Sendikası kapatılan çiftçi hakkını artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ' nde (AİHM) arıyor. Ankara 8 No ' lu İş Mahkemesi ' nin 5 Şubat 2009 tarihinde, Çiftçi-Sendikası ' nın kapatılması yönünde aldığı karar, üreticileri harekete geçirdi. Kapatılmanın hukuka aykırı olduğunu savunan Çiftçi-Sen Başkanı Abdullah Aysu, haklarını aramak için AİHM ' ye başvuracaklarını söyledi. Türkiye ' nin, taraf olduğu uluslararası anlaşmalara aykırı davrandığını vurgulayan Aysu, 'Üye olmak için canla başla çalışılan AB ' de 100 yaşından büyük çiftçi sendikaları var. Türkiye ' de alınan bu karar, hukuki bir skandal olduğu kadar, siyasi bir tavırdır. Çiftçiye ' Ananı da al git ' diyen zihniyetin devamıdır' dedi.
Mahkemenin gerekçeli kararı açıklamasının ardından Türkiye çapında kampanya başlatacaklarını belirten Aysu, söz konusu kampanyanın üyesi oldukları 'Avrupa Çiftçilerin Yolu Örgütü' tarafından da destekleneceğini ifade etti.
Çiftçi-Sen ilk örgütlenmesini 2002 yılında Üzüm Üreticileri Sendikası ' nı kurarak gerçekleştirmişti. Ardından tütün, fındık, çay, hububat, ayçiçeği, zeytin üreticileri olmak üzere 7 farklı kolda örgütlenen çiftçiler, geçen mayısta ise Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu çatısı altında toplandı. Çiftçi-Sen yaklaşık 2 yıl önce de Hayvan Yetiştiricileri Sendikası ' nı kurmuş, ancak bu sendika kurulduktan hemen sonra mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

Valilik konfederasyona itiraz etti
Ankara Valiliği ' nin açtığı kapatma davasının ve ardından gelişen sürecin konfederasyonlaşma kararıyla birlikte başlatıldığını anlatan Abdullah Aysu, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: '2002 ' den bu yana çiftçilerin örgütlenmesi için çalışıyoruz. Bugüne kadar 7 farklı kolda sendika kuruldu. Mayıs ayında Çiftçi-Sen ' i konfederasyon çatısı altında toplamaya karar verdik. 7 Mayıs 2008 ' de kurultaya gittik. Ankara Valiliği konfederasyon süreci ile birlikte harekete geçti ve itiraz etti. Bilirkişi talebimizi dikkate almayan mahkeme jet hızıyla kararını aldı ve sendikayı kapattı.'
Mahkemenin bu kararı almasında Hayvan Yetiştiricileri Sendikası ' nın kapatılmış olmasının etkili olduğunu savunun Aysu, mahkemenin kapatılan bu sendikayı örnek göstererek çiftçilerin sendika kuramayacağı kararına vardığını anlattı.


BALONLU PROTESTO
Çiftçi-Sen Başkanı Abdullah Aysu, mahkemenin kapatma davasıyla ilgili gerekçeli kararı açıklamasının ardından Yargıtay ' a itirazda bulunacaklarını söyledi. Yargıtay ' dan da yerel mahkemeyle aynı doğrultuda karar çıkması durumunda AİHM ' ye gideceklerini kaydeden Aysu, Türkiye çapında da bir kampanya dahilinde protesto eylemlerinde bulunacaklarını ifade etti. Aysu ' nun verdiği bilgiye göre çiftçiler kampanya sırasında üretim bölgelerini büyük bir balonla gezip, bildiriler dağıtarak mitingler yapacak. Avrupa Çiftçi Sendikaları da bu süreçte Türkiyeli çiftçilere destek olacak. Konu, Avrupa Parlamentosu gündemine de taşınacak.