Eker: AB, yeni üyelerine 'tarımsal üretim yapmayın' diyor

25.12.2008
2,632
300
Konya
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Avrupa Birliği ' nin, bünyesine yeni aldığı üye ülkelerden, tarımsal üretim yapmamalarını istediğini belirterek, ' ' AB, Romanya, Bulgaristan veya onlardan önce birliğe girenlere tarımsal destekleri kesti. AB bu konuda kendi içinde hesaplaşmasını yapmamış' dedi.

İspanya ' nın başkenti Madrid ' de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 'Herkes için Gıda Güvenliği Üst Düzey Toplantısı' sonrasında AA muhabirine açıklama yapan Bakan Eker, Türkiye ' nin AB ' ye üyelik müzakerelerinde görüşülecek olan tarımla ilgili konuları değerlendirdi.

'Tarım ve kırsal kalkınma' ve 'Balıkçılık' fasıllarının Kıbrıs ön şartına takıldığını ve 'bunların teknik olmaktan çok siyasi kriterlere dayandığını' söyleyen Bakan Eker, 'gıda sağlığı' faslının da 2010 ' dan önce açılmasının öngörülmediğini ifade etti. Bakan Eker, 'Gıda sağlığı başlığıyla ilgili biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu ayın sonunda gıda, bitki sağlığı, yem ve veterinerlikte bir hijyen paketiyle ilgili yasa taslağı sunacağız. Bunu AB ' ye uyum için hazırladık. Yani resmen müzakereler açılmasa da biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz' dedi. İspanya ' nın 1986 yılında AB ' ye girerken yaşadığı tarım konularındaki sıkıntıların günümüzde Türkiye için de geçerli olabileceği görüşüne katılmadığını, çünkü 23 yıl öncesine göre şartların çok değiştiğini vurgulayan Bakan Eker, 'AB yeni aldığı üyelere (üretmeyin, ben üretiyorum, bu yetiyor) diyor. (Üretimi geliştirmeye yönelik bir mekanizma geliştirmeyin, destek politikası uygulamayın, biz kendi kendimize yetiyoruz) diyor. Biz böyle bir durumla karşı karşıyayız. AB, Romanya, Bulgaristan veya onlardan önce birliğe girenlere tarımsal destekleri kesti. AB bu konuda kendi içinde hesaplaşmasını yapmamış' şeklinde konuştu.

BM toplantısı için İspanya ' da bulunan Bakan Eker, toplantının ardından Türkiye ' ye dönmek üzere Madrid ' deki Barajas havaalanına hareket etti.