Koyun sayısını artırmak için Romanov getiriliyor

Koyun sayısını artırmak için Romanov getiriliyor

Türkiyede 30 yıl önce 40 milyon olan küçükbaş hayvan sayısı bugün 10 milyonun altına kadar düştü. Bu tablo karşısında harekete geçen Tarım Bakanlığı, aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı, 10 ayda bir gebe kalıp, bir batında 6-7 yavru dünyaya getiren Rus Romanov koyunlarının ithaline onay verdi.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye ' de 30 yıl önce 40 milyon olan küçükbaş hayvan sayısı bugün 10 milyonun altına kadar düştü. Bu tablo karşısında harekete geçen Tarım Bakanlığı, aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı, 10 ayda bir gebe kalıp, bir batında 6-7 yavru dünyaya getiren Rus Romanov koyunlarının ithaline onay verdi.

2004 ' ten bu yana Erzurum Atatürk Üniversitesi ' nde yapılan çalışmaları bekleyen bakanlık, çalışmaların olumlu netice vermesi üzerine girişimciler için ithalatın önünü açtı. Damızlık olarak kullanılacak Romanovlar, Türkiye ' deki koyun ırklarını verimli hale getirecek. Tarım Bakanı Mehdi Eker ' in onayından sonra Romanovlar için teknik şartname hazırlandı. Buna göre, ithal edilecek koyunlar en az 6 aylık, en fazla 12 yaşında olabilecek; koçlar ise 10 ile 20 ay arasında sınırlandırıldı. Koyunların en az ağırlığı 30, koçlar da 50 kilogram olarak belirlendi. Romanov koyunları çok kısa sürede kilo alarak et verimini artırabiliyor.

Bakanlığın ilgili kararından önce Romanovlarla ilgili çalışmayı Erzurum Atatürk Üniversitesi başlattı. Rusya ' dan Romanov koçu getirme isteği o dönemdeki ' canlı hayvan ithali yasağı ' çerçevesinde reddedildi. Bu gelişme üzerine 2004 yılında 700 milyar liralık bir projeyle koyunlarının embriyolarını Kanada ' dan getiren üniversite uzun çalışmaların neticesinde saf Romanov koyununu elde etti. Üniversiteye ilk saf Romanov koyunu 5 bin 500 YTL ' ye mal oldu. Fakat bundan sonra yapılan çalışmalar başarılı neticeler vermeye başladı. Üniversite muhtemel hastalıklara karşı Romanovların embriyosu ile Türkiye ' deki nesilleri birleştirerek melezleme çalışması yaptı. Söz konusu koyunlar için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' na 11 Temmuz 2007 ' de başvuran Nuri Günay, bu koyunları Rusya ' nın Kafkasya bölgesinden damızlık olarak getirmek istediğini ifade etti. Bakanlık ise damızlık koyunun ithali için çeşitli şartları sıraladıktan sonra Erzurum ' daki çalışmaları örnek göstererek, 'Erzurum ' da yapılan çalışmaların sonuçları, Bakanlığımız tarafından değerlendirilmesinden sonra teknik kriterler hazırlanarak ithalat için izin verilebilecektir.' diyerek, beklenilmesini istedi.

Ynt: Koyun sayısını artırmak için Romanov getiriliyor

bi laf vardir arkadaşlar
kötü bir koyun (süt verimi düşük) 2 kuzuya bakar ama iyi bir koyun 3 kuzuya bakamaz niye mi
koyunda 2 tane meme var :D
böyle koyunları getirdiginizde özel ilgi ister öyle meraya salmayla olmaz özel bakacan yemini otunu önünden çekmeyecen yani bana göre bu işler biraz bizim çiftçimizi zorlar :D

spiralli link=topic=19252.msg225327#msg225327 date=1257102158' Alıntı:
bi laf vardir arkadaşlar
kötü bir koyun (süt verimi düşük) 2 kuzuya bakar ama iyi bir koyun 3 kuzuya bakamaz niye mi
böyle koyunları getirdiginizde özel ilgi ister öyle meraya salmayla olmaz özel bakacan yemini otunu önünden çekmeyecen yani bana göre bu işler biraz bizim çiftçimizi zorlar :D
çiğnemeden yemek bile yenilmiyo...kolay hiç bir iş yok ki...

