Sivas Ziraat Odası Çiftçilerin Yem Bitkileri Ekim Alanlarını Genişletmek İçin Harekete Geçti.

--------------------------------------------------------------------------------


Sivas Ziraat Odası çiftçilerin yem bitkileri ekim alanlarını genişletmek için harekete geçti.

Oda yönetimi Tarım İl Müdürlüğü ve bankalarla yaptığı protokol kapsamında çiftçilere tohumluk temininde kolaylık sağlayacak. Basın mensuplarıyla Paşabahçe Kütük Evde sabah kahvaltısında bir araya gelen Oda Başkanı Ali Pek ve Tarım İl Müdürü Mehmet Kaya 2009 Yılı Yem Bitkileri Ekimi Geliştirme Projesini anlattı.

Sivas tarımını ve hayvancılığı geliştirmek için başarılı çalışmalara beraber imza attıklarını anlatan ikili, tarım ve kırsal kalkınma konusunda Sivas ' ı yem deposu haline getirmeyi amaçladıklarını söylediler. Ziraat Odası Başkanı Ali Pek, ilimizin yem bitkileri üretimine elverişli bir iklime ve toprak yapısına sahip olmasına rağmen bundan yeterince yararlanılmadığını söyledi. Yem bitkisi ekiminden diğer ürünlere göre daha fazla gelir elde edildiğini söyleyen Pek, çiftçileri yem bitkileri ekimine teşvik için çalışmalarının devam edeceği söyledi.

Oda yönetimi proje kapsamında Tarım İl Müdürlüğü, Denizbank, TEB ve Ziraat Bankası ile geçtiğimiz ay protokol imzaladı. Protokol kapsamında çiftçiler, il ve ilçe ziraat odalarına gerekli başvurularını yaptıktan sonra oda yönetimleri ilgili bankayla irtibata geçiyor. Çiftçiler daha sonra 6 ay vadeli ve faizsiz ödemek koşuluyla tohumluk desteği alıyor.

Ayrıca bankalar tarafından çiftçilere verilen ' Üretici Kart, Başak Kart ve Çiftçim Kart ' gibi kredi kartı bulunan çiftçilerden aynı imkanlardan yararlanabiliyor.

Öte yandan tarımsal üretimin ülkemizde önemine vurgu yapan Tarım İl Müdürü Mehmet Kaya, da çiftçileri yem bitkisi ekimine çağırdı. Yapılan çalışmalarla Sivas ' ı yem deposu haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kaya, yem bitkisi ekimiyle Sivas ' ın kaliteli kaba yem ihtiyacının da karşılanacağını belirtti.