Ziraat Bankasının önceki gün açıkladığı kredilerde ödeme kolaylığı ve faiz indirimini kapsayan Bahar Paketi bankanın telefonlarını kilitledi. Paketin şimdiden büyük ilgi gördüğünü söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Bu sabah gelirken birkaç şube müdürüyle konuştum, inanılmaz bir taleple karşılaştıklarını söylediler.

--------------------------------------------------------------------------------


Ziraat Bankası ' nın önceki gün açıkladığı kredilerde ödeme kolaylığı ve faiz indirimini kapsayan 'Bahar Paketi' bankanın telefonlarını kilitledi. Paketin şimdiden büyük ilgi gördüğünü söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 'Bu sabah gelirken birkaç şube müdürüyle konuştum, inanılmaz bir taleple karşılaştıklarını söylediler. Genel müdürlükteki departmanların telefonlarının kilitlendiği şeklinde bilgiler geldi. Ankara ' dan İstanbul ' a gelirken havaalanında bile insanlar kredilerden yararlanmak için ne yapmaları gerektiğini sordular' diye konuştu.
Bireysel kredilerde etkin bir rol oynadıklarını söyleyen Çağlar, bu nedenle Ziraat Bankası ' nın indirimini diğer bankaların da takip edebileceğini belirtti. Kredi kartları hariç 13.5 milyar TL ' lik bireysel kredi tutarıyla piyasada açık ara önde olduklarını vurgulayan Çağlar, ihtiyaç kredilerinde yüzde 22 paya sahip olduklarını ifade etti. Çağlar, Türkiye ' deki her 5 kişiden birinin televizyon alacağı ya da çocuklarının okul taksidini ödeyeceği zaman Ziraat Bankası ' nı tercih ettiğini söyledi. Çağlar, 'Milyonlarca müşterimiz var. Bu yüzden biz piyasayı bu anlamda yönlendirebiliriz. Maliyet dengesi farklı olmakla beraber bizim attığımız adımın piyasa tarafından takip edileceğini düşünüyoruz. Mesela Halkbank da hemen akabinde bir indirim yaptı' diye konuştu.

Tüketici kredileri ivme kazandı
Tüketici kredilerinde son 2 haftadır inanılmaz bir ivme olduğunu vurgulayan Çağlar, ocak ve aralık aylarında haftada 7 milyon TL ' ye düşen konut kredilerinin şimdi 28-30 milyon TL ' ye kadar çıktığını aktararak taşıt kredilerinde de aynı ivmenin yakalandığını belirtti. Ancak bu rakamların yeterli olmadığına dikkat çeken Çağlar, geçen yılın konut kredisi ortalamasının 45 milyon TL olduğunu söyledi.
Türkiye ' de tasarrufların döviz olarak tutulması alışkanlığından vazgeçmek gerektiğine dikkat çeken Çağlar, 'Bu kolay bir şey değil. Yıllardır yüksek enflasyon yüzünden vatandaşlarımız bunu alışkanlık haline getirdi. Ancak ani değişimler nedeniyle artık insanlarımız dövizi yatırım unsuru olarak kullanmaktansa ihtiyacı çerçevesindeki yatırımlarla tasarrufa yöneliyor. Paramla konut mu alayım, dövizde mi tutayım diye düşünürken konutu tercih ediyor. Dolayısıyla insanlar artık tasarruflarını ihtiyaç duydukları alana göre yönlendirmeye başladı' dedi.
'Bahar Paketi'nin seçim öncesine denk gelmesiyle ilgili olarak yapılan eleştirilere yanıt veren Çağlar, şu değerlendirmelerde bulundu: 'Biz KOBİ ' lerle ilgili bazı kolaylıklar sunmaya Ekim 2008 ' de karar verdik ve 13 Ekim ' de bunu şubelerimize genelge ettik. Ondan sonraki süreçte gelişmeleri izledik. Bunu bir paket olarak tüm sektörleri kapsayacak şekilde açıklamak istedik. Biz bireysel ve ticari kredilerde istediğimiz gibi vade verip faiz oranlarını belirleyebiliriz ama tarım kredilerinde Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Seçim ortamı yüzünden Bakanlar Kurulu karanının çıkması 20 Mart ' ı buldu. Biz de paketi 2 gün içinde şekillendirip kamuoyuna açıkladık. ' Çağlar, kredilerini 2009 yılında yüzde 13 oranında artırmayı hedeflediklerini belirtti.