nforcer link=topic=19252.msg225333#msg225333 date=1257102995' Alıntı:
çiğnemeden yemek bile yenilmiyo...kolay hiç bir iş yok ki...
abicim bi çiftcide 100 tane koyun diyelim hadi koyunlarda 3 üzde dogurdu diyelim en iyi ihtimal 100 koyuna elden süt içirecen tek tek ve 1,5 ayyapacaksın bu işi, bu sütü içirmen için koyundan sagacan sonrada bu işten kazanacagin parayı otur hesapla
yaptıgın işe göre elde ettigin para iyi ise denecek bişey yok :)

Muhtar, bu koyunlar tamam. Ben ağılı hazırlıyom. Yalnız burada şöyle bi sorun var; sayın yetkililer bi çok işte olduğu gibi bunun da içine edecek gibi görünüyor. Laf bol icraat yok.
Bunun dışında, bir kaç girişimci getirmiş bu koyunlardan. Sanıyorlar ki tanesini 5 bine falan satıp köşe olacaklar. buna sadece 'haa haa' denir. Bunlar da daha önceki çinçilla ve pulowniacılar gibi voli vurma peşinde. Öyle 3 kuruşa 5 köfte de olmadığından çoğu yakında borç takıp kaybolur.

Koyunun ana özelliği ise, 8 ayda bir 3-8 yavru, -45 ila +45 derecede sorunsuz. yavru ölüm oranı %2. Ufak tefek ama yıl 12 ay turfanda kuzun var. Bir de kızgınlığı 60 saat sürdüğünden ıska yok. Bu durumda bu iş yapılır.

Ben şahsi olarak da esas gübresine tavım. En az kuzusu kadar faydalı bana.

Bu koyunun satıldığı yeri bilen varsa da lütfen bana öm atsın. Daha olmadı gidip rusyaya getirecem.

Agri_King link=topic=19252.msg225829#msg225829 date=1257282778' Alıntı:
Muhtar, bu koyunlar tamam. Ben ağılı hazırlıyom. Yalnız burada şöyle bi sorun var; sayın yetkililer bi çok işte olduğu gibi bunun da içine edecek gibi görünüyor. Laf bol icraat yok.
Bunun dışında, bir kaç girişimci getirmiş bu koyunlardan. Sanıyorlar ki tanesini 5 bine falan satıp köşe olacaklar. buna sadece 'haa haa' denir. Bunlar da daha önceki çinçilla ve pulowniacılar gibi voli vurma peşinde. Öyle 3 kuruşa 5 köfte de olmadığından çoğu yakında borç takıp kaybolur.

Koyunun ana özelliği ise, 8 ayda bir 3-8 yavru, -45 ila +45 derecede sorunsuz. yavru ölüm oranı %2. Ufak tefek ama yıl 12 ay turfanda kuzun var. Bir de kızgınlığı 60 saat sürdüğünden ıska yok. Bu durumda bu iş yapılır.

Ben şahsi olarak da esas gübresine tavım. En az kuzusu kadar faydalı bana.

Bu koyunun satıldığı yeri bilen varsa da lütfen bana öm atsın. Daha olmadı gidip rusyaya getirecem.
abicim hayırlı ugurlu olsun diyelim oo zaman sonuçlarınıda bizimle paylaşırsan sevinirim
bu koyunlar istanbulda bi çiftlikte var ordan temin edebilirsin nette aratırsan bulursun trek çiftligi diye çokta pahalı degil öyle 5 bin lira degil
bende bi ara almayı düşündüm alıp denemeyi ama dedigim gibi bu hayvanlar özel ilgi ister ama yapacam dersen illa o zaman bişey diyemem

hayirlı bol kazançlar

Safkan damızlık satan birini biliyorsan haber verirsen sevinirim. Buralarda bildiğim kadarı ile damızlık safkan satışı yok.

arkadaşlar ben bu koyunların türküyede tutulacanı sanmıyorum.neden derseniz bir koyunun 3 ve 3 den fazla kuzu verirse bizim türküye şartlarında mera kıtlı olan bizim bölgemizde bu koyunlar kaybolur diye düşünüyorum.koyun meslei çok zor.hele birde koyun almazsa kuzuyu ozaman seyre bak.bende bu konuda araştırma yaptım bizi türküyede merinos daha iyi.sakız koyunuda 3 ve 3 den fazla yavruluyor neden türküyede yok denecek kadar az yanlızca izmir ve afyon civarlarında.bu koyunu alırsam iki senede zengin olurum diye düşünürse unutmasınki eldeki bulgurdanda olur.

spiralli link=topic=19252.msg225327#msg225327 date=1257102158' Alıntı:
bi laf vardir arkadaşlar
haklsın katılıyorum ben koyunculuga merak eden biriyim koyunu severim ya daha sürü kuramadım ama kurcam inş şimdilik az koyunum var sakız besledim olmadı nazik bi hayvan ikiz kuzuluyırda kuzuları kesdirdigimde hic kilo yok 6 ay 12 ay yaş arası kuzu satarım karaman koyunu ve merinoz koc ile kırma yetiştiriyorum şimdi sogukga dayanıklı mera kanusunda secicın degil senede 1 veya 2 kuzu alıyorum masrafsız olarak allah bereket versin birde avusturyadan koyun getirdecektim ben bu senede 6 7 kuzluyandan koyunlara dikkat edin domuz kırması oluyormuş domuz geni yle aşılıyorlar domuz koyun melezi oluyor domuzda senede 10 tana yawru yaparmış arabistanda amcamın oglu var orda kuyruksuz koyunu yemezlermiş kasap kuyrugunuda gösterirmiş bende vazgectim bu koyunlarda para kazanacagız diye kişiligimiz kaybedecegiz en iyisi türkiyeye uygun koyunlar koyunun özelligi bu saten kendi yerel ırkımız

dolcevita link=topic=19252.msg234142#msg234142 date=1260631760' Alıntı:
haklsın katılıyorum ben koyunculuga merak eden biriyim koyunu severim ya daha sürü kuramadım ama kurcam inş şimdilik az koyunum var sakız besledim olmadı nazik bi hayvan ikiz kuzuluyırda kuzuları kesdirdigimde hic kilo yok 6 ay 12 ay yaş arası kuzu satarım karaman koyunu ve merinoz koc ile kırma yetiştiriyorum şimdi sogukga dayanıklı mera kanusunda secicın degil senede 1 veya 2 kuzu alıyorum masrafsız olarak allah bereket versin birde avusturyadan koyun getirdecektim ben bu senede 6 7 kuzluyandan koyunlara dikkat edin domuz kırması oluyormuş domuz geni yle aşılıyorlar domuz koyun melezi oluyor domuzda senede 10 tana yawru yaparmış arabistanda amcamın oglu var orda kuyruksuz koyunu yemezlermiş kasap kuyrugunuda gösterirmiş bende vazgectim bu koyunlarda para kazanacagız diye kişiligimiz kaybedecegiz en iyisi türkiyeye uygun koyunlar koyunun özelligi bu saten kendi yerel ırkımız

valla bunu yeni duydum :D domuz kırması diye bişeyi
ben oo kadar araştırdım hatta hocalarımada sordum
koyunları çok dogurması yada kısa kuyruklu olması seleksiyon yada melezleme ile oluyor
olayı söyle anlatayım
mesela bir sürüde 2 doguran hayvanları seçiyorsun
sonra bu ikizdoguranların içinden varsa 3 üz doguranları seçiyorsun
böyle böyle sürüyü çogaltıyorsun ve elde ettigin hayvanlar çoguz doguran hayvanlar oluyor
kuyruk yapısıda ayni şekilde daha kısa olanı seçiyorsun böylece kısa kuyruklu ırk elde etmiş oluyorsun

diger arkadaşlarada şunu önerebilirim en azından koçlarını romanov olarak katarsa dogan kuzu sayısında bir artış sağlayabilirler.