Üreticiler: Yeni Tedbir Paketi Üretimi Teşvik Etmeli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (Ebso) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Hükümetin Üzerinde Çalıştığı Yeni Ekonomik Paketin, Üretim ve İstihdamı Teşvik Edici Tedbirler İçermesi Gerektiğini Söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni ekonomik paketin, üretim ve istihdamı teşvik edici tedbirler içermesi gerektiğini söyledi. Bir süre önce açıklanan, KDV ve ÖTV indirimini içeren paketin ticareti canlandırmaya yönelik olduğunu belirten Yorgancılar, krizin atlatılması için üretime ağırlık verilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ' ne (TOBB) bağlı meslek odalarının yönetim kurulları ortak toplantısı, İzmir Ticaret Odası ' nda yapıldı. Toplantıda konuşan EBSO Başkanı Yorgancılar, Türkiye ' nin üretime ihtiyacı olduğunu ifade etti. Krizin üretimin arttırılmasıyla aşılacağını savunan Ender Yorgancılar, üretim şartlarının da iyileştirilmesini istedi. Yorgancılar, açıklanması beklenen yeni terbirler paketinin üretimi teşvik edici düzenlemeler içermesi gerektiğini dile getirdi. Reel sektörün borcunun risk olarak görüldüğünü anlatan Yorgancılar, 'Bu alanda bir risk olduğu doğru. Türk özel sektörü, geçen yıl 132 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bunun için makine aldık, yatırım yaptık, istihdamı arttırdık. Bu borç bir risktir ancak yük değildir.' dedi. Yorgancılar, KOBİ bakanlığı ve KOBİ bankası kurulmasını da istedi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de krizin herkese üretimi bir kere daha hatırlattığını söyledi. Üretimin arttırılması gerektiğini belirten Kestelli, tarım üretiminin gözardı edildiğini dile getirdi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh ise küresel krizle birlikte gemi siparişlerinin yüzde 75 ' inin iptal edildiğini vurguladı. Hükümetin bu sektöre destek olmasını isteyen Dologh, deniz taşımacılığında yılın ikinci yarısından itibaren canlanma beklendiğini vurgulayarak, 'Ağustosta 80 bin dolara kiralanan bir gemi, aralıkta 5 bin dolara düştü. 80 bin de 5 bin de doğru bir rakam değildi. Doğru olan rakam 25 bindi. Sektör ciddi anlamda sıkıntıda.' şeklinde konuştu.