adanada yağış rekoru
Adana ' nın ocak ve şubatta uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış aldığı ve son 79 yılın yağış rekorunun kırıldığı bildirildi.
Meteoroloji Bölge Müdürü İdris Coşkun, Adana ' da ocak ve şubatta uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış kaydedildiğini, istatistiklere bakıldığında ocakta yağışlı geçen gün sayısı 9.1 iken, bu yılın aynı ayında sayının 12 olarak kaydedildiğini söyledi.

Kentteki 1930-2009 ocak ayları yağış ortalamasının metrekareye 107.5 kilogram olduğunu belirten Coşkun, “2009 ocak ayında ise metrekareye 145.7 kilogram yağış düştü. Bu miktar uzun yıllar ortalamasından yüzde 35.5 fazladır” dedi.

Uzun yıllar istatistiklerinde şubat ayı yağışlı günleri 10.3 iken, bu yıl şubatta yağışlı geçen gün sayısının 16 olduğunu ifade eden Coşkun, “Uzun yıllar şubat ayları yağış ortalaması metrekareye 88.9 kilogramdır. Bu yıl şubatta ise metrekareye 130.1 kilogram yağış düşmüş olup, bu miktar uzun yıllar ortalamasından yüzde 46.3 fazla” diye konuştu.

Coşkun, mart ayında da uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış alınmasının beklendiğini bildirdi.

Yağışların, uzun süreye yayılmasının özellikle yeraltı suyu ve tarım üretimi açısından oldukça olumlu olduğunu anlatan Coşkun, şunları kaydetti:

“Ancak yağışlı günlerin fazla olması bölgede tarımsal faaliyetlerin bir kısımını olumsuz etkiledi. Bu durum ayçiçeği ekiminin gecikmesine, buğdayda gübreleme ve ilaçlama işlemlerinin aksamasına neden olmuştur.”