KTO Meslek Komitesi Başkanı Süreyya Çınar, yılın bereketli geçeceğini düşünen çiftçinin, bu yıl tarım alet ve makinesini daha fazla satın aldığını söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------


KTO Tarım Makineleri Meslek Komitesi Başkanı Süreyya Çınar, yılın bereketli geçeceğini düşünen çiftçinin, bu yıl tarım alet ve makinesini daha fazla satın aldığını söyledi.
Çınar, Konya tarım makineleri imalat sektörünün, üretim miktarı ve kalite açısından Türkiye ' de ilk sırada geldiğini ifade etti.
Konya ' da üretim yapan firmaların tarım makinelerini, yurt içine sattığı gibi yurt dışına da gönderdiğini dile getiren Çınar, ihracatın özellikle Fas, Sudan, Yemen gibi Afrika ülkelerine yoğunlukta olduğunu bildirdi.
Ekonomik krizin diğer sektörler gibi tarım makineleri imalat sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini anlatan Çınar, şunları kaydetti:
' ' Ancak son dönemde havaların yağışlı gitmesi, sektörü olumlu şekilde etkiledi. Yılın bereketli geçeceğini düşünen çiftçi, bu yıl tarım makinesini daha fazla satın alıyor. Tarım makinelerine çiftçinin yoğun talebi, geçtiğimiz hafta Konya ' da gerçekleştirilen Konya Tarım Fuarı ' nda da net bir şekilde ortaya çıktı. Çiftçi, nakit sıkıntısı olduğu için genelde aldığı ürünün parasını harman döneminde ya da bir yıllık vadeyle ödemek istiyor. Ancak yine de satışın gerçekleşiyor olmasından memnunuz. Bu talep artışında, yeterli yağışın düşmesiyle birlikte tarım makinelerinde fiyatların geçen yılki seviyelerinde bulunmasının da önemli katkısı var. ' '
Çınar, çiftçinin en çok pancar söküm ve dikim makinesi ile pulluklara ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi