Tarsim Genel Müdürü Bülent Bora, üreticileri dolu yağışlarına karşı yüzde 50 devlet destekli tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

--------------------------------------------------------------------------------


Tarsim Genel Müdürü Bülent Bora, üreticileri dolu yağışlarına karşı yüzde 50 devlet destekli tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.


Tarsim Genel Müdürü Bora, üreticilerin emeklerinin boşa gitmemesi için tüm bitkisel ürünlerini, başta dolu olmak üzere, fırtına, hortum, yangın, deprem ve heyelan risklerinin neden olduğu miktar kaybına karşı mutlaka sigortalatmaları gerektiğini hatırlattı. Üreticinin ödemesi gereken primin yarısının devlet tarafından karşılandığının altını çizen Bora, sözlerine şöyle devam etti: 'Sigorta bilincinin tüm tarım kesiminde oluşabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Tüm yurtta il, ilçe, köy bazında tanıtım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirerek, üreticimizin nabzını yokluyoruz. İhtiyaç ve beklentilerini tespit edip, sisteme hızlı bir şekilde entegre ediyoruz. Bunun yanısıra 2009 yılı itibariyle üreticilerimize indirimli tarifeler sunuyoruz. Tarım sigortalarında ilk defa sigorta yaptıranlar için tarife primleri üzerinden yüzde 5 başlangıç indirimi, aynı parselde veya işletmede hasarsız geçen bir dönemi takip eden yeni yılda yeniden sigorta yaptırılması durumunda yüzde 10 yenileme indirimi, poliçe prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda ise peşin ödeme indirimi uygulamaktayız.'

Sigortaya başvuru tarihlerinin bölgesel özelliklere göre değişiklik gösterdiğini ve ağırlıklı olarak mart ve nisan aylarında sona erdiğinin altını çizen Bora, 'Sigorta yaptırmak isteyen üreticilerimiz, öncelikle o yıla ait arazi ve ürün bilgilerine dair ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlarını güncellemeliler. ÇKS kayıtlarını güncellemiş olan üreticimiz ürününü sigortalatmak için Tarsim ' e üye 23 sigorta şirketinden birine veya acentesine başvurarak işlemlerini tamamlayabilir' dedi.