Kültür bitkileri içerisinde istenmeyen bitkiler den olan yabancı otların olması ortalama bitkiler de 20 oranında verim kaybına neden olmaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------


Kültür bitkileri içerisinde istenmeyen bitkiler den olan yabancı otların olması ortalama bitkiler de % 20 oranında verim kaybına neden olmaktadır. Üründe doğrudan oluşan bu verim kaybının yanında; ürün kalitesinin düşmesi, tohumluk değerinin azalması, un kalitesinin düşmesi gibi dolaylı zararlar da söz konusudur. Bu nedenle Tarım İl Müdürlüğü hububatta yabancı ot mücadelesine başladı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru yaptığı açıklamada “Kül tür bitkilerinde önemli verim kayıplarına sebep olan yabancı otlarlarla mücadelenin başladığı bu günlerde üreticilerimizin dikkat etmeleri gereken hususları şunlardır: Mücadelede kültürel tedbir olarak temiz ve sertifikalı tohum kullanıl malı,tekniğine uygun nadas yapılmalı, ekim nö beti uygulanmalı, tarla çevresinin temizliğine özen gösterilerek yanmış çiftlik gübresi kullanıl malıdır. Hububat tarımında en ekonomik yabancı ot mücadelesi yabancı ot ilaçları ile yapılır. Yabancı ot mücadelesi için en uygun ilaçlama zamanı buğdayın kardeşlenmeyi bitirip sapa kalkmadan önceki devresidir. Bu devrede buğdaylar 15-20 cm boyunda, yabancı otlar ise 2-6 yaprak dönemlerindedir. Bu husus dikkate alındığında ilimizde, yabancı ot mücadelesine bugünlerde başlanmalı ve onbeş günlük süre içerisinde de bitirilmelidir. İlaçlama hava sıcaklığının 8-18 °C arasında olduğu, rüzgarsız ve yağışsız bir günde yapılmalıdır. Hububatta yabancı ot mücadelesinde dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta da ester bileşimli formülasyonların uçucu olmaları nedeni ile hızlı bir şekilde gaz haline geçerek buharlaşma ve rüzgarla taşınması sonucu çevresindeki bağ, bahçe ve sebze sahalarına zarar vermesidir. Bu nedenle ester bileşimli ilaçlar hububat tarımının yoğun olarak yapıldığı, hemen yanında farklı tarım yapılmayan alanlarda(mono kültür tarımda) kullanılmalıdır. Bağ, bahçe ve sebze sahalarına yakın hububat alanlarında ise yabancı otlara karşı esterli ilaçların yerine amin bileşimli veya diğer ot öldürücü ilaçların kullanılması gerekmektedir” dedi.