Çukurova Un Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Tosmur, yaptığı açıklamada, Türkiye ' de bin 240 civarında un fabrikası bulunduğunu, toplam üretim kapasitelerinin ise yaklaşık 36-38 milyon ton olduğunu ifade etti.

Çukurova Un Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Tosmur, kuraklık söylentilerinin de etkisiyle geçen yıl un sanayicilerinin kilogramını 60 kuruşa aldığı buğdayın, yaklaşan hasat öncesi tüccarın depoladığı ürünü elden çıkarmak istemesi nedeniyle 53 kuruşa kadar gerilediğini belirtti.

Türkiye ' nin yıllık un ihtiyacının 14 milyon ton olduğunu belirten Tosmur, fabrikaların ham madde konusunda sıkıntı çekmediğini söyledi.

Geçen yıl hasat zamanı dünya genelinde yaşanan ' ' kuraklık söylentileri ' ' nin buğday fiyatlarına da yansıdığını ifade eden Tosmur, şöyle konuştu:
' ' Sanayicimiz kilogramı 60 kuruştan buğday satın almıştı. Yüksek fiyat nedeniyle 50 kiloluk un çuvalının fiyatını da 43 TL ' den satıyorduk. Ancak yaklaşan hasat zamanı dolayısıyla stok yapan çok sayıda üretici ve tüccar ürünlerini elden çıkarmak için piyasaya girdi. Artan talep fazlasıyla buğdayın kilogram fiyatı 53 kuruşa kadar geriledi. Bu düşüş un fiyatlarına da yansıdı. 50 kilogramlık un çuvalının fiyatı da 38-37 TL ' ye kadar düştü. ' '

' ' Fiyatların artmasını öngörmüyoruz ' '
Tosmur, bu yıl özellikle Çukurova ' da buğday ekim alanlarının artış gösterdiğini, iklim koşullarının iyi gitmesi ve yağışlar nedeniyle verim artışı ve yüksek rekolte beklendiğini kaydetti.

Düşen buğday fiyatlarının hasadın yapılacağı haziran ve temmuz aylarında da devam edeceğini anlatan Tosmur, ' ' Adana ' da yaklaşık 3 milyon dekar alanda ekimi yapılan buğdaydan, dönüme 600 kilogramdan fazla ürün bekleniyor. Rekoltede artış beklentisi sonucu buğday ve un fiyatında yükselme olmayacağı düşünülüyor. Bu da ekmeğe yansıyarak tüketici lehine sonuç verecektir. Tüm bunların her kesime olumlu yansımasını umuyoruz ' ' diye konuştu