Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını tüketici kredisine dönüştürerek diğer bankalara örnek olmayı planlıyor.

--------------------------------------------------------------------------------


Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını tüketici kredisine dönüştürerek diğer bankalara “örnek” olmayı planlıyor.Milyonlarca çiftçi ve kredi müşterisine müjde paketi açacak Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını tüketici kredisine dönüştürerek diğer bankalara “örnek” olmayı planlıyor...

Ziraat Bankası, küresel krizden bu yana banka kredileri konusundaki en kapsamlı müjde paketini açıyor. Banka, çiftçinin kredi borcunu 2010’a ötelerken, kredi kartı borçlarını tüketici kredisine dönüştüren bir modeli gündeme getirecek. Müjdeleri bugün Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar açıklayacak.

ÇİFTÇİYE BORÇ ERTELEME

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Karaman mitingi sırasında ipuçlarını verdiği çiftçiye destek paketiyle Ziraat Bankası’ndan kullanılan tarım kredilerinin vadesi, işletme kredilerinde 18 aydan 24 aya, yatırım kredilerinde 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı. Bakanlar Kurulu Kararı’yla yapılan bu düzenleme, vade uzatımı nedeniyle Ziraat’in uğrayacağı kaybın bütçeden karşılanmasını öngörüyor. Ziraat, bu kararname kapsamında yaptığı çalışmayla çiftçileri rahatlatacak büyük bir paket hazırladı. Paketle, kriz yılı olan 2009’da çiftçilerin borç taksitleri bir yıl sonrasına, yani 2010’a erteleniyor.

SADECE FAİZİNİ ÖDE

Buna göre çiftçiler, kredi borçlarının 2009’a gelen borç taksitlerinin sadece faizini bu yıl ödeyecek, anapara ödemeleri ise 2010’a kalacak. Bu sayede çiftçi 2009’u neredeyse borç ödemeden geçirecek. Çünkü, örneğin 10 bin TL kredi kullanan çiftçi, zaten sübvansiyonlu olan bu borç için sadece 700 TL faiz ödüyor. Edinilen bilgilere göre, çiftçilere yönelik açılan bu paket, Ziraat’ten kullanılan 6,5 milyar TL’lik kredilerin yaklaşık 4 milyar TL’lik kısmını kapsayacak.

KREDİ KARTINA KOLAYLIK

Ziraat’in “bahar paketi” sadece çiftçileri değil, bankadan kredi kullanan tüm müşterilerini sevindirecek. Ticari ve bireysel kredi müşterilerine ödeme kolaylığı içeren paket hazırlayan Ziraat Bankası, bu kapsamda birkaç alternatiften oluşan seçenekleri müşterisine sunacak. Bu kapsamda yapılacak en radikal düzenleme ise; kredi kartı borçlarının tüketici kredisine dönüştürülmesini de içeren paket olacak.

2-3 YIL KREDİ

Buna göre, birikmiş kredi kartı borcu olan müşteriler bu borçları karşılığında iki veya üç yıl vadeli tüketici kredisi kullanacak. Kart borcu kapanacak. Müşteri, borcunu düşük taksitler halinde ödeyerek hem kendisini hem de bankayı riskten kurtaracak. Ziraat’in, kredi kartı borcunu tüketici kredisine dönüştüren modelin diğer bankalara da örnek olabileceği ifade edildi.