Tarım İl Müdürlüğü Biçerdöver Operatörlerine Ehliyetlerini Dağıttı.

Ülkemizde insan beslenmesindeki en temel gıdalardan birisinin tahıl ürünleri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun arkasında gerek beslenme alışkanlıklarımız ve gerekse tarım yapılan arazilerin en az üçte ikisinin tahıl üretimine ayrılmış olması yatmaktadır. Çoğalan nüfusu besleyebilmek için, ileri tarım teknikleri ile birim sahadan elde edilen üretimi arttırmak gereklidir. Birim alandan elde edilen üretimin arttırılması maksadıyla yapılan çalışmalar yanında, gerçekleşen üretimin en az kayıpla ve daha kısa zamanda hasat edilerek, artı değer haline dönüştürülebilmesi çok önem arz etmektedir.

Hasat olgunluğuna erişen ürün zamanında ve hızlı hasat edilmelidir. Gecikmeler, danedeki nem oranının düşmesine ve kayıp yüzdesinin artmasına neden olmaktadır. Hasat esnasında meydana gelebilecek % 1 lik kayıp, ülkemizin tamamı göz önüne alındığında, değeri trilyonlarla ifade edilen kayıplara yol açmaktadır. Bu kayıpları önlemenin en önemli ve başta gelen yolu, biz biçerdöver operatörlerinin, tarla sahiplerinin ve konu ile ilgili tüm kişilerin, dane kayıplarının tespit yöntemleri ve giderilmesi gibi konularda eğitilmesidir.

Törende yaptığı konuşmada ALTUN “Bahsettiğimiz bu çok önemli hususlar çerçevesinde, İl Müdürlüğümüzce açılan Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursunda görevli hocalarımız tarafından 17 çiftçimize,13 gün boyunca Motor Tekniği Biçerdöver Ürün İşleme Düzenleri, Kullanma, Ayarlar, Arızalar ve Giderilmesi, Dane Kaybı Önlenmesi gibi konularda teorik ve uygulamalı olarak çok önemli bilgiler verildi. Bu sayede biçerdöver operatörleri, bilinçli biçerdöver kullanma, dane kaybını önleme, arızasız çalışma, zaman ve iş tasarrufu gibi yönlerden, ülkemize ve milli ekonomimize çok büyük katkılarda sağlanacaktır.” Dedi.

9-26 mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen kursu başarıyla tamamlayan 17 çiftçimize belgeleri Vali Yardımcısı Murat SOYLU, Milli Eğitim Müdür V. Ali KESİK, Ziraat Odası Başkanı Nejat GAMZELİ ve Tarım İl Müdürü Mustafa ALTUN tarafından verildi.