Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkan Vekili ve Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fethullah Arık, obrukların oluşumunda sadece su faktörünün bulunmadığına dikkat çekti. Obruk oluşumunun çok sayıda nedeninin olduğunu kaydeden Arık, 'KOP suyu obruk oluşumunu engellemez. Acilen yapılması gereken bölgenin jeolojik yapısının incelenmesidir.' dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ' nun Konya ' nın Karapınar İlçesi ' nde meydana gelen obrukların hazırlanan bir projenin hayata geçirilmesiyle 2012 yılı sonrasında artık oluşmayacağı yönündeki açıklamasına akademisyenler temkinli yaklaştı. Jeoloji Mühendisleri Odası üyeleri ve Selçuk Üniversitesi akademisyenleri Konya Ovası Projesiyle(KOP) ile obruk alanlarına basılacak suyun jeolojik dönem içinde oluşan kayaçları kalınlaştırmayacağını söyledi. Oda Başkan Vekili Fethullah Arık, kayaçların jeolojik dönemler içinde oluştuğunun altını çizerek şöyle konuştu. 'Oluşumlar ne kadar uzun sürerse yer altında ayrışmalar da o kadar uzun sürer. Biranda yeni bir kayaç oluşturmak imkansız. KOP ile bölgeye sadece su gelmiş olur. Yine ayrıntılı hidrojeoloji, jeofizik gibi incelemeleri yapılmadan bölgenin sağlamlaştığını söylemek mümkün değil. Geçmişte su yüksekti. Karapınar ve obruk havzasında bin civarında obruk var. Sulu, susuz. kapanmış ve dolmuş bir sürü obruk var. Bu yeni olmuş bir şey değil. Gelecekte de olmayacağını kimse garanti edemez. Yeniden gözden geçirilmeli. Araştırma kurulu bunu iyice incelemeli. Su vermekle sorun çözülmez.'

Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Güler Göçmez ise proje ile tespit edilen obrukların boşluklarının doldurulması halinde bile göçmenin önüne geçilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Öncelikle jeolojik, jeofizik ve hidrojeolojik araştırmanın yapılarak yer altının komple röntgeninin çekilmesi gerektiğini kaydeden Göçmez, 'Birincisi kayaçların kalınlığı bilinmiyor. Su vermek sorunu tek başına çözmez. Çünkü bölgede May Barajı var. O barajda bir sürü oyuklar var. Bu güne kadar kapatılamadığı için su tutmuyor. Obrukların oluşmasında birçok etkin var. Bunlardan birisi de yer altı suları. Ancak yeraltına su basmak o kadar kolay bir olay değil. Detaylı bir bilimsel çalışma yapılmalı. Yerleşim yerlerinin altında obruk oluşumu varsa buralar acilen boşaltılmalı' uyarısında bulundu.