çiftçinin cebine çok para girmiş

Ynt: çiftçinin cebine çok para girmiş

her yıl destekleme fıyatlarını bıraz daha asagı cekıyolar haksızmıyım desteklemelerın ilk verırdıgı yılı hatırlıyorumda bızım koyde tarla sahıplerı hem ıcar ıstıyodu hemde desteklemenın yarısını ıstıyo kac kısıyı sovdum yolladım kımısı evrakları ımzalamaz tARla kırasını goturdugundede parayı az gorur acaba bakan bunları bılıyomu?ben destekleme falan ıstemem bugdayın fıyatını artırsın gubreyı ındırsın o yeter onceden bugdayda kısın fıyatlar artardı sımdı dusuyo Allahtan erkenden sattımda mahsulu fazla bı zarar olmadı bugdaya gelınce ucuz gubreye ılaca gelınce pahalı bugun 17 lıtre ester aldım 110 lıra 20 20 yaprak gubresının cuvalı olmus 130 lira koopratıfden alsan dahada pahalı cıftcıyı desteklemesı lazımken daha yoluyo tarım kredı kop.lerı mazot ıstasyonlarda 2,35 koop. 2,42 acaba bakan bunları bılıyomu daha yazacak cok sey var ama parmaklarım yoruldu...yah

bunun yaptığı yediği tası pisletmekten başka birşey değil.bizim başa adam diye getirdiklerimiz şuanda bize düşman ve kuyumuzu kazıyorlar.biz ve bizim gibiler böyle devam ettikçe böyle ağzı olan konuşur ağzı olan konuşur arkadaşlar.biraz daha duyarlı olun lütfen ama lütfen...elinizi vicdanınıza koyunda öyle konuşun sayın bakanım lütfen...orda olmuyor bakanlık geliceksiniz benim çitfçimin ne derdi var?ne yapıldı bu yıl?neler yapmamız gerekki bu sorunlar giderilsin falan ama sizin yaptığınız gibi oturduğunuz yerden yalan söylemek hem günah hemde şerefsizliktir...

arkadaşlar işin aslı şuki: istesekte istemesekte capitalist bi düzene girmişiz.biz çiftçiler olarak çogunluğuz ama sermaye açısından çok fakiriz.sermaye kimde sanayicide,bankacıda menkul değerlerle uğraşanlarda.çogunluk olarak sesimiz çıkmıyo ama tüsiad bir açıklama yapıp askeri ücretlere etki edebiliyo.krizde ilkönce kime destek geldi sanayiciye. peki çiftçi ne olacak çiftçi ya koperatifleşip üretim yada tüketim birlikleri olarak insiyatifi ele alacak dünya tarım şirketleriyle rekabete uğraşacak (ki o zamanda yolsuzluklar gündeme gelir) yada ürün yelpazesini çok çok iyi seçip karını yüksek tutacak, yada yavaş yavaş yokolacak.ayrıca koperatifleşmeyi bizim köylümüz beceremiyo.
hülasa olarak cebimize çok para girmiş olsa dahi bizim varlığımızı sürdürecek siyasetlere ihtiyacımız var

ab ulkelerı tarımda tamamen kooperatıf sıstemıyle calışıyor
turkıyede sıstem oturmamıs mesela tkk lar adamlar kendı cıkarlarına calışıyor
pancar kooperatıflerı fena degıl
sulama kooperatıflerı faal
bızım burda sut kop var ben bıldım bılelı sermaye arttırımına gıdıyor kredı kullanıyor ama bısıy olduguda yok netıce bızım halk cahıl kardesım yanasmaz kooperatıfe falan