Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Toprak Mahsulleri Ofisi ' ne ihracat yolunu açan Fındık Satış Kararnamesi ' nin binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olacağını savundu.
Borsa olarak TMO ' nun alım politikası ve son çıkarılan kararnamenin yanlışlıkları ve yapılması gerekenlerle ilgili rapor hazırlayarak Başbakan ve ilgili bakanlara gönderdiklerini belirten Cirav, 'Kararnamede yer alan, ' TMO stoklarındaki fındıkları kabuklu, iç, işlenmiş, mamul, yağlık ve yağ olarak yurtiçinde ve yurtdışında satış yoluyla değerlendirebilir ' maddesi fındık ticaretine, özellikle de ihracatına büyük bir darbe vurabilecek niteliktedir' diye konuştu.

Fiyatlar şimdiden düştü
Cirav, fındıkta oluşacak arz fazlasını alarak piyasada fiyatın düşmesini önlemeyi amaçlayan politikalar üzerine görevlendirilen TMO ' nun stoklarındaki fındığı yurtiçine satma ve yurtdışına da ihraç etme kararının, daha uygulamaya konulmadan bile fiyatların düşmesine neden olduğunu vurgulayarak, 'Fındık Satış Kararnamesi binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olacak. Bu kararla fındık fiyatlarının önümüzdeki günlerde düşebileceği beklentisi, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm siparişleri durdurmuştur' dedi