Tahıl, Sebze ve Meyve Ürünleri Üretimi 2008de Artış Gösterdi

Tüik, 2008 Yılında Bir Önceki Yıla Göre Üretim Miktarlarının Tahıl Ürünlerinde Yüzde 0.1, Sebzelerde Yüzde 6 ve Meyvelerde Yüzde 8.8 Oranında Artış Gösterdiğini Açıkladı.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2008 yılında bir önceki yıla göre üretim miktarlarının tahıl ürünlerinde yüzde 0.1, sebzelerde yüzde 6 ve meyvelerde yüzde 8.8 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

TÜİK, 2008 dönemine ilişkin 'Bitkisel Üretim' verilerini açıkladı. Buna göre, 2008 yılında bir önceki yıla göre tahıl, sebze ve meyve ürünleri artış gösterdi. Anılan dönemde tahıl ürünlerinde üretim miktarları yüzde 0.1 oranında artarak yaklaşık 29.2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Buğday üretimi yüzde 3.2 oranında artarak yaklaşık 17.8 milyon ton, dane mısır üretimi yüzde 20.9 oranında artarak yaklaşık 4.3 milyon ton, çeltik üretimi yüzde 16.3 oranında artarak yaklaşık 753 bin ton olurken, arpa üretimi yüzde 18.9 oranında azalarak yaklaşık 5.9 milyon ton oldu. Kuru baklagillerin önemli ürünlerinden fasulye yüzde 0.3, nohut yüzde 2.5 oranında arttı. Kırmızı mercimek yüzde 79.1, yeşil mercimek yüzde 7.4 oranında azaldı. Yumru bitkilerden patates ise yüzde 0.7 oranında azalış göstererek yaklaşık 4.2 milyon ton olarak gerçekleşti. Yağlı tohumlardan ayçiçeği üretimi yüzde 16.1 oranında artarak 992 bin ton olurken, yerfıstığı ise yaklaşık 85 bin ton ile yüzde 1.3 oranında azaldı.

Şeker pancarı yüzde 24.8 oranında artarak yaklaşık 15.5 milyon ton, tütün üretimi yüzde 34.1 oranında artarak 100 bin ton, kütlü pamuk üretimi ise yüzde 20 oranında azalarak yaklaşık 1.8 milyon ton oldu.

-SEBZE ÜRETİMİ YÜZDE 6 ARTTI-

Geçen yıl sebze ürünleri üretim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artarak yaklaşık 27.2 milyon ton olarak gerçekleşti. Sebze ürünleri alt gruplarında üretim miktarları incelendiğinde 2008 yılında yumru ve kök sebzeler yüzde 2.8, meyvesi için yetiştirilen sebzeler yüzde 6.7 ve başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzeler yüzde 3.6 oranında artış gösterdi.

Sebzeler grubunun önemli ürünlerinden domates yüzde 10.5, hıyar yüzde 0.3, kuru soğan yüzde 7.9, dolmalık biber yüzde 3.9, sivri biber yüzde 1, salçalık biber yüzde 2.3, sakız kabağı yüzde 4.6, fasulye yüzde 8.3, baş lahana yüzde 5, göbekli marul yüzde 3, kavunda yüzde 5.3, karpuz yüzde 5.4 oranında arttı. Patlıcan yüzde 5.8, pırasa yüzde 1.6, havuç yüzde 7.9, ıspanakta yüzde 4.2 oranında azaldı.

-MEYVE ÜRETİMİ YÜZDE 8.8 ARTTI-

Meyve ürünlerinin üretim miktarı 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.8 oranında artarak yaklaşık 15.6 milyon ton olarak gerçekleşti. Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında anılan dönemde elma yüzde 1.9, kayısı yüzde 28.5, erik yüzde 3.3 ve şeftali yüzde 2.3 oranında arttı. Kiraz yüzde 15, armut yüzde 0.2 oranında azaldı.

Turunçgil meyvelerden mandalina yüzde 1.6, limon yüzde 3.2 oranında artarken, portakalda bir önceki yıla göre önemli bir değişiklik olmadı. Sert kabuklu meyvelerden fındık yüzde 51.1, Antep fıstığı yüzde 63.6 oranında arttı, ceviz ise yüzde 1 oranında azaldı. Zeytin üretiminde ise yüzde 36.1 oranında artış gerçekleşti.

Üzüm üretiminde yüzde 8.5, muz üretiminde yüzde 6.3 oranında artış, incir üretiminde ise yüzde 2.4 oranında azalış oldu. Yaş çay üretimi bir önceki yıla göre yüzde 3.9 oranında azalarak yaklaşık 1.1 milyon ton civarında gerçekleşti.