar verecek uygulamalara geçtiğine de dikkat çekti. Başak Traktör AŞ Satış ve Pazarlama Direktörü ve Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Soydan ise bayilerdeki stok miktarının yüksek olduğunu vurgulayarak, 'Otomotive yapıldığı gibi traktöre de destek yapılması gerek. Böyle sürerse 3-5 ay sonra ortada traktörcü kalmayacak. En azından bu geçiş süresinde ayakta kalınabilir. Ancak hükümet traktöre uzun vadeli bakmalı, çiftçiyi güçlendirici tedbirleri ortaya koymalı ki iniş çıkışlar yaşanmasın' dedi.

  Ziraat ' ın faizi yüzde 13 özellerin yüzde 30

  Ziraat Bankası çiftçilere traktör kredisini iki şekilde verebiliyor. Firmalarla yapılan protokol kapsamında kredilerde yıllık faiz yüzde 16 ' ya gelirken, klasik kredi başvurularında bugün oranlar yüzde 13.1 civarında. Ziraat Bankası traktörün yüzde 75 ' ine kadar kredilendirme ve 5 yıla kadar vade yaparken, şubeler başvuru sahibinin finansal durumuna göre kefil de istiyor. Özel bankalar da kefili mecburi tutarken 5 yıla kadar verdikleri kredinin yıllık faiz oranı yüzde 30 ' ları (aylık faiz 2-2.5 arasında) buluyor. Çiftçiler, yarı yarıya avantajlı olmasından dolayı Ziraat ' ı tercih ediyor, ancak son aylarda hem kamu, hem de özel bankalar kredi açmakta istekli davranmıyor.  Traktörcü hükümetten neler bekliyor

  * 25 yaş üzeri traktörlere hurda desteği verilmeli.

  * Devlet, tarım makineleri için kamu veya özel bankalara kaynak aktarmalı.

  * Traktör almak isteyen çiftçiye 3 veya 5 yıllık 0 faizli kredi verilmeli.

  * Geçici süreyle de olsa sıfır traktör alımlarda yüzde 8 olan KDV yüzde 1 ' e çekilmeli.

  * Bankaların kredi şartları hafifletilip, muslukları açacak önlem alınmalı.

  * İkinci el traktördeki KDV oranı otomobilde olduğu gibi yüzde 1 ' e düşürülmeli.  Perakende traktör satışları (müşteriye satış)

  Yıl Adet

  2005 35.369

  2006 39.707

  2007 34.403

  2008 27.022  Türkiye ' nin traktör ihracatı

  Yıl Adet

  2006 9714

  2007 9509

  2008 10493 2. #2
  masseysuper90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Ocak 2008
  Şehir
  ŞEREFLİKOÇHİSAR
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,055
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  Bu kan emiciler çiftçiyi düşünmüyorlar çiftçiden nasıl para kopartırız onun hesabını yapıyorlar sana ne benim elimdeki traktörün yaşı yada ekonomik ömrü ..........birde çevreci geçinip yüksek emisyono sahipmiş çevreyi çok kirletiyormuş lafa bak...sen o traktörü çiftçiye beleşmi dağıtacaksın hiç sormuyorlar alacak paraları varmı diye.
  BEN HER ZAMAN YAZARIM YİNE YAZIYORUM BUNLAR KAPİTALİZMİN TUZAK KURUCULARI.KANMAYIN ARKADAŞLAR.ALACAKSIN 2 SENE SONRA YARI FİATINA SATACAKSIN ARADAKİ FARK KİMİN KASASINDA BU KAPİTALİST FABRİKATÖRLERİN

 3. #3
  YUSUFYAVRUM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2007
  Şehir
  Kayseri
  Yaş
  27
  Mesajlar
  923
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  İNŞALLAH TRAKTÖREDE UYGULANIRDA DEĞİŞİRİZ.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  arkadaşlar %8-10-15 ucuzlatınca hemen traktör alacakmısınız.parası olanlar hariç.ortalama 5000 tl ucuzlar.orta sınıf genelde bu sınıf traktörler revaşda.senin önden verecegin takasda otomatik olarak 5000-6000 tl düşecek.degişen birşey olmayacak.ha hasan ha kel hasan hasanlar alınmasın.önemli olan çiftçinin durumu.ziraat bankası kredi şartlarını uzattı.çiftçiye faydası var mı yok.çünkü borçlu,borcu ertelenmiş,taksitli borcu bulunan vs..olanlar yararlanmayacak.kuraklık ve ürün fiyatları ne olacak çoook karanlık bir tablo var.ertelenmiş ödenmemiş borçlar ve 2. eldeki önemli deger kayıpları hesab edilmiyor.banka faizleri çok yüksek traktör fabrikaları fiyatları yüksek tutuyor.ne bir indirim ne bir kampanya ne bir avantaj.yaklaşmıyorlar.çiftçi nasıl kazanıyor nasıl geçim saglıyor anlayan yok.enkarlı bankalr ve bayiler.şuan üretilen traktörlerin hangisi eski traktörlerin tadını veriyor hiç biri.hurda dedikleri o eski traktörler şuan altın konumunda yansa batsa 1000-3000liraya tekrar altın oluyor.servisi parçası tamiri her yerde mümkün.traktörden önemlisi makina ve üretim teknikleri.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  çiftçi birçok fabrikanın iştahını kabartıyor.çiftçinin iştahı yok.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  19 Mayıs 2008
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  428
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Traktör de ÖTV indirimi bekliyor  Ötv indiriminden amaç yerli sanayiyi ve pazarı canlandırmaktı. İşten çıkarmalara son verme düşüncesi de vardı. FAKAT bu indirimden en çok yerli sanayiciden ve işciden ziyade yabancı sanayiciler, yabancı ekonomiler ve ithalatçılar kazançlı çıktı . Bu kanunun kısa sürelide olsa yerli ürünler için uygulanması daha hayırlı olurdu ve daha iyi sonuç alınırdı...

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Traktöre de hurda indirimi
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 21
  Son Mesaj : 26.Ekim.2013, 16:43
 2. hurda indirimi
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Eylül.2013, 08:29
 3. İkinci el traktör pazarı hasadı bekliyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Nisan.2013, 15:43
 4. Biyoyakıta vergi indirimi
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Şubat.2012, 18:31
 5. Hurda indirimi geliyor!
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2011, 08:13

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status