Koçal, gelişen teknoloji, tarım ekipmanı zenginliğine rağmen, Türk çiftçisinin cumhuriyet tarihinin en zorlu günlerini yaşadığını söyledi.
Denizli ' nin Çal İlçesi Ziraat Odası Başkanı İsmail Koçal, gelişen teknoloji, tarım ekipmanı zenginliğine rağmen, Türk çiftçisinin cumhuriyet tarihinin en zorlu günlerini yaşadığını söyledi. Koçal, 'İddia ediyorum. Seçim öncesi iktidar partisi oy kaybetmemek için tarım kredi kooperatifleri ile Ziraat Bankası ' nı dizginliyor. 29 Mart yerel seçiminden sonra düğmeye basarlarsa binlerce çiftçi haciz pençesine takılacak' dedi.

Çal İlçesi ' ne bağlı 23 köy, 9 beldede, Ziraat Odasına kayıtlı 8 bin çiftçi olduğunu, bunlardan 5 bin 124 ' ünün çiftçi kayıt sistemine geçtiğini söyleyen İsmail Koçal, sadece İsabey Beldesi ' nin tarım kredi kooperatifi ile Ziraat Bankası ' na olan kredi borcunun 7 milyon lirayı bulduğunu belirtti. Bu borcun 4 milyon lirasının ödeme gününün geçtiğini hatırlatan Koçal, şöyle konşutu:

'Çal genelinde çiftçinin borcu 30 milyon lira civarında. Herkes birbirine kefil. Yaz döneminde üreticiden üzüm, ayçiçeği ve diğer tarım ürünlerini alan firmalar, tüccar, ekonomik kriz nedeniyle hala ödeme yapmadı. Çiftçiler, borçlarını ödeyemiyor. İcraya gitmesi gereken dosyalar bekletiliyor. İddia ediyorum. Seçim öncesi iktidar partisi oy kaybetmemek için tarım kredi kooperatifleri ile Ziraat Bankası ' nı dizginliyor. 29 Mart yerel seçiminden sonra düğmeye basarlarsa binlerce çiftçi haciz pençesine takılacak. Eğer, hükümet borçlar konusunda düzenleme yapmazsa, birbirine kefil olan insanlar arasında istenmeyen olaylar olur. Halk tedirgin