Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılık yapan besicilerin desteklenmesi için yapılan küpeleme dağıtımı başladı. Kayseride bin 358 besiciye 2 milyon 323 bin 467 lira küpeleme destek yardımı yapıldı

--------------------------------------------------------------------------------


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılık yapan besicilerin desteklenmesi için yapılan küpeleme dağıtımı başladı. Kayseri ' de bin 358 besiciye 2 milyon 323 bin 467 lira küpeleme destek yardımı yapıldı.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğince Kayseri ' de bulunana Damızlık Koyun ve Keçi yetiştiricilerine destekleme paraları dağıtıldı. Daha önce İlçe Tarım Müdürlüğü ile Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği küpeleme çalışmaları yaparak 258 bin 163 damızlık koyun ve keçiyi kayıt altına almıştı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Kayseri ' de Damızlık Koyun ve Keçi yetiştiriciliği yapan toplam bin 358 yetiştiriciye hayvan başı 9 TL. para dağıtıldı.

Kayseri İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Yağan, hayvan yetiştiriciliğine büyük önem verdiklerini belirterek, küçükbaş hayvancılığın yeterli destek görmemesi nedeniyle büyük şehirlere göçler yaşandığı, bu nedenle sektörün devlet tarafından desteklenmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' yla yaptıkları görüşmelerde, hayvan başına verilen desteğin 5 TL ' den 10 TL ' ye çıktığını aktaran Yağan, dağıtımını yaptıkları paranın 2008 yılı desteklemesi olduğuna değinerek, 'Yaptığımız çalışmalar neticesinde destekler hayvan başına 10 TL ' ye çıkarıldı. Fakat 2009 yılında bakanlığın desteklemelerde gittiği yüzde 10 ' luk indirim sonucu bu destek 9 liraya düştü. Birliğimize bağlı yetiştiricilerimizden desteklemeden yararlanan üye sayımız bin 358 ' dir. Toplamda 2 Milyon 323 bin 467 lira desteğin üyelerimize dağıtımını yapmaya başladık.' diye konuştu